1. 1.
    Bilime hamdolsun diyenlerin yaptığıdır. Abi bunun bilimle alakası yok kabullenin bu inanç olur olsa olsa. Benim bir inancım var deyin eyvallah ama buna bilim demeyin. Diğer versiyonu ise 65 milyon yıl önce çarpan meteordur bu daha bir komiktir dinozorları yoketmişmiş. Koca hayvanlar ölmüş ama küçücük kuşlar falan hayatta toprağa gömülen tohumlar falan derken gülme tutuyor mk ne saçmalık bu.
    1 -3 ... ktm li aynasiz
  2. 2.
    milyarlarca yıl önce bir patlama olduğuna inanmak
    buna inanmaktan mantıklıdır.
    1 ... masklavi
  3. 3.
    Maymunla ortak atası olduğuna inanmakla aynıdır.
    ... ktm li aynasiz
  4. 4.
    Peki o halde, her şey nasıl meydana geldi?
    ... ruhsal enfeksiyon
  5. 5.
    senin işe yetişmeye çalışırken radardan hız cezası yemeni sağlayan teknoloji (doppler etkisi) bile evrenin tek bir noktadan saçıldığının kanıtı olan "kırmızıya kayma" olgusunun bir sonucu.

daha arka plan ışıması var. büyük patlama teorisinin perde üzerindeki resmi.

zaten bir kitap okumuşluğunuz olsa göreceksiniz ki evrenbilim ile her kitapta konu büyük patlamaya geldiğinde "bunu bildiğiniz bomba patlaması gibi düşünmeyin" cümlesi geçer. bildiğiniz bom diye patlayan bir şey değil bu. tek yoğun bir noktadan çok hızlı bir genleşme sadece. kanıtlarının en basitlerini de yukarıda gösterdim. açar okur mantıklı mı değil mi karar verirsiniz.

ama inanmak diye bir şey yok. çok güçlü olgulara erişmek ve bu sayede böyle bir şeyin olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu gözlemlemek var.
    1 ... tristine
  6. 6.
    Bunun adı gözlemlemek değil mantığına oturtmak için varsaymaktır.
    -1 ... ktm li aynasiz
  7. 7.
    Esirgeyen ve bağışlayan Allah ın adıyla,
    Bedîus semâvâti vel ard(ardı), ve izâ kadâ emren fe innemâ yekûlu lehu kun fe yekûn(yekûnu).

O, gökleri ve yeri örneksiz yaratandır. Bir işe hükmetti mi ona sadece “ol” der, o da hemen oluverir.
    Bakara-117.
    ... vatansever terorist
  8. 8.
    yanlış bir ifadedir.

daha iyi bir bilimsel açıklama getirilene dek ya da teori çürütülene dek "itibar ediyoruz" denilebilir. bilim kendisini yanlışladıkça gelişir. newton fiziği ile yaptığımız açıklamalar sayesinde uzaya çıkmayı başardık, ama sonra einstein fiziği geldi, şimdi ise kuantum fiziği var, sicim teorisi var.

maymunla ortak atası olduğuna inanmak dediğiniz şey dna araştırmaları ve çözümlemesiyle keşfedilmiş bir realitedir. söylemeden edemeyeceğim.

hatta muz sever misiniz bilemiyorum ama onunla da dna ortaklığımız %70. yani onunla bile ortak bir atamız var.
    3 -1 ... noxeca
  9. 9.
    galaksilerin hepsinin birbirinden uzaklaştığı gerçeği bile "demek bunlar tek bir noktadaydı" mantığına oturmaktadır zaten.

aynı çizgide bulunan ve zıt yönlere koşan iki adam görseniz bunların geçmişte aynı noktadan çıktıkları sonucuna varırsınız.

varsaymazsınız. o anki fizik bilginizle bunun en olası ihtimal olduğunu düşünürsünüz. çünkü daha mantıklı bir açıklamanız yoktur.

edit: yukarıda da dendiği üzere bilim kendini yanlışlamak ve doğruya ulaşmak üzerine kuruludur. şu anki en mantıklı olasılık ve teori bu. bunu okuyan ve konuyla ilgili olanlar açısından söylüyorum.

en kötüsü de karşıt argüman sunmadan "o ne öle saçma yea" diyip giden insanların yarattığı tartışma kirliliğidir. yeni bir teori olabilir ve insanların bundan haberi olmayabilir. ondan bahsedersin. ya da kendi teorin veya düşüncen varsa bahsedersin. bir işe yarar şurada insanların geçirdiği vakit.
    1 ... tristine
  10. 10.
    ulan ahaha atayizler vs düz dünyacılar.

keyifli bir kapışma olacağa benziyor.

teistler ve deistler:

(bkz: yiyin birbirinizi)

deist hacı al bi popcorn ye.
    ... r00kie