bugün

ölen kişi kabir azabı ile uğraşırken bir de bizim beddualarımızla uğraşmasın diye icra edilen adettir.ha bi derdimiz varsa öbür tarafa gider iki elimiz iki yakasına yapışırız.
imam: nasıl bilirdiniz ?
cemaat: bizde onu iyi bilirdik, meğer tanıyamamışız !!

şeklindeki imam-cemaat diyaloğunun cemaatın uygun gördüğü kısaltmanın yanlış anlaşılması ve zaman içinde o yanlışın yer edip ezberden her cenazede tekerrür etmesi olabilir. *
biz toplum olarak "ölünün arkasından konuşulmaz" diye yetiştirilmişiz. bu lafın üzerine hadi bakalım, iyi oldu geberdiği dürzünün diyelim. direk afaroz sebebidir. bundan dolayı ölüler bizim için hep iyidirler. zaten insana da zarar diriden gelir, ölüden değil.
ölüye arkasından hakaret edilmemesi görüşüne katılmakla beraber herkesin zaten kötü olarak bildiği bir kişinin cenazesinde illaki en azından birisi hakkını helal etmeyebilir,bu da normal karşılanmalıdır,bu olay asla abesle iştigal değildir,olmamalıdır da.Örneğin Kenan Evren'in veya Usame Bin Ladin'in cenazesi olsa orda da ''iyi bilirdik'' mi diyeceğiz?Helal eden varsa etsin ama ben etmem ve hakkını helal etmeyenler de diğerleriyle beraber^''Helal olsun'' demeyebilme hakkna sahip olmalıdır.Haşa haşa yoksa bizim içimize bizden daha yakın Allah'ımı kandıracağız?Ya Allah'ım sen onun cezasını ver diye diye yalvardıktan sonra,musalla taşına gelince de iyi bilirdim bu adamı mı diyeceğiz Allah'a?Anca kendimizi kandırırız ama ya yukardakini? *
(bkz: iyi niyet)
'öldükten sonra insanlar tarafından iyi hatırlanmak istiyorum'çabasını gereksiz kılan durum.