bugün

misafirin rahat etmesi için seferberlik ilan eden anne modelidir.doksanüç temiz tabak getir,doksanüç müstesna teyzenin çayı çok koyu olmuş aç biraz,doksanüç..
misafirler gelmeden evde köşe bucak temizlik yapılır. yemek takımları değiştirilir. cicili bicili herşey ortaya çıkarılır,misafirlerin gözü boyansın diye herşey yapılır bu arada kız çocuğuna gına gelir,allah kahretsindir,yeterdir,sen sefebersin bana ne oluyordur,oftur.**
evin kızının allah canımı alsa da kurtulsam diye söylendiği annedir.çünkü anne günler öncesinden "misafir gelecek çok işimiz var" der,hazırlıklara başlar.
misafirler geldiğinde ise çay servisi,masa düzenlemesi,çeşit çeşit mamaların servisi hepsi kıza aittir.
Misafir gelmediği zamanlarda buzdolabını ve tencereleri boş bırakırken misafir geleceği zaman ziyafet hazırlıklarına girişen anne modeli.

-Ben alışverişe çıkıyorum nimue.
-tamam anne ne alcan?
-mayonez*,çikolata,et,salam,kaşar,yeşil ve siyah zeytin,renkli makarna,meyvesuyu*,
-kim geliyo sen onu söyle?
-ha kimse..*
-hadi anne ya söyle şunu.
-tamam tamam,senin kuzen gelcekmiş yarın.
-iyi tamam,bizi besleme kuzeni besle sen.böhüü
-yaw sana da yapıyoruz ya yemek bıdıbıdı
-tamam anne tamam sen git,gelirken de sigara al bana ben onu yerim.

(bkz: sigara yemek)
Canım Türkiyemin canım annelerinin her daim içten, sevecen ve misafirperverliği ön safhada tutmasından kaynaklanan durum.

(bkz: Eli öpülesiceler)