bugün

sanki sormuşuz gibi yanıtlayan tv ev fahişesi sözü. (bkz: mintax)
avrupa yakası dizini çok seviyorum. geçenlerde izlemediğim bölümlerden birini seyrediyordum. avrupa yakasında fenomen haline gelen burhan altıntop karakteri, yine avrupa yakası dizisinin unutulmaz karakteri selin yerebakan'la şöyle bir diyaloğa giriyordu:
selin: (elindeki kağıdı okuduktan sonra) bunları birlikte nasıl becereceğiz?
burhan: mentax'la canım mentax'la (göbek atıyor)
selin: (ciddi ciddi gülüyor sonra) mentax ne???!!
burhan: ee... sen baya gençsin değil mi selin?

mentax'ın ne olduğunu ben de bilmiyordum ama o replik günlerce dilime pelesenk oldu. olup olmadık yerlerde "mentax'la canım mentax'la" demeye başladım. replik komik değil, mentax'ın ne olduğunu bilmiyorum ama sürekli tekrarlayıp duruyordum. kendime hakim olamıyordum, istem dışı çıkıyordu ağzımdan "mentax'la canım mentax'la". annemin yanında da tekrarlıyordum bu repliği. genelde annem benim esprilerimi pek ciddiye almaz, salak yemin ederim gerizekalı bu çocuk ya der. insan en doğal davranışları annesinin yanında yapıyor galiba, bir de yalnız başına ayna karşısında, maymunsal ifadeler.
yine böyle mentax'lı bir günde, annem sanki bu repliği ilk kez söylüyormuşum gibi:
annem: mentax değil, mintax
ben: hadi ya, mintax ne?
annem: sen nereden hatırlıyorsun bunu?
ben: hatırlamıyorum, burhan söylüyor. mintax ne ki?
annem: sen küçüktün, hep bunu söylüyordun
ben: hadi ya, allah allah. mintax ne?
annem: hatırlamazsın, küçüktün daha mintax'la canım mintax'la derdin
ben: anne allah'ın adını verdim mintax nee!!?
annem: deterjan.

annemle aramızdaki bu yorucu konuşmadan sonra, devamını internetten araştırdım. reklamın üzerinden aşağı yukarı 15,20 yıl geçmiş. demek ki yıllar geçmesine rağmen bilinç altıma işlemiş bu reklam cıngılı. anlamını bile bilmeden günlerce tekrarlayıp durmuşum. çocukluğuma dönmüşüm bilmeden. şimdi hatırlayamadığım yüzlerce/binlerce anıdan küçük bir tanesine tutunmuşum günlerce. kendim bile farkında olmadan geçmişin özlemini dindirmek istemişim, kısa ve ucuz bir reklam cıngılıyla... mintax'la canım mintax'la...
(bkz: ÖZLENEN REKLAM SLAGONLARI)