bugün

insana durgunluk veren ve nedenini merak ettiren olay.

Köydeki adam türkçeden başka dil bilmiyor ama anlamadığı dilde dua ediyor. işin garibi "lan ben tanrıyla niye kendi dilimde değil anlamadığım dilde konuşuyorum ki" demiyor arkadaş.

Sonra akp niye iktidar. Bence sorunun köküne inmek lazım.

Not: daha kötüsü bir de bunu savunuyorlar...
Türkçe dua ediyoruz. Ayrıca her Türk müslüman olacak diye bir şey yok.
ellerindeki kuranın henüz ne söylediğinden habersiz olmalarından kaynaklanır. uydurdukları hadislere din diyen dindarların getirildikleri nokta.
kuranın arapça kafiyesini ve bazı arapça kelimerin türkçe karşılığının olmadığını bilmiyorsan nedenini anlayamazsın. arapça dua etmek tamamen şeklin,bütünlüğün bozulmamasına yönelik. sonuçta nasıl internette html dili var onun belli kuralları var kuran da arapça üzerine kurulu. bu demek değil ki türkçe anlamını bilmeyelim
oluruna bırak herneyse geçer./Sıla
Öyle bir savunmuşlar ki sanarsın adamlar arap.

Türküz biz türk!
Türkçe'ye çevirince anlamsız oluyor ondan.
arapça dua etmediğimizden dolayı olabilir.
ben türkçe dua ediyorum.
islam arapça indiği içindir.
kesinlikle hak verdiğim hede.

ama yanlışlık var. dualar zaten türkçe ediliyor. kuran ve ayetler neden türkçe okunmuyor diye sormuş olsaydın seni desteklerdim.

anlamadan yıllarca arapça okuyup durdular. oysa ki oku diyen kuran bunu anlamadan oku demiyor. oku anla ona göre yaşa diyor.

ama bizim insanımız ne yapıyor. miras paylaşımı nasıl yapılırın anlatıldığı ayetlerde ağlıyor.

bunun esaslı sebebi insanlarımız cahil. okumayı sevmiyorlar.
Dua ile surenin ne olduğunu bilmeyen bir türk'ün serzenişi.

Sevgili ırkdaşlarım dünyadaki müslüman olan olmayan her insan inandığı yaratıcıya kendi öz diliyle dua eder.

işin içine ayet ve sureler girerse işte o zaman (inananlara göre) hangi dilde indirildiyse o dilde okunur.
dua her dilde yapılır. hiç bir hoca aksini söyleyemez. varsa kaynağını getirsin de görelim!
Arapların zamanında asimilasyonu başarıyla gerçekleştirmesinin sonucudur.
1400 sene önce araplar türk kavimlerini savaşta yendi diye bugün arapça okumaktayız, o savaşları türkler kazanmış olsaydı şimdi araplar türkçe dua okuyordu. ne kadar basit değil mi cevabı? Neyse şimdi herkesin kafasını karıştırmayalım, zaten en son gelen din olarak islamiyet en iyi din, arapça geldiği için de arapça okumak lazım değil mi ama? (ben çaktırmadan türkçe de okuyorum ara sıra ama o kadar etkilemiyor, arapça okurken anlamıyorsun ya sanki büyük bir şey söylüyormuşsun gibi oluyor)
milyonlarca türk arapça dua etmiyor.

milyonlarca türk türkçe dua ediyor. kelime-i şahadet ve kelime-i tevhid arapça söylenir.namaz da sureler arapça okunur. kur'an arapça okunur.

hac ibadetinde, dua mahiyetindeki ayetlerde yine arapça okunur.
zekatı arapça vermezsin, orucu arapça tutmazsın.

allah c.c'ne dua etmek istediğinde türkçe çok rahat dua edersiniz. ama iş ibadete gelince onu rasulallah s.a.v. nasıl yapamışsa öyle yaparsın.

derdin gerçekten kendi dilinde allah c.c.'ne yakarmaksa bunun önünde bir engel yok ama yok sen islama fitne sokma peşinde isen allah c.c. ıslah etsin.
öncelikle duayı zaten türkçe ediyoruz. arapça bilmediğimiz için arapça dua edemeyiz.

kuranı ve doğal olarak sureleri islami birlik olsun diye arapça okuyor olduğumuz zırvasına katılamayacağım. Lakin bütün hristiyan dünyası incili kendi ülkesinin dilinde okur. Müslüman milletler mi daha birbiriyle barışık hristiyanlar mı sorusuna dürüst cevap beklerim o düşünce karşısında.
dahası, kuranı arapça öğrenmek mecbur filan değildir. sadece sevap olsun diye okunur. türkçe okuyup anlaman çok daha değerlidir. çünkü kutsal kitap insanlar için iner. oku anla da eşek olma diye. malesef sadece arapça okuya okuya eşek olmuşsunuz.

araplar boktan bir millet olduğu için adam olsunlar diye onlara din ve peygamber gönderildiği, anlasınlar diye de onların dilinde olduğu konusuna burada hiç girmeyeyim şimdi.
diyecek olursa ve gerçekten umrundaysa bu soruyu müftülüğe sormalıdır.
ben diyorum dediğim başlık.

araplar o duaların ne anlama geldiğini anlıyor ve daha iyi allaha yöneliyorlar. anlamını bilmediğin şeyleri sürekli tekrarladıktan sonra kıymeti kalmaz. isteyen arapça öğrenir ,isteyen benim gibi türkçelerini ezberler.arapça okusa bile ne dediğini idrak eder. veya türkçe okur.

haşa allah arapçayı kabul edecek de türkçe veya ingilizce okursak kabul etmeyecek mi ? ki namazda türkçe dua ettiğimiz bölümde var
sanskritçe ve dahi esperantoca etsen de olur. tanrı'nın dil sorunu olduğunu sanmıyorum. sorun türklerde bence.
elin arabının dilini kutsal sayma saflığı işte...
arap tv'sinde, arapça maç anlatan spikerin her konuşmasına bakıp bakıp da ''amin!'' diyen türk babaanneler var bu memlekette... (!)