bugün

o an evde bulunan herkesin sırayla tartılacağına delalettir.

misafirliğe gidilen evde, misafirlerden birisi banyoya gider. salona geri döndüğünde, salonda o an bulunan herkesi bir sürpriz beklemektedir. kişi salona elinde tartıyla gelmiştir. o an mutfakta olan ev sahibi teyze ise bu sürprizi kaçıracaktır. fakat salona geldiğinde bu heyecana kendisi de hemen ortak olur.

birinci kural; tartı kesinlikle halıya konulmamalıdır.

ikinci kural; kilosu hiç değişmeyen, her zaman sabit olan biri bulunmalıdır.

o kişiyi zaten pek aramaya gerek kalmadan kendisi ortaya atılır;

- durun! benim kilom 90. hiç değişmez, çekilin önce ben tartılayım.

gören de daha önce hiç tartılmadı sanacak, ama kendisi o konunun müdavimidir. söz konusu tartı ise ilk önce ona danışılmalıdır. hatta kendilerinin oturduğu yan daireye misafirler gelirse, ev sahibi kişi gelip "hüsnü bey, misafirlerimiz var. müsaitseniz iki dakika bize gelir misiniz? önce sizi tartalım, tartıyı ayarlayacağız" derler.

o kişi tartıda hile olmadığını göstermek amaçlı, kobay kıvamında tartının üstüne çıkar. tartıldıktan sonra ayaktan bir bakar, tartı o an kendisini 94 göstermektedir. hemen şöyle der; "bu tartı hatalı. benim kilom 90".

kimisi ise tartıya çıkmadan önce kilosunu söylemez, olaya gizem katar. "önce ben tartılacağım, benim kilom sabittir" dedikten sonra, tartıya çıkar. bir de bakar ki, normalde kendisinin kilosundan az çıktığını görür. "benim kilom 67, bu tartı beni 64 gösterdi. bozuk bu" der. bu kişi bayansa içten içe sevinir. tartının bu hatası onu yine de mutlu eder.

daha sonra tartıdaki bu hatanın ardından, tartıyı getiren kişi sokakta tartıcılık yapan çocuk gibi tartının göstergesinin oraya oturur. tartıya biri çıkmadan önce tartıyla ilgili son kontrolleri yapar. tartının önünde oturan kişi o an maçın hakemi gibidir. yan hakemlerden ve dördüncü hakemden onayı almadan maçı başlatmayacakmış izlenimi verir. tartıyı tam sıfıra getirir ve ardından "bir daha çık bakayım" diyerek olaya yakından bakar. gramlık hesaplamalar konuşacaktır. ofsayt pozisyonunu 8-10 kez yeniden yavaşlatılmış şekilde oynatan spor yorumcuları gibidir. kilosu sabit kişi tartıya yeniden çıkar ve tam olarak gramı gramına kişinin kilosu belli olur. tartıda hata olmadı belirlenmiştir.

ardından evde bulunan herkes tartıya çıkmak mecburiyetindedir. hele o misafirliğe gidilen kişi tarafındaysanız, tartıya çıkmama gibi bir şansınız yoktur. tazyikli su püskürtülen eylemcilerin, bu durumdan faydalanarak şampuan kullanıp duş alması gibi bir durumdur. evde tartı vardır ve mutlaka o kişi tartılmalıdır. çünkü misafir ailenin evinde tartı olmadığından, o anne çocuklarını sadece eczanede ya da caddelerde bulunan ve hızlı hareket edildiği takdirde bir kere para atılıp aynı anda 2 kişinin tartılabildiği, kemik ağırlığını da yazan tartılarda tartabilmektedir. bu sebepten ötürü misafirliğe gidilen evde tartı bulunması, Kristof Kolomb'un amerika'yı keşfetmesi ile eşdeğerdir.

kimileri ise şaka yapmak için kişi tartıya çıktıktan sonra, kişinin topuk bölümünden tartıya parmağıyla bastırır. tartıya çıkan kişi kadınsa, tartı onu fazla tarttığı için bir anlık bunalıma girer. kimse görmeden hemen tartıdan iner. soranlara da "normal yaa, iyiyim böyle. akşam biraz fazla kaçırdım, ondan 2 kilo fazlam var" der. aslında kilosu fazla çıkmasın diye ayağındaki terliği bile çıkartmıştır. hatta sağ ayağıyla tartıya çıkıp, besmele çekmiştir. tüm bu yapılanlara rağmen, tartıda hile yapıldığı için kilosu fazla çıkar. derdini kimselere anlatamaz, içine atar. "diyet ettim, diyet eyledim allah rızası için kilo vermeye" şeklinde kilo vereceğine dair kendisine söz verebilir.
kainatın düzeninde en ufak pürüz yaratmayacak bir buluş...
sonrasında, misafir hala misafir, ev sahibi hala ev sahibidir.

ilgili kelimeler;
(bkz: misafirliğe gidilen evde herhangi bir şey bulmak)
(bkz: aramak)
(bkz: arayan bulur)
(bkz: mevla)
(bkz: bela)
herkesin başına üşüşmesiyle tartıdan uçar hızla inmeye sebebiyet verir.
(bkz: misafire tartı ikram etmek)
(bkz: baskül fetişisti teyzeler)
güncel Önemli Başlıklar