bugün

misafirliğe gitmeden önce evden çıkarken sonu gelmez uyarılardır. nedense anne babalar başkalarının, çocukları hakkında ne düşüneceğine gereğinden çok önem verirler ve çocuğu isterse serserinin teki olsun, efendi olduğunu göstermek için çırpınırlar. kendileri çocukları hakkında evde her türlü eleştiriyi abartarak yapmalarına rağmen, onlara başkaları tarafından yapılan en ufak bir eleştiri bile onları yaralar. ve tabi sonra gelsin uyarılar;

derli toplu otur, ööle ayaklarını iki yana açıp yayılma!
bir şey aldığında teşekkür et!, (yemeğe gidilmişse) eline sağlık demeyi unutma!
soru sorarlarsa güzel cevap ver, öyle mıy mıy yapma!

eğer çocuk gitar çalıyorsa, anne oğlunun uzun tırnaklarına bir türlü alışamamıştır, mutlaka misafirlikte bir punduna getirir ve gitar çalıyor da ondan tırnakları uzun diye açıklama zorunluluğu duyar bi de.
- haha evde var yemez burda görünce canı çekti yavrumun
+ ne var anne ya
- sus etini burkarım senin ne dedim ben sana.
+ bbbüüüggaaraara aa aaaa
evden cikmadan önce gecen bir konusma
- kizim simdi ye ne yiceksin sonra orda aciktim deme bana
* tamam anne ya ac degilim
- sen yinede ye
* istemiyorummm
- iyi hadi gidelim
misafirlikte yemek konulur buyrun buyrun denilir ve anne yok sagolun biz yedikte ciktik der, karsisindaki cocuk acikmistir buyur sen ye der cocuk hop diye kalkar anne cocuga ölümcül bir bakis atar ve cocuk kalktigi gibi oturur. Kadin der cocuk ac gel gel sen ye yok o ac degil der anne ve eve giderken cocugun basini yer ben sana ne demistim diye.
çocuk artık ergen olmuş da kendi başına, üstelik de yatılı bir kaç günlüğüne misafirliğe gidiyorsa,

-kalktığında yatağını topla, derli toplu bırak!
-klozetin kapağını kaldırmayı unutma! (oğlan çocuğu ise)
-donlarını ortada bırakma!
-tv kumandasına yapışma.
-bak sakin yerinden kalkma... (iyide cocuk misafirlige zaten ordaki cocuklarla oynama umudu ile gidiyor),
-kendi tabagindaki pastalari yiyecen baskasinin tabagindakileri istemeyeceksin (onlarda tum pastalari cikolata kremali yapsin sorun ortadan kalkar),
-cay isteme, cocuklar cay icmez! (ne alaka ya ben pastami cayimi rahat icemem desenize siz suna)
-otururken yayilma dik otur! (yahu iyide bu cocuk arceligin urettigi celik degil ki mutlaka hareket edecek yayilacak otururken)
-senle konustuklari zaman heee demiyeceksin efendim diyeceksin (yaw teyze birak allah askina cocuga evde sen ne ogretmissen oda onu taklit ediyor zaten).
-bir sey verdiklerinde tesekkur et (tabi hatta borcumu nasil oderim diye sorsun bide demi)....
..seklinde surup giden uyarilardir. iste biz boyle bir terbiyenin meyveleriyiz *
tembihten öte kız çocuklarına yapılan kaş göz işaretleridir, ki kalk yardım et anlamına gelmektedir.
anneler kendilerine misafir gelen çocuklarda gördükleri zararlı davranışları değerlendirmiş ve de şimdi benim çocuğum aynısını yaparsa onlarda rahatsız olur düşüncesiyle oluşturmuştur bu tembihleri.
-bana bak sakın ikinci bardak kolayı isteme.
-çay içer misin diye sorduklarında içmem de.
-pastanı kurabiyeni tabağına eğilerek ye,elinde dolaştırıp etrafa saçma.
-koşturmak kovalamaca oynamak yok.oturun güzel güzel isim şehir oynayın
sapık bi velete söylenir:
-komşu teyzelere ayıp sorular sorma.
-arkadaşlarınla oynarken kızların eteğini kaldırma.
- oğlum, kulun kurbanın olıyım, sakın gittiğimiz yerdeki teyzelerin orasını burasını çimdikleme.
- heaa. taam anne. *

sonuç: her 10 kadının 10unda bu veled-i zina'dan en az bir çimdik yemek suretiyle vücutlarının çeşitli yerlerinde morluklar oluşmuştur.