bugün

amcalara kukunu göster talebinden kaynaklanan durum.
kızın ortaya çıkmamasına gerek yoksa normal bir durumdur. kimse kimseye kendini göstermek zorunda değildir.
annesine ikramda yardım etmeyen kızdır. ayıp ama!
(bkz: türk gençlerinin elinin kolunun bağlı olması)
gizemden cazibe doğar mantığıyla ve gelen misafirin kızı yiyebilecek olmasıı korkusuyla yapılan manasız hareket.
misafirler tarafından yabani olarak damgalanacağı kesin kızdır.
bunun devamında evin büyükleri tarafından şöyle bir kaynaştırma cümlesi kurulur:
'kızım hadi gel bak x teyze'nin oğlu da burda sana arkadaş geldi bak'. bu hem kız için hem erkek için
kıl bir durumdur aslında. içinizden 'sana ne be teyze, bırak bizi kendi halimize' dersiniz. akabinde
kız utana sıkıla gelir, adetten merhabalaşırsınız ve daha sonra odasına ders çalışmaya gider.
- nurten teyze benim kalkmam lazım.
- aa, daha yeni geldiniz yavrum, ne kalkması!
- yok yok, çalışmam lazım benim, yarın vizem var.
- hay allah, merve de birazdan gelecekti. o da gitara başladı yeni, çalıştırırdın biraz odasında ne güzel.
- odasında mı!
- evet. kocaman da bir yatağı var. şöyle birlikte boylu boyunca uzanır çalışırdınız.
- nurten teyze, bak benim duygularımla oynama, kaç yıldır yalnızım zaten!
- ben ciddiyim evladım. dolapta soğuk bira da var! gitarın yanında içersiniz serin serin.
- eh, kalayım o zaman ben birazcık daha... hemen gelir mi bu merve kız?
misafirlikteki evin babasının yüksek miktarda tutucu olması kaynaklıdır.
- oğlum teyzelere pipini göster
+ ben geldiğimde onlarınki de kukusunu gösterirse gösteririm
* adı ne komşu bunun?
- nuri
çünkü evin kızının bir takım sorumlulukları vardır, mutfakta kısırları poğaçaları eşit şekilde tabaklarla dağıtmak mesela, arada çayları tazeler muhabbeti kesmediğiniz sürece içeri süzülen, önünüzdeki bardağı size bile çaktırmadan tekrar dolduran evin kızını göremezsiniz ki, dikkatle bakmayan gözler göremez, işi başından aşkındır görmek isteyen mutfağa gelsindir ayrıca.
(bkz: evin kızının ortaya çıkmasını beklemek)
art niyet sezilmiş ve kız ortaya salıverilmemiştir.
kocaman adam misafirlikte ne işin var ananla babanla dedirtecek durumdur.
saçma sapan konuların,dedikoduların arasında kaybolmak istemeyen insan.
bunalımlı havayı teneffüs etmeye tahammüllü olmayan kız.
misafirliğe evin kızını görmek için giden kişiyi hayal kırıklığına uğratır. gerçi bana bir benzeri olmuştu. arkadaş internetten bir ilan için ilanı verenin evine gidecekti, tek gitmeye çekinmişti birlikte gitmiştik. durun lan giderken öyle amaçlar yok, bir abla açtı kapıyı. alınacak şey hakkında konuştuk ettik. meğer ilanı kızı vermiş, onu dedikten 2 dakika sonra kızı geldi içeriden salona. zarif, güzel, acayip bir kız, giyinmiş süslenmiş de. anne ben çıkıyorum diyip gitmişti*. arkadaşla sik gibi kaldığımızı hatırlarız, niyetimiz o olmasa da bonus olacaktı, yeni bir arkadaşımız olacaktı.
akabinde misafir elemanın canı sıkılmasın diye ev sahibi teyze bir torba oyuncak döker halıya.
bu ne lan..? kazık kadar adam, misafirlik falan..
sadece o kız için misafirliğe gideni hayal kırıklığına uğratır.
onun açısından, ortaya çıkılmasını gerektirecek önemde biri değildir, gelen...

aksi halde;

kapı arasından, camekan arkasından ne yapar, eder! bir yer bulup gösterir kendisini...

- maalesef böyle!
kızcağız odasına kapanmış, dolmuş şoförü sevgilisiyle avea konuşturan kampanya sayesinde rahat rahat konuşmaktadır. Misafirler iyi ki gelmiştir. Aksi takdirde telefonunu babası yatana kadar sessize almak zorunda kalacaktır.
çünkü bilirlerki fırsat bulsa o içerde bulunan " yaşıtınız çok güzel kız " bir güzel mikilenmek sitenir. erkeğin aklındaki durum budur.
sizi sevmiyor olabilir.
sevse kesin bi kendisini gösterir bin tane de işi olsa.
(bkz: elma dersem çık armut dersem çıkma)
dışarda ip atlıyor olmasından kaynaklı durum. siz de çıkarsınız bir güzel kardeş kardeş oynarsınız artık allah ne verdiyse.
(bkz: liseliye razıyız ilköğretimleri bari almayın)
eğlence büyüktür; kesin kahve yapıyordur. kendini ağırdan satan, gelin aday adayıdır.
(bkz: ayten teyze bak kızın var da söylemiyosan)