1. ?.
  evin huysuz, şımarık çocuğunun misafirlerin yanında bir anda hayırlı evlat moduna girmesi durumudur...

  kapı çalar, misafirler salona yerleşir ardından evin annesi misafirleri hiç sallamadan odasında takılmakta olan oğlunun başına "oğlum bi hoş geldiniz desene misafirlere. bak ayıp olur." şeklinde ekşir. "ya ne misafiri ! tanımam etmem !" falan denir ama anneye söz dinletilemez. anne arkadan oğlunu dürte dürte salona sokar ve oğlumuz yüzünde yapmacık bir gülümsemeyle gecenin geri kalanını odasında rahat rahat geçirmesine yetecek bir süre kadar misafirlerin yanında hayırlı evlat modunda takılır, kültleşmiş misafirlik muhabbettlerini çeker. içinden misafirlere küfür eder ancak çaktırmaz. bir süre sonra kaybolup odasına çekilir.

  (bkz: kendimden biliyorum)
  2 -3 ... beyaz etli prens
 2. ?.
  el öpmekle yarı yarıya sağlanır. sonra tabii erkekseniz amcaların teyzelerin okulla ilgili sorularına cici yanıtlar vermek, kızsanız hem cici yanıt verip hemde anneye mutfakta yardım edip misafirlere hizmet etmek gerekir. kızların işi daha da zordur yani.
  ... sosyalpenguen
 3. ?.
  gelen misafirlerden birinin kizina yanik olmanizdan dogan durumdur. hayirli evlat görünerek çitiri geceleri biyerlere götürme iznini kolayca alirsiniz.
  ... dydyma
 4. ?.
  gelen misafirlerin muhabbetlerine kafa sallayarak onay makamı gorevi ustlenilir ve evet abi, haklisin abi tarzında kafa belli bir ritimde sallanılır. bir de kriz sizi de etkiledi mi sorunsali ile karsi tarafi cok stratejik bir soru ile basbasa birakır ve bu misafiri yarım saat kadar oyalayabilir. bu sekilde güncel olaylara da hakim imajı verilir, aferim evin evladına diye iç geçirir misafir (kızı olsa verir, seni damat olarak almak ister, o derece yani) ardından ikinci bomba patlatılır, akp de şu dokunulmazlıkları bi kaldıramadı gitti, olacak iş değil şeklinde ikinci cümle sarfedilir ve yavas yavas baba çayınızı tazeleyeyim mi cümlesi ile odadan sıvışılır.

  hayırlı evlat kendi odasına çekilir ve sözlüğe hemen başlık açar.
  (bkz: misafirlerin yaninda hayirli evlat olmak)

  ayrıca; (bkz: yazar burada kendini anlatıyor olabilir mi)
  1 ... jakopaydin
 5. ?.
  misafirlrin yanında hayırlı evlat rolünü başarıyla oynayanlar genelde hayırsız çıkacak evlatlardır.
  bunlar 3.kişilere karşı sıkılmadan rol yapabilen , dönen muhabbete mutlak bi yerinden dahil olabilen tiplerdir. misafirlerin yanında, hatta anne babanın yanında olmayı bile istemezken ordaki oyunuyla, "en iyi ev sahibinin mülayim çocuğu ödülüne" layık görünürler. misafir de evine giderken kendi çocuğuna gördün mü, nasıl da bilgili saygılı çocuk şu osman , bak meslek seçimi konusunda ne de güzel konuştu der. zavallı misafirin çocuğu ise o zaten seçmiş mesleğini: pezevengin tekidir , diyemez.
  ... cokmugerekli
 6. 1.
  akabinde anneden "bak gene bayramlık yüzünü gösterdin, bize anca dişini gösterirdin" şeklinde azar yeme sebebidir.
  ... almodovar kadini