bugün

hele pastalı börekli olmadı yemekli bir misafirse ev sahiplerinin günün sonunda maraton koşusu yapmış gibi olduğu hede.
bir dolu insanın eve ziyarete gelmesidir. oldukça stresli bir durumdur. temizlik yap, pasta börek yap, güleryüz göster, boşalan bardakları saniyesinde doldur vs.
çok zor bir iştir.

bunun evi temizlemesi var yemek yapması var. ardından tatlıdır efendime söyleyeyim böreğidir çöreğidir..var bunlar. akşam olduğunda yorgunluktan ölürsünüz. misafirler tabi şıkır şıkır ve haliyle dinçtir.

bir de kusur bulan misafir vardır ki evlerden ıraktır. bu tipleri ağırlamak çok ama çok zordur. bir yandan yer, bir yandan da gülerek 'şu neden böyle? ay bu öyle mi olurmuş' diyen gıcık tiplerdir. allahım sen bilirsin yarepbim. çok zordur efendim. allah samimi insanlarla muhatap ettirsin.
annelerimiz ağırlayınca getir götür işinin bize kalması düşüyor sadece. ama kocaman kadın olunca ve iş senin misafir ağırlamana gelince işler zorlaşıyor. yemek yap, tatlı yap ya da al, sofra kur, misafirperver ol, güleryüzle ağır herkesi... offf anlatması bile geriyor insanı.
(bkz: kapıya kadar geçirmek)
En ilgincini 1 ocak da yapacağım.

Ugandalı bir arkadaşı üç gün evimizde ağarlayacağız. Gezdirmek, yedirip içirmek sorun değil de jest yapmak lazım onu bilemedim.
Uganda milli marşını falan indirip girişte çalabilirim çok pis gaza geldim, düşün.
Ağırladığınız misafir, sevilen dostlarınızdan ise hiçbir şey ağır veya zahmet gibi gelmez. Biraz yorucu olsada keyifli sohbet her şeye değer, yorgunluğunuzu alır.
genelde yapmadığımdır. gelene git demem ama gel dediğim de görüldüyse ben olmadığımı düşünmek normaldir.
insanı hayattan soğutan şey.

Yeminle bıktım.

Gelmeden temizlik yap gittikten sonra temizlik yap.

Yemeği, tatlısı, çayı, meyvesi.

Gelen çocukları saymıyorum bile.

Sırf bu yüzden memleketten uzak yaşamak istiyorum.

Komşularımla da samimi olmucam gerek yok, selam veren borçlu çıkıyor lan.
(img:#1825211)
Bizde beyle.
Bundan daha çekilmez olanı Yatılı gelenleri ağırlamaktır. Fena kafa siker bu olay bizzat yaşıyorum şu an.