1. 1.
    başlığın tam hali, "misvak mizah dergisinin hava limanında sakallı sarıklı yolcuya saldıran laik kadın çalışması" şeklindedir, damarlarını kessek kan yerine laiklik akacak kansız kardeşlerim.

ben gayet başarılı buldum.

esprili bir dille bütün gerçekleri net bir şekilde ortaya koymuşlar.

dün hava limanında sırf giyimi nedeni ile kendisine saldıran bir kadına (!) medeni bir şekilde karşılık veren beyefendiyi toprağın derinliklerine kök salmış, meyve veren bir ağaç söz konusu saldırının mimarı , nesli tükenmeye yüz tutmuş yobaz kadını ise artık yaprakları dökülmüş, dalları kurumuş, çürümüş bir bir ağaç olarak kaleme almışlar.

inanın bu kadar sade bir dille bu kadar çok şeyi anlatabilmek her karikatüriste nasip olmaz. tebrik ediyorum sizi kardeşlerim.

çizginizi bozmadan aynı şekilde devam edin, varlığınız bizi mutlu ediyor.

misvak mizah dergisinin laik kadın çalışması
    5 -19 ... frktmz krds frktmz
  2. 2.
    hah hah hah, onların kökleri ingiltere´de yüzyıldır. üstelik kendi iradeleriyle gittiler.

güzel karikatür- direkt kendi ayaklarına sıkmışlar.

o hakkı "köklerinden alıyomuş"...o zaman iş heathrow´a bir uçak biletine bakar.
    11 -3 ... paganviodio
  3. 3.
    cübbeli sarıklı bir yobazdan olsa olsa (bkz: osuruk ağacı) olur.
    8 -2 ... ecinni
  4. 4.
    Yüz ifadeleri verilememiş. Saldırgan ve öfkeli olan kadının kaşları'nın çatık olması gerekirdi. Gözlerin mümkün olduğunca büyük, göz bebeğinin ise mümkün olduğunca küçük çizilmesi lazımdı. Burada ise balonun şiddetli tonuna karşın kadın, epey bitkin, hatta ağlıyor gibi görünüyor.

Sarıklı sakallı ağaçta da benzer bir sorun var. "Köklerimden" cevabını verirken yüzünün "lafı koydum" ifadesini alması gerekirdi. Halbuki burada "şüphe" içeren durumlarda kullanılan tepkilerin ifadesini taşıyor.

Karikatürde çizim, taşıdığı mesajı doğru ve sağlıklı iletebilmesi açısından büyük önem taşır. Beceremiyorsanız zorlamanın mantığı pek yok.
    3 -1 ... kah ve otesi
  5. 5.
    Cübbe, sarık sıradan kıyafetler değildir. Siyasi birer figüre dönüşmüşlerdir ve simgeledikleri siyasi duruş milli mücadelenin karşisında, mandaciliğın yanındadır. O yüzden bırakın bu kılık kıyafet özgürlüğü muhabbetini, esas sorunun ne olduğunu herkesten iyi biliyorsunuz. Ayrıca insanları kılık kıyafetleri üzerinden en çok yargılayan kitleye yakışmıyor özgürlük hakkında konuşmak
    3 -3 ... kardabi
  6. 6.
    -Bu topraklarda böyle yaşama hakkını nereden buluyorsun?
    -Atatürk'ten.

Cumhuriyetçilerin gelenekçilere, gelenekçilerin cumhuriyetçilere saygı duyduğu zaman daha güzel bir türkiye yaratabiliriz dostlar.
    -3 ... 2mars