bugün

kişi başına düşen yıllık gelir miktaridir.
ben hep 50 liralik harcadığım için fark etmediğim gelir
seksten para kazananların geliri olmalıdır. adı üzerinde milli. yoksa etrafımda kimse yıllık bu kadar kazanmıyor
bugünkü dolar kuru ile 37950 liraya tekabül eden paradır. 12 aya bölününce aylık 3200 lira civarına denk geliyor.

(bkz: hesaplayan adamlar)

--spoiler--

TÜRK-iŞ (Türkiye işçi Sendikaları Konfederasyonu) tarafından otuz yıldan bu yana her ay düzenli olarak yapılan “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının sonuçları, mutfak harcamasının özellikle meyve-sebze fiyatlarına bağlı olarak bu ay azaldığını göstermektedir.

TÜRK-iŞ Araştırmasının 2017 Temmuz ayı sonucuna göre;

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.479,66 TL,
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4.878,38 TL oldu.
Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 1.876,53 TL olarak gerçekleşti.

--spoiler--
halen bunu kişilerin geliri sanan cahiller, ortalarda bunlar cahil abi bunlar çomar diye geziyor.
bu 11 bin dolar "ortalama" hesabına göre yapılıyor arkadaşlar.

benim 11 bin dolarım nerede falan demeyin * tabii hesaplamayı doğru kabul edersek.
yani bir arkaaşın da değindiği gibi hem milli gelir hem de dolarla..

özetle diyor ki; birilerini çok fena zengin ettik, evet..

hatta o kadar zengin ettik ki, birilerini zengin etmek için diğerlerinden sömürdüğümüz para bile ortalamayı düşüremedi..

not: hesabın doğru kabul edildiği varsayıldığında tabii..
10 yıldır değişmeyen durum.

türkiye 10 yıldır orta gelir tuzağında. yıllar önce kişi başına düşen milli gelir 10 bin dolar diye haklı olarak mutlu olmuş, gururlanmıştık. ama sonra ne oldu?

orada çakıldık kaldık.

bugün güney kore 30 binlerde iken türkiye mevcut politikalarla erişebileceği sınıra ulaştığından hala 10 bin bandında.

yeditepe: bu arada bu nasıl bir başlık açmaktır yahu.
gelirin nüfusa bölünmesi ile ortaya çıkar. gerçekçi değildir. ancak gelir dağılımında adalet olursa bir anlam ifade eder. bilmem anlatabildim mi?
Tl bazinda senede 60.000 tl yapar.

20 milyon asgari ucretli var lan bu ulkede.
Aylık et balık tüketimi de kişi başına 3 kilo olarak görünüyor.
Vejeteryan olan insanları da bu istatistik içinde olduğunu düşünerek (alım gücü olmayanlar, hastalar, rejim yapanlar, bebek olanlar vs konuyu dallandırmayalım) istatistik mini etek gibidir, çok şey gösterir ama asıl görünmeyeni göstermez ve üç çeşit yalan vardır; yalan, kuyruklu yalan ve istatistik gibi veciz sözleri söyleyen sir Alex Ferguson ile leonard h. Counthey olsa da istatistik tanımının gerçekte ne olduğunu, neden ve kime hitap ettiğini ve neden öne çıktığını en güzel morris kline açıklamıştır.
istatistik: cehalet (eğitim ile sorgulama seviyesi düşük olan toplumlar için) matematiksel teorisidir.