bugün

aidse bile atın ölümü arpadan olsun diyen insanlara söylenmeyecek söz. ha bak bakteridir vs deseydi. yararlı bakteriler olduğundan dolayı belki geçerdi. ama yok bu düpedüz hakarettir.
*
kürtlerin hepsi teröristir demekle eşdeğer saçma bir tanım.
milliyetçilikle faşistliğin ayırdına varamayan talihsiz bir açıklama.
milli değerini, örf adetini, kültürünü, dilini korumak, küresel bir hegemonya arzusundaki güçlere karşı birleşerek-bütünleşerek taraf olmaktır milliyetçilik, yüce atamızın bize anlattığı milliyetçilik ile türköne nin kafasındaki milliyetçilik tamamen farklıdır.

"Gerçi bize milliyetçi derler. Ama, biz öyle milliyetçileriz ki, işbirliği eden bütün milletlere hürmet ve riayet ederiz. Onların milliyetlerinin bütün icaplarını tanırız."
mustafa kemal atatürk, Nutuk 15-20 Ekim 1927
(bkz: hiçbir monoteist ırkçı olamaz)
bu adam "osmanlıyı milliyetçilik yıktı" mı demiş? böyle bi lafı söyleyen adam bunu da* der yani.

bu aşamada kürt milliyetçiliğini konuya sokmaya da gerek yok aslında. yani "kürt milliyetçiliği mikrop değil mi?" demek çok saçma. vatanı, dili, kültürü olmayan ve hiçbir zaman olmayacak olan bir ırkın milliyetçiliği olsa nolur olmasa nolur?
(bkz: milliyetçilik ve ırkçılığın farkları)
(#2621316)
adam kırk yılda bir doğru bir laf etmiş. yine de ağzına sıçıldığını görüyorum. mikroptur tabiki de. osmanlı'yı ve bütün imparatorlukları yıkan ideoloji millyetçiliktir. bunun tartışılacak hiçbir tarafı yok. evet milliyetçiliğin fransız ihtilali'ne zemin hazırlamada, ulus devletlerin kurulmasında ilerici rolleri olmuştur. fakat günümüzde tarihsel misyonunu tamamlamıştır. bugün ben milliyetçiyim diyen birini gördüğümde bir gülmek alıyor beni. 18. yüzyılda mı yaşıyoruz? neyse...

öteyandan milliyetçilik, 1. dünya savaşı öncesi ve sırasında görülmüştür ki insanların birarada yaşaması fikrinin altına konmuş bir dinamittir. sadece osmanlı topraklarından 24 ayrı devlet türemiştir. bunun sebebi çok basit. sen, "ben türkçüyüm" dersen başkaları da "ben panslavistim", "ben arap milliyetçisiyim" vs... der. milliyetçilik körüklendiği sürece her mahalle bir devlet olur, her aile bir devlet olur . yugoslavya örneği karşımızda duruyor. bugün varolan teröründ e sebebi milliyetçiliktir. bir tarafta kürt milliyetçisi bir grup diğer tarafta da türk milliyetçisi.

bir de şu atatürk milliyetçiliğ geyiği var. atatürk milliyetçiliğinin tanımına bakın, milliyetçilikle alakası yoktur. fakat adında milliyetçilik geçiyor böyle saçma sapan birşey olamaz. atatürk'ünkine "milletçilik" diyenler var bilemiyorum doğrudur fakat milliyetçilikle uzaktan yakından alakası yoktur. velhasıl kelam yaşadığımız bu toprakları, bu devleti birarada tutacak olan ideoloji milliyetçilik değildir. aslında hiçbir ideoloji değildir. bizi bir arada tutacak dengeleyici unsur birarada yaşama kültürüdür, hoşgörü kültürüdür.
kim ne derse desin atatürk milliyetçiliğinin şu saldırılan ve saldırılması da gereken milliyetçilikle alakası yoktur.yoktur kardeşim.olsa var deriz.bu topraklarda yaşayan insanları birarada tutacak tek şey atatürk milliyetçiliğidir. yani kendisine türk diyeni bu ülkenin evladı olarak kabul eden anlayıştır.hsşgörü kültürünün vücut bulmuş hali zaten atatürk milliyetçiliğidir.

milliyetçilik 1789da ortaya çıkmış bir 19. yy anlayışıdır.ama atatürk milliyetçiliği 20. ve 21. yy in ulus devlet politikasıdır.arada fark çoktur ama anlamak isteyen yoktur.
bu gün milliyetçiliğe küfreden ve kendisini anti-emperyalist iddia edenleri görünce insanın kahkaha atarken gözleri yaşarası gelir.Çünkü türkiye de yaşayıp türkçe konuşan her muhterem bu özgürlüğünü milliyetçiliğe ve yüce önder atatürk'ün ulusa , ulus devletine olan inancına borçludur. * * *
(bkz: başlıktan tiksindim mamafih verecek ayar bulamadım)
doğru söze ne denir. vatanseverlik, yurtseverlik ile karıştırılmaması gereken; etnisteye dayanan milliyetçilik düşüncesinin, bir bedene nüfuz ettikten sonra aldığı şekil.
bunu diyen bun da demişti:

(bkz: diyarbakır ın adı amed olarak değiştirilebilir)

edit: sanırım kimin mikrop düşünceli olduğu çok açık ve net!

edit2: uludağ sözlük'ün mikrop yuvası olduğu aldığı eksilerden belli.

edit: iş arthur schopenhauer'dan alıntı yapmaksa, arthur schopenhauer'ın sarf ettiği bir sürü söz var; mesela 1400 yıllık bozuk pusulası ile günümüz coğrafyasında yön bulmaya çalışanlar için çok güzel laflar söylemiş arthur schopenhauer!
'Milliyetçilik alçakların son sığınağıdır.'

Samuel Johnson
"Osmanlı imparatorluğunu milliyetçilik mikrobu parçalamıştı."

"Ben hala milliyetçiyim"

bu sözü eden zatın konuşmasından iki cümle. şimdi bu zattan haz etmem, milliyetçi olarak da kabul etmem. yanar döner, zamanın adamı bir adam. lakin cümlesi cımbızlanarak büyük bir ahlaksızlık yapılmış. osmanlı için milliyetçilik mikroptu ve en nihayetinde sonu bundan oldu. ulus devlet olan türkiye cumhuriyeti içinse vazgeçilmezdir.

ha bunlar, lafı eden zatı gözümde kıymetli kılar mı? zinhar, kaypak bir siyasi duruşu vardır gözümde.
milliyetçilik bir antikordur . mikrop olan atatürk'ün 6 ilkesinden uzak yetişen kimliklerdir dedirten durum .

(bkz: ağzı olan konuşuyor)
(bkz: türklük kürtlük ve milliyetçilik)
bazı mikroplar vardır ki zararlı olmadıkları halde vücudun savunma sistemini geliştirirler. milliyetçilik böyle bir mikrop olsa gerek. bazı vitaminler vardır onlarda vücuda yarar yerine zarar verirler milliyetçiliğe karşı olan görüşlerde o katagoride olsa gerek.
güncel Önemli Başlıklar