1. 1.
  seçimlerin 22 temmuzda olması ile bütçeden haybeye 13 milyon ytl ( 13 trilyon lira ) civarında bir paranın gitmesini sağlayan memuriyet ücreti. ama ihtiyaçları da olabilir tabii.
  3 ... sonkuzu
 2. 2.
  (bkz: #1622073)
  2 ... nekrofili
 3. 3.
  (bkz: maasini alip el kaldiran milletvekilleri)
  3 ... radament
 4. 4.
  akp'nin yeni çıkarmaya çalıştığı temsil tazminatı uygulaması ile kısa bir süre sonra 1500 Ytl daha zamlanacak maaştır. ayrıca eğitim-sen'in araştırmasına göre son 10 yıllık süreçte, öğretmen maaşları 28 kat artmışken, tam 70 kat artmış maaşlardır.

  (bkz: partilerin insan kaynaklarına başvurma isteği)
  5 ... damat hobbit pasa
 5. 5.
  sürekli arttırılmaya calısılan maaş.
  ve normalde her durumda birbirlerinin zıttına giden vekillerin aynı fikirde oldugu tek konu.

  o değil de, ne kadar az maaş alıyormus bu insancıklar. zırt pırt zam alsalar da gecinemiyorlar yetiremiyorlar. ama işçi/memur öyle mi? %2 de yetiyor %5 de. işleri zor valla, allah vekillerimizin yardımcısı olsun.
  3 ... dilamze
 6. 6.
  parlamenter sisteme zaten karşı olan bünyelerin kaldıramadığı maaştır.

  ben kaldıramıyor ve sindiremiyorum örneğin. "hamili kart yakinimdir" yazmaktan başka ne işe yarar bu vekiller merak ederim.
  1 -1 ... luke skywalker
 7. 7.
  >bir yanda yaklaşık 500 ytl ile ev geçindiren insanı, bir yandan da 7 milyarın üzerinde maaş alan milletvekillerini görüp, bu ultra eşitsizliğe oha diyenlerin eleştirdiği maaştır. bunu eleştirmek için parlementer sistemi kaldıramıyor
  olmak gerekmez. meclise gidenler halka hizmet yerine cukkasına hizmet yapıyorsa burada mesele parlementer sistem değil,
  karaktersizlerin resmi hırsızlığıdır.

  >zengin ile fakir arasındaki farkın gitgide açıldığı bir düzenin şakşakçılığını, destekçiliğini yapmayanların eleştirdiği maaştır.

  >kul hakkının yenildiğini görenlerin eleştirdiği maaştır.
  4 ... hyperion
 8. 8.
  bu entry i girerken içimden sövdüğüm birde izlediğim haberde milletvekillerinin "yetmiyordu" sözcüğünü kullanarak beni "din iman exit" yapan bakıldığında aynı ülkede 500 YETALE yi bile bulmayan maaşıyla ev geçindiren adama inat olsun diyemi söylüyor diye düşündüğüm olay.
  1 ... terimkokmaz
 9. 9.
  her milletvekilinin aşiret ağası olduğunu zannedenler, özellikle de memur ve akademik kökenli milletvekillerinin maddi olarak nasıl zorlandıklarını bilmeyenlere batan ve batacak olan maaştır. milletvekilleri seçim bölgelerine sık sık ziyaretlerde bulunmak ve mecliste hergün onlarca gelen misafirlerini kendi cebinden ağırlamak zorundadır. bütün bunların yanında milletvekillerinin ayrı gider kalemleri de bulunmaktadır. zengin ile fakir arasındaki uçurum bir milletin kararlarını alan meclisin üyelerinin aldığı fazla maaşla alakalı değildir. milletvekili olanlar hayatlarındaki diğer görevlerden istifa ederler, o hayatlarındaki gelirlerinden feragat ederler. her milletvekilini zengin zanneden yurdum emekçisi, sosyal adaletsizliği burjuvadan değil milletvekili ve üst düzey memurlardan bilmeye kendini adamıştır adeta. 550 kişinin maaşının devlet bütçesinde ne kadarcık bir paya sahip olduğunu görmezden gelir bunlar. onlara göre siyasetçi her şekilde eleştirilmelidir, siyasetçi bir kere şerefsizdir ve para ile olan tüm ilişkisi kirli olmalıdır. siyasetçi hep kendisini düşünendir ama sorulmaz neden harika bir akademik kariyeri olan, ailesine vakit ayırabilen, mutlu yaşayan bir insan gelir alelade bir milletvekili olur? neden olduğu çok basit, orada bu milletvekili maaşına takan dangalaklar oturup da devlet kararlarında söz sahibi olmasın diye. amerikada dolar milyarderleriyle sponsor olup senatör olunabiliyorken, yurdumun köyden çıkıp milletvekilliğine yükselen insanına hain, dolandırıcı ve para yiyici damgasını yapıştırmak fiş almayıp devletten vergi kaçırmanın ilk halkasında yer almanın dayanılmaz hafifliğini içselleştirmiş halkıma kolay gelmektedir çünkü.
  1 -3 ... westphalia
 10. 10.
  an itibariyle 8240 ytl olan ve asgari ücretin yaklaşık on altı katına tekabül eden maaş.

  (bkz: on altı)
  4 ... ave maria