bugün

az önce bir yazar tarafından açılmasına rağmen muhtemelen acemice bir moderasyon hatası ile milliyetçilik kelimesinin ırkçılık olarak değiştirildiği başlık.

esasa gelirsek, milliyetçiliğin tüm dünyada derhal tedavi edilmesi gereken içi boş ve tabansız bir hastalık olduğunun ifadesidir.
ilgisi ve alakası olmayan durumdur. Sebebi ise köpek alırken bile ırkına göre alan adamların gelip burada kardeşlik ayaklarına yatmasına uyuz oluyorum. Yüce başbuğ Mustafa Kemal Atatürk dahi Türk ırkına sürekli olarak güzel şeyler söylemiştir ve her yerde kendisinin de Türk ırkına mensup olduğunu dile getirmiştir. Türk ırkı bütün ırklardan daha üstündür. Şimdiden söylüyorum faşistim ne olacak? .
herkesin aynı insandan geldiğini kabul eden yazarlarımızın, kendini başkalarından ayırması kadar komik bir olay yoktur.
kendisini köpek ile kedi ile bir gören zihniyettekilerin algılayamayacağı önerme. bu ameleler aynı mantıkla siyahi ırkın kendilerininden daha üstün olan uzuvlarına nasıl bir muamelede bulunuyorlar merak konusu.
bizlere küçük yaşta enjekte edilen bir zehirdir milliyetçilik... kimileri bu etkiden bir şekilde kurtulur, kimileriyse ömür boyu bu zehirin etkisinden kurtulamazlar.

devletin devamlılığının yegane temeli budur. itaatkar, devlet karşısında ses çıkarmayan, itiraz etmeyen zayıf insanlar yetiştirmek...
insanların milliyeti olmadığını savunmayan, aksine milliyet kavramının varlığını söyleyen, fakat milletleri veya ırkalrı birbirinden üstün görmenin hastalık olduğunu savunan ve altına imzamı atacağım düşüncedir...
Milliyetçi değilim ama bu lafı komünistlerin söylemesi trajikomiktir, zira;
milliiyetçilik ruh hastalığıysa komünistlik akıl hastalığıdır.
ağır gel dediğim tespit. etnisiteye zerre kadar önem veren birisi değilim. ancak milliyetçilik de hiç bir zaman sadece etnisite olmadı. içinde kültürel ve dini etkileşimler var her zaman.

şimdi dünya globalleşiyor diye bir yalan uyduruldu, dünyada milliyetçilik ölüyor denildi. bizim bazı gerzekler de bunu hemen yedi. gerzekler derken yanlış anlaşılmasın, sözüm meclisten dışarı. ama gerçek bu değil. gerçekte milliyetçiliğin öldüğü falan yok. tam tersine dünyada yeni çeşit bir milliyetçilik şekli yükseliyor. bize "aman canım, milliyetçilik mi kaldı bu dönemde, eh eh eh" diye nasihat veren akademisyenler, kendi ülkelerinin bağımsızlık kutlamalarını hiç kaçırmıyor, dini bayramlarında bir haftalık izin alıyorlar bizim bayram arefesine sınav koyarken. *
ister kabul edin ister etmeyin. dünya yeni bir düzene doğru yol alıyor. bizim de dahil olduğumuz bazı bölgelerde kartlar yeniden karılıyor. uluslararası kuruluşlar ve örgütlerin küresel etkileri ve güçleri çok fena halde dalgalanıyor. bazılarının ise varlığı artık sorgulanır hale geldi.

yani demem o ki, bu süreçte herkes ama herkes milliyetçiliğe sığınmak zorunda kalabilir. hiç kimse o kadar güvende değil. hele ki biz. bu yüzden de milliyetçiliği böyle kritik bir dönemde hafife almamak lazım. milliyetçiliğin her çeşidini ayaklarım altına aldım demeden önce kırk defa değil, kırk bin defa düşünmek lazım. veya hiç düşünmeyip, direk böyle bir söz söylemekten kaçınmak lazım. kritik bir süreç bu ve 20 yıl sonra kimse ne olacağını bilemezken siz ortadoğu, balkanlar ve kafkasya gibi dünyanın en karışık coğrafyasının ortasındaki bir ülkenin vatandaşı olarak "milliyetçilik ne yeaa, dünya vatandaşı olun dünya vatandaşı" şeklindeki bir polyannalığa bürünürsen, daha büyüyüp serpilemeden tecavüze uğrarsın bu coğrafyada. güvendiğin "dünya vatandaşlığı"nın da ne kadar hayali,sikko bir şey olduğunu fark edersin ama iş işten geçmiş olur.
Milliyetçilik bilimdir irfandır.
Bir insanın kendi milletini sevmesinden onu koruyup kollamasından daha normal ne vardır ? bunu lakırdıları söyleyenlerin kürtçü veya diğer etnik sıkıntılı insancıklar olduğunu biliyoruz bu insanlar hayatların her alanında kendi gibi olmayan kendi gibi düşünmeyen her insanı dışlayıp ötekileştiren nutuk atamaya gelince yaşasın sosyalizm yaşasın halkların kardeşliği diye bağıran andavalar olduğunu biliyoruz . bu insanlar için baş örtülü insanlar yobazdır cinsel ilişkiye girmeyen kadın toplumun baskısı altında kalmış silik korkak bir yobazdır din ve ahlak olgularına değer veren insanlar yobazdır. ama bekareti önemsemeyen allaha dine söven kişiler özgürlüklük savaşcılarıdır. veya sokak ortasında insan yakan eli kanlı katiller hırsızlar haklı bir savaşın mücadelesini veren gerilladır. ağızlarından çıkanla uygulamaları tamam ters olan bu insacıkların bize ruh hastası demesi gülünç bir durumdur. ama hala bu gülünç iddiayı savunuyorsanız soysuzluk hastalığına yakalanmaktansa ırkçılık gibi soylu bir hastalığın pençesinde olmak bizi gururlandıran bir durumdur.

ırkçı olmakla iftihar ederiz.
Irkçıyız ne olacak ?
Yanlış, önermedir türk milleti ile türk vatanı ayrılamaz bütündür. Vatan türk milleti olmazsa olmaz bölücülül yapmayın acılardan kurtulmak için vatan vardır!
dünya kötü olduğu için biz de kötü olmalıyız diyen ergen zihinlilerin karşı çıktığı önerme. saftirik kardeşim, sana kimse dünyada milli ayrımcılık yok demiyor. aksine var olduğu için bu haldeyiz diyoruz, bunun neresini anlamak zor geliyor?

--spoiler--
"Arap'ın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerine bir üstünlüğü yoktur"
--spoiler--

bir de veda hutbesinde önce milliyetçilik ardından ırkçılık ayrı ayrı yasaklanmışken bu ergenler halen dini milliyetçiliğe refere ediyor ya, vallahi pes.
milleti olmayanların saçma düşüncesi.

Bilinmesi gerekiyor ki insanın doğası yoktur, hayvanın doğası vardır. insanın ise tarihi vardır. Sürekli güncellenebilen bir canlıya doğa gereği hümanist yaklaşmak acizliğin ve kabullenmenin şartlandırılmasıdır. Oysa ki tarih insanın parçasıdır ve geçmişi geleceğinin teminatıdır. görmezden gelirsen, görmezlikten gelinirsin.
ilk babalarının kim olduğunu dahi bilmeyenlerin insanlık tarihi argümanıyla karşı çıktığı gerçek.
bir ırkçıları sevmem bir de türkleri sözünü hatırlatan cümle. zamanında bir de şöyle bir cümle kurmuştu göt kılları : "her türlü milliyetçilik aslında güzeldir. türk milliyetçiliği ise ırkçılıktır".

bu başlığa milliyetçilik aleyhinde yazanların büyük çoğunluğunun derinlerde kürt ırkçısı olduğunu görmek zor değil. kimseye yediremeyince de hiddetlenip kızıyorlar ya ona gülüyorum. tayyipin psikonevrotik narsist triplerine benziyor.
dünyadaki her hangi bir insandan kendini üstün görmenin her türlüsü acınasıdır.
mustafa kemal atatürk'ün ilkesini hastalık olarak düşünen beynin sağlığını sorgulatır.
siyah tenli ile arap kelimelerinin farkını anlayamayanların kabullenmek istemediği gerçektir. veda hutbesinde kafanıza girsin diye önce dil, tarih ve kültür birliği olan arap milletinden, sonra da ırkçılığı ayrı bir kefeye koymak için ten renginden bahsetmiş işte, daha ne desin?
en belirgin örneğidir adolf hitler.
Ama tedavi edilebilir.
Katılmıyorum, bence milliyetçilik değil; ırkçılık, faşistlik bir hastalıktır ve kesinlikle insanlar tarafından ayıplanmalıdır. Etnik milliyetçilik olmadığı takdirde, ''ulus'' veyahut ''biz'' diyebilme amacı taşıyan her türlü milliyetçi duyguyu, ve mustafa kemal'in de dediği gibi; ''yurtta sulh, cihanda sulh'' mentalitesini benimsemiş, tüm kinini emperyalizme yönelten her türlü milliyetçi tutumu destekliyorum.

Çünkü hümanizm tam anlamıyla saçmalığın daniskasıdır. Hümanist olduğunu iddia eden bireyin bile inanmadığı bir yalandır.

Hiç kusura bakmayın; ben celaleddin rumi falan değilim. amacım da ''mürit toplamak'' değil. Katile, din tüccarına ve hırsıza saygım yok, nefretim var!

Ve bence aklı başında olan her insanın yapması gereken de budur...
milli takım desteklemeyi biliyorsun ama??!

böyle deyip akşamına milli maç izlerken gaza gelen arkadaşlarım oldu benim.
bencede.
milliyeti olmayanlar için milliyetçilik, faşizmdir; ruh hastalığıdır.
çok aptalca bir klişedir.