1. 1.
  termodinamik' in temel kanunlarından biri. maddenin düzensizliğinin ifadesidir. maddeler her zaman minimum enerji-maksimum düzensizlik prensibi ile yaşar gider. jeolojik olarak etrafımızdaki dAğların yüzde 90' nının oluşumunu ifade ettiği gibi, her türlü sedimanter kökenli jeolojik yapıların (ovalar, platolar vb.) ve maden yataklarının da oluşum sebebidir.
  1 ... dalton ana
 2. 2.
  kafama göre takılırım, azıcık enerjim de olsun diyen maddenin tümcesi.

  (bkz: azıcık asim agrisiz basim)
  1 ... sizoyumulanfrenoldugumkadar
 3. 3.
  varlığın amacının dağılmak olması gibi bişey.
  1 ... serbest radikal
 4. 4.
  (bkz: eğlen coş işte kiboş)
  2 -1 ... t bag
 5. 5.
  Minimum enerji ile dağıtmanın kolay olduğunu anlatır.

  Üzerimizi çıkardık hop attık kenara salladık çorabın tekini öbürünüde basket attık kapı arkasına gömleği şöyle savuşturduk olduğumuz yerden gitti koltuğun kenarına takıldı. bakınız nasılda oturduğumuz yerden minimum enerji ile dağıttık ortalığı.

  ama her gecenin bir sabahı her çıkışında bir inişi var dostlar. Sabah oldu gittik aldık o gömleği koltuğun köşesinden giysen oyle giyemezsin git ütüyü tak ütüle ütüyü topla pantolonu bul onu düzelt çorabın tekini kapı arkasından al öbürünü koridordan topla. Ne oldu minimum enerji ile maksimum dağınıklık sabah çilesi oldu.

  Demekki neymiş hiçbirşey vardan yok olmaz yoktan var olmaz.

  Minimum enerji ile elde ettiğimi dağınıklık gün be gün birikir o minimum enerjiler gün gelir bir gün bizim evimize aniden geliveren şahane bir bayanı kaçırmamıza neden olabilir. Maksimum enerji maksimum düzen olmasada ortalama bir enerji ile dağınıklığı saklayabilme becerisi önemli bir konu.

  Önemli olan dağıtmak değil dağınıklığı saklayabilmektir kanımca.
  3 ... frost
 6. 6.
  evrime karşı çıkanların oldukça kullandığı termodinamiğin ikinci yasasıdır. Şöyle ki doğa yasaları gereği maddenin düzensizliği artar ya da aynı kalır. Bu sebebledir ki evrimin idda ettiği gibi canlıların oluşması mümkün değildir.
  Tabi bu yasanın böyle algılanamayacağını düşünenlerde var.

  Evrimi çürütür diyenler
  http://www.harunyahya.org..._aldatmacasi/evrim10.html

  çürütmez diyenler
  http://www.entropi.net/entropi/entropi.php?id=14

  (bkz: termodinamigin ikinci kanunu)
  1 ... fatik
 7. 7.
  Kimya derslerinde tekerleme misali öğrencilere ezberletilen kural. Mantığını açıklaya(bile)n çok az öğretmen vardır ülkemizde.
  ... fehimsiz ekmek
 8. 8.
  bir tur yasam tarzi. (bkz: usengeclik)
  ... acil cikis noktasi
 9. 9.
  (bkz: entropi)
  ... dalton ana
 10. 10.
  Lise hayatının en zevkli! kimya konularının başlangıcıdır. Denge Tepkimesinin bir tarafı min enerji ise diğer taraf max düzensizdir.
  ... wishmaster123