1. 1.
  Salkım bombası olarak da adlandırılan misket bombası, bomba içinde bomba olarak biliniyor. Hedefe atıldığında ana bomba infilak edince içindeki misket büyüklüğündeki minik bombacıklar dağılarak çevreye saçılıyor ve arka arkaya patlıyor. Etki alanı geniş olduğundan verdiği zaiyat da büyük oluyor. Tipik bir misket bombası, CBU -87/B tipinde, 500 kilo ağırlığında olup, hem silaha hem insana hem de maddeye karşı etkili. Sarı şeritli bombaların düşüşlerini yavaşlatmaya ve etrafa yaymaya yarayan küçük paraşütleri var. Her bombanın içinde 202 bombacık var. Patladığında her bombacıktan 2 bin şarapnel parçası çıkabiliyor ve 73 m. yarıçapındaki bir alana etki ediyor. Bombacıklar patlamadan kaldığında kara mayınları kadar tehlikeli olabiliyor. Bu yüzden de güdümlü değil, aptal bomba kategorisinde sayılıyor. Bu bombaların 10'da biri hiç patlamayabiliyor ve aylar, hatta yıllarca fark edilmeden düştükleri yerlerde üzerilerine basılmayı bekliyor ve siviller, bilhassa da sarı şeridinden dolayı cezbettiği çocuklar için tehlike oluşturabiliyor. Misket bombaları mayınlar gibi .Yüzde 10'luk bir sapma payına sahip güdümlü bombalar bile hedef civarındaki siviller için büyük risk oluşturuyor.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Misket_bombas%C4%B1
  6 ... esprimakinasi
 2. 2.
  amerikanın ırak ve afganistanı, israilin güney lübnanı işgali ardından, ismini sık sık duyduğumuz iğrenç saldırı silahi. havada binlerce parçaya ayrılır, önemli bir kısmı patlamaz, bulunduğu yerde yıllarca alacağı canı, sakat bırakacağı adamı bekler. çok geniş bir alana dağılıp, özel bir hedefi olmaması nedeniyle; futbol sahasında, mahallesinde, okulunda oyun oynayan çocuklar, yoldan geçen insanlar, hemen bütün siviller hedeftir. kısaca, büyükler günah işler, bedelini müslüman çocuklar öder.

  http://www.internethaber....news_detail.php?id=118738
  http://www.nethaber.com/H...SAKLAMAK-ICIN-toplandilar
  http://www.bbc.co.uk/turk...8_clusternewzealand.shtml
  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=193984
  http://arsiv.sabah.com.tr/2006/07/26/dun107.html
  2 -1 ... zero95
 3. 3.
  http://www.kureselbarisve...es/stories/misketafis.jpg
  1 ... a la folie
 4. 4.
  Gürcistan'ın Güney Osetya'daki operasyonu sırasında kullandığı bomba.
  http://www.habervaktim.co...cistandan_sok_itiraf.html
  ... mzfcagri
 5. 5.
  (bkz: grape shot)
  ... portakalli irish cream
 6. 6.
  https://video.uludagsozluk.com/v/misket-bombası-9615/

  ... arutha
 7. 7.
  bence kullanımı tamamen dogal bır bomba.bir de israil acısından bak, amac oldurmek degıl mı? ee coluk cocuk, hamıle, yaslı, sakat da farketmıyor kı oldurdukce gunahların da azalıyor.gazzeye karadan girdiginden beri hamas ıkı uc askerını de acımasızca katletmıs ooo ben olsam nukleer atarım.
  -4 ... babakin skyrunnuer
 8. 8.
  en baştaki bombayı vurursan tüm bombaları alacağın bomba.*
  -1 ... otisabi
 9. 9.
  https://video.uludagsozluk.com/v/misket-bombası-9650/

  ... double cross
 10. 10.
  şöyle patlamaktadır ;

  https://video.uludagsozluk.com/v/misket-bombası-12899/

  2 ... tuningmert