bugün

(bkz: mizofoni)

Epeyce sıkıntılı bir durum. Maalesef bende de var biraz. Aile üyeleriyle arada ihtilaf çıkartabiliyor bazen. Bir şey yenip içerken aynı ortamda olmayarak çözmek en iyisi gibi. Daha yakınlarına karşı hissediliyormuş bir de böyle bir şey okumuştum ve bana da öyle geldi. Dışarda bir mekanda yemek yerken hiç hissetmiyorum bunu. Hayatı zorlaştıran ufak gibi görünen ancak etkileyen bir durum.
2001 yılında Jastreboff isimli bilim adamı tarafından tanımlanmıştır. Günlük hayatta sıradan seslerden rahatsız olma durumudur.
duyma ile ilgili olarak algıda gelişen bozukluk. yüksek sesli ve aritmik seslerin yanı sıra bazı hafif seslere karşı da rahatsızlık hissi gelişmesi.
seçici ses duyarlılığı sendromu.
ben de yaklaşık 10 yıldır mücadele ediyorum. duymamaya çalıştığım anlar oluyor ama çok uzun süre maruz kalıyorsam ortamdan usul usul uzaklaşıyorum. bir keresinde otobüste arkamdaki adam çak çak sakız çiğniyordu ve dayanamayıp arkamı dönüp uyardım ve çiğnemeye devam etti. yanımdaki arkadaşım çok şaşırdı biraz sakinleşir misin dedi. hayır sakin olamam, ne yaşadığımı anlayamazsın dedim. otobüsten indim hemen. midem bulanmaya başlıyor ve başım dönüyor