bugün

taha akyol'un "hangi atatürk" kitabında zikredilen konu.

anadolu'da milli mücadele başlatma fikri atatürk'ten değil, ali fuat ve kazım karabekir paşalardan çıkmıştır.

kazım karabekir bu konuyu atatürk'e açtığında şöyle bir cevap almıştır:

-bu da düşünmeye değer bir fikirdir...
pele ait olduğundan mütevellit doğru öneridir.

boşuna taçsız kral demiyolar adama.
Bu fikrin kazım karabekir'e doğru olduğunu uğur mumcu da kitabında anlatıyor Kazım Karabekirin hatıratlarını topladığı bir kitapta, ayrıca mustafa armağanın derin tarihinde de samsuna Mustafa kemalden önce karabekir paşanın çıktığıda resmi belgelerle mevcuttur, paşaya selamlar.
kazım karabekir'in yazdığı hatıratının neden toplatılıp her zerresinin imha edildiğinin daha iyi anlaşılması için çok faydalı olan bir söz. okumayı bilmeyen cahil tayfası hemen saçma sapan argümanları ile bitmişler zaten. bu kemalistlerdeki zeka düşüklüğü ne olacak bilmiyorum. evet.
dört tarafı düşmanla sarılmış bir milletin Atatürk olmadan milli mücadele fikrinin olamayacağını düşünmek en büyük gerizekalılıktır , fakat bu mücadeleyi başarıya ulaştıracak olan kim ? , kim başaracak ?
kim bu milli mücadele fikrini omzunda sorumluluklarıyla taşıyacak ? kim bu mücadeleye lider olacak ?

şu an bunu yazan veya düşünen gerizekalı hiç zengin olmayı düşünmüyor mu ? veya herkesin kafasında zengin olma hayali yok mu ?
bunu kim başaracak ?

tabiki kafasını çalıştıran , amaç sadece atatürk'ten soğutmaya yönelik hareketler olduğu için dikkate alınmaması gereken bir konu olsa da insan yazmadan da edemiyor be kardeşim ...
icraata gecen, varigini yogunu ortaya koyan, tum rutbelerinden vazgecen ataturk oldugu icin karabekir pasaya fikrinden dolayi tesekkur ediyoruz.
evet, değildir. o da düşünmüştür, karabekir de düşünmüştür. enver paşa da düşünmüştür. çerkes ethem de, efeler de, antepliler de vs.

sanki birileri aa düşman geldi tüh gördün mü dedi ama bir şey yapmayı planlamadı. sonra karabekir paşa bunu akıl etti. sonra da atatürk bunun üstüne yattı.

bunun gibi düşünüdüğümüzü mü sanıyorsunuz da meseleleri böyle böyle anlatıyorsunuz?

allah karabekir paşa'dan da gazi paşa'dan da ve ötekilerden de razı olsun.

ha şunu biliyorum artık net. atatürk'le derdi olanın yunan'la derdi yok. 90 sene önce de öyleydi bugün de öyle. hatta değil yunan, onun ağababası ingiliz'le de derdi yok, amerikanıyla da derdi yok, haçlısıyla da derdi yok. bi dertleri atatürk.
ahmaklıktır. bir kişinin ülke kurtarabileceği düşüncesine sahip insanlardan çıkar. vatan bir düşman bir, o zorluktaki hangi fikir mücadele etmemektir?
atatürkü süper kahraman olarak görenlerin inanmayacağı önerme.
heee, değildir.
bulutların arasından atlarıyla dört nala gelen yeşil sarıklı süper kahramanlar düşünüp uygulamıştı.

mal bulmuş mağribi gibi böyle düşüncelere saldıran ahmaklara afedersiniz atatürk'ün ...... yesinler diyorum hatta dedim gitti...
doğru tespittir. ergenler ve bir ayağı çukurda olanların haricinde, araştıran herkesin bildiği bir konu bu. bakmayın sikimsonik ergenlerde saçma sapan fikirlerin zikre dönüştüğüne. (bkz: yalan söyleyen tarih utansın)
(bkz: yalan söyleyen tarihin amk)
hee dogru ona ait degildir, ingilizlere butun topraklarimizla beraber ben kulunuz hizmetinizdeyim diyen sultan vahdettine aittir.
doğru, zaten yer çekimini newton bulmamıştır.
Arşimet suyun kaldırma kuvvetini bulmamış, zamanın medyası bize öyle yansıtmıştır.
Futbolu ingilizler değil, aslında san marinolular bulmuştur.
Ve aslında dünyanın gizli süper gücü ise liechenstein'dır...
gelmiş geçmiş en büyük troll beyanıdır. ulan bir de hala mustafa armağan diyenler var. yahu murat bardakçı' nın bu adama soktuğu laflar çin' e boru hattı oldu mustafa armağan' dan hala ses yok.
kazım karabekir'in kitaplarından küçük notlarına kadar tarihe ışık tutabilecek belgelerin çoğuna el konulması ve hala kitabının yasaklı olması konunun netleşmemesine ve tabi ki tarihi ile yüzleşemeyen bir ülke olduğumuz için belki de uzun zaman zamanlar gerçeklerden uzak bir resmi tarihçiliğinin olmasına sebep olmaktadır. bir kaynakta atatürk'ün ingiliz mandasına da sıcak baktığını ve kazım karabekir'in atatürk'e çıkıştığını okumuştum. atatürk ve kazım karabekir arasında gerilim olduğu bilinen bir gerçektir. kimse de kazım karabekir'in şeriatçı olduğunu zannetmesin. kazım karabekir gayet cumhuriyet ve laiklik lbilimsellikten uzak sabit fikirlerin yüklendiği beyinlerin hiçbir şekilde kabul etmeyeceği bir şeydir. dikkat edelim gerçektir demedim çünkü hala tarihi belgelerin açılmamasından dolayı bunu bilemiyoruz. yalandır da diyemem sebebi yine aynı. ama gerici olmamak gerekir.
evine önce italyan sonra fransız sonra yunanlı arada bir de ingiliz askeri gelip giderken, koskoca ülkede sadece ve sadece atatürkün aklına gelmiş ise zaten sorun vardır.

atatürkten çok çok önce müdafa-i hukuk cemiyetleri ülkenin tamamında krulmuştu zaten. atatürkün yaptığı bunları bir konfederasyon çatısı altında toplayıp oradan da arkadaşları ile birlikte meclise evriltme oldu. bunun böyle olması atatürkün yaptığı işi küçük göstermez.

ayrıca hep söylemek istiyorum böyle konularda :

fikir sadece atatürke ait değildir diyen değil, fikir atatürke ait diyen aslında atatürkü aşağılamaktadır. çünkü kafasındaki tanrısal özelliklere sahip olan kahraman kurtarıcı ideası, tek başınalık içermekteve o atatürkte yok ise ona denk gelmeyecek gibi düşünmektedir. bu manada da atatürkü yeterli olarak görmeyip ekstra özellikler eklemeye çalışaktadır.

yapmayın etmeyin.
Bir dönem üzerine okumalar yaptığım milli mücadele hakkında kasıtlımı bilemediğim ancak ciddi anlamada yanlış olduğunu düşündüğüm tespit. Mustafa Kemal Paşa henüz 1918'de Limon Van Sandars'e asıl savaşın yeni başladığını söylemiş, yine 1918de iskenderuna çıkacak olan ingilizlere karşı ateş emri vermiş yanlız hükümetçe geri çağrılmış. istanbula gelir gelmezde 6 ay boyunca Samsuan geçene kadar Kurtuluş savaşının altyapısını hazırlamıştır. Taha Akyol ve Mustafa Armağan gibi yazarlar özellikle Kazım Karabekir'in Nisan 1919'da Trabzon'a çıktım sözüyle milli mücadele fikrini ve başlangıcını Kazım Karabekir'e vermek istiyorlar Kazım Karabekir'in Milli mücadelede emeği büyüktür ancak Milli Mücadele'nin birinci adamı Mustafa Kemal Paşadır.
Konu üzerine Okuma yapmak isteyenler: Alev Coşkun- 6 Ay ve Turgut Özakman - Vahidettin M. Kemal ve Milli Mücadele kitaplarıı detaylıca okuyabilirler.
güncel Önemli Başlıklar