bugün

bu çizgiyi tutturamama durumuna faşizm denir.
olayların gelişimine göre yer yer çok incelebilse de, gayet önemli ve aşılmaması gereken bir çizgidir.
kendi ırkını diğer ırklardan üstün tutmak ırkçılıktır. vatanını sevmek, zarar vermek isteyenlere düşman olmak milliyetçiliktir.
ben bunu üzeri donmuş gölün üzerinde yürümeye benzetiyorum bazen kalin zannedersin ama incedir her an kırılır ve batabilirsin hatta bazen bir adım atarsin koca golde kocaman bir yarik olur buzlar parmparca olur sadece küçük tek kisilik bir delik olusmaz

milliyetçilik bizde cok popüler bir kelime ingilizce karşılığı olan nasionalism o kadarda popüler birsey degil, ben hicbir dizide filmde skecte hatta standup ta bile duymadım, ırkçılık konuşulur ama milliyetçilikten hic soz edilmez, ama bizde parti isimlerinde normal sohbette her yerde bu kelimeye rastlarsın,

yurtdışında gurbette yasio olsan nerelisin deseler türkiye dersin, memleket ve millet ozlemi yaşarsın, ama zaten turkiyedesin neyin ozlemini yaşıyorsun, bir aradayiz ama birbirimize doyamıyoruz, bu nasıl bir aşkmıs boyle
amayurt dışına taşınıp ta geri donen varmi herkes konforuna parasina sosyal imkanina bakiyor, ah memleketim diyor ama geri gelmiyor, sorsan hepsi milliyetçidir

toplumu bolunmekten koruyan birarada tutan tutkal gibiymiş, ama ne hikmetse milliyetçiligin ortaya çıkısiyla imparatorluklar bolunuyor parçalanıyor, herkes kendine ayri bir devlet istiyor, sonra gücü yeten yetene,

şunu da soylemeden gecemiyecem, biz milliyetçilik yapinca iyi ama ermeni yaparsa oç, arap yapınca hain, alman yaparsa nazi, kürt yapinca terorist, amerikalı yapinca cahil, fransız yapınca kibirli, ingiliz yapınca soğuk nevale, ohh ne güzelmis ya

bir de şu butun dunya bir olmus bizi bitirmeye çalışıyor birbirimize kenetlenmemis lazım tribinde olanlar yok mu favorim, penguenmisin oglum sen,