1. 1.
  milletvekillerinin yolsuzluk yapmalarına çanak tutan, yargı karşısında yürütmenin durduğu hak eşitsizliği.*
  her seçimden önce kaldırılacağı yönünde palavralar atılır fakat bir türlü uygulanmaz.
  ayrıca
  (bkz: milletvekili dokunulmazligi kaldirilsin)
  #384763 :)
 2. 2.
  t.c nin yasama organı olan büyük millet meclisi mensuplarının seçildikten ve yemin ettikten sonra elde ettiği kanunen mılletvekıli oldugu surece yargılanamaması durumudur. ,
  edit : bundan da en cok hortumcular faydalanmıstır. * *
  #384765 :)
 3. 3.
  rte'nin secimden once "milletvekili dokunulmazlıklarını kaldıracagım hede hodo" diye bas bas bagırmasına ragmen halen gecerli olan kuraldır, buyuk ihtimalle, "ulan bizim milletvekili kalmayacak eger kaldırırsak" mantıgıyla uygulamaya gecmemiştir
  #384876 :)
 4. 4.
  her iktidarın gelmeden önce kaldıracağım dediği ama nedense yalan olan hadisedir. bunu sadeec akp ile bağdaştırmak ne denli doğru sorarım size. ayrıca bunu ilk kim başlatmış o da başka bir mevzu.
  #384882 :)
 5. 5.
  rtenin dokunulmazlıkları kaldıracağım demesiyle, muhalif kesimin algıladığı sade terim.

  rte dokunulmazlık derken sadece milletvekili dokunulmazlığını kastetmemişti lakin inadına muhalefet diyenler, bürokrat, rektör vs vs dokunulmazlıklarını kulağının üstüne yatarak geçiştirmek istemiştir.

  rtenin bahsettiği dokunulmazlıkların milletvekili versiyonudur...

  edit : tüm siyasilerin * * * * * * bu konuda verdikleri en az bir söz olmasına rağmen, sadece şu anki iktidar kaldırmadı diye yüklenilen sorumluluk. adam * diyor ki kaldıralım ama hepsini, sadece miletvekili ile olmuyor maalesef diyor ama anlayana işte...

  diğer bir edit : milletvekili dokunulmazlığını filan savunduğum yok. sadece ve sadece bu sebepten dolayı yapılan saçma muhalefete garez olduğum içindir tüm bu yazdıklarım, bu entryde.
  #384901 :)
 6. 6.
  anayasanin 83. maddesini hala alenen isgal eden, ironik bir bicimde anayasanin degistirilemez maddelerinden 2.sine aykiri olan durum. nerde dayanilan temel ilkeler? iktidar in en cok bagrina bastigi maddedir ayrica, istenildigi kadar soz verilsin kaldirilamaz, oyle de vazgecilmezdir.
  #384927 :)
 7. 7.
  yapılan pisliklerin örtülmesi işlemidir.bu akp hükümetinde de böylerdir,geçmişte de böyledir.en taze örneklerinden biri unakıtandır.kendi pisliklerini temizletmek için dokunulmazlık zırhına sığınıp halkın parasını dolandırmaya devam etmektedir.
  #384984 :)
 8. 8.
  -1982 anayasası yürütmeyi güçlendirmiş, yasamayı ve yargıyı güçsüzleştirmiştir çocuklar.. yargının güçsüzleştirilmesi demek hebele hübele.. .. ..
  -hocam!!
  -buyur evladım..
  -hocam acaba milletvekilliği dokunulmazlığı direk yargının güçsüzleştirilmesi demek değil midir sizce de?
  -hımm evet haklısın galiba..
  #385606 :)
 9. 9.
  hiç olmazsa biraz sınırları daraltılarak, en azından bazı uzuvlarımızla(!) dokunabilmemiz için gerekli düzenlemelerin yapılması gereken, milletvekillerine tanınmış yasal haktır.
  #385693 :)
 10. 10.
  bizzat halkın seçtiği milletvekilini yersiz yere ilahlaştırma hali. ucundan kıyısından bir eşitsizlik ve diktatörlük.
  milletvekilini seçen millet en ufak bir hata yapsa karakol köşelerinde işkence görür, derhal yargılanıp hayatı kaydırılır, ama gene bu millet tarafından seçilmiş kişiye kurşun işlemez, el kalkmaz...
  bu ne çelişki?
  (bkz: yaman)
  ayrıca;
  (bkz: benden çıkmış beni beğenmiyor)
  #1004995 :)
 11. 11.
  rte hazretlerinin seçim dönemi vaadleri arasında bir numarayı alan nedense iktidara geldikten sonra sözünü bile etmediği vaadlerden sadece bir tanesi.
  #1005260 :)
 12. 12.
  herkesin bildiği üzere sadece milletvekillerinde olmayan dokunulmazlıklardır. bugün türkiye'de askerin, rektörün dokunulmazlığı yokmuş gibi bir tek milletvekillerinin dokunulmazlığından bahsedilip hükümete yüklenmek tek taraflı ve dolayısıyla artniyetli bir yaklaşım olmakta. sıradan vatandaş karakol köşelerinde sürünürken milletvekillerine dokunulamıyor bile, evet ama geçtiğimiz yazın başında gördük bir astsubay suçüstü yakalandı yanılmıyorsam istanbul ya da ankara'da ama polis onu alamadı. oysa ki orada sıradan bir vatandaş olsaydı hemen gözaltına alınmak üzere savcının huzuruna çıkartılabilirdi. şimdi peki neden "..ulan sıradan vatandaş hemen karakola götürülüyor da asker götürülemiyor, o zaman askerin de dokunulmazlığı kalksın.." denmemekte peki? aynı şekilde milletvekili dokunulmazlığını tbmm kaldırmadıkça parlamentere dokunulamıyor suç işlese bile ancak bir rektör de suç işlediği vakit yök onun hakkında soruşturma izni vermedikçe gene dokunulamıyor, o halde ben sizden bununla ilgili olarak bir isyan beklemekte haksız mıyım?
  demem o ki: dokunulmazlık denen zırh belki ilk ortaya atıldığı zamanlarda teorik olarak işlevsel ve iyiniyetli olsa bile günümüz pratiğinde kötüye kullanılan bir kurum. o halde dokunulmazlıkların tümünün kaldırılmasını istemek gerekiyor. sadece bir zümreye münhasır olanlar kalksın, diğerlerinki kalkmasa da olur demek dokunulmazlığa karşı olunmadığını, aksine kendi siyasî görüşünü beyan etme adına bu kavramın kullanıldığını gösterir ki bunun da iyiniyet ile bağdaşır bir yanı yok kesinlikle.
  #1005536 :)
 13. 13.
  son günlerde chp milletvekili sefa sirmen tarafından tekrar gündeme getirilmiş dokunulmazlık.
  #1037494 :)
 14. 14.
  kürsü dokunulmazlıgı gereklidir ancak alkollü araç kullanan, dolandırıcılık yapanlara da dokunulmalıdır.
  #1037541 :)
 15. 15.
  siyasi suçlar dışında, kalkması gereken hede.
  #1037542 :)
 16. 16.
  turkiye cumhuriye'ti anayasasindaki en buyuk rezillik ve temsil ettigi halka yapilan en buyuk saygisizlik.
  - karisini doven,
  - dugunlerde havaya kursun atabilen,
  - polis tokatlayan,
  - gazeteci tekmeleyen,
  ve;
  butun bu rezillikleri temsil ettigi halkin gozunun icine bakarak piskinlik yapmasi ayri bir kitap konusu.
  #1434864 :)
 17. 17.
  ibrahim tatlıses nereye koşuyor* sorusunun cevabı.
  #1434877 :)
 18. 18.
  (bkz: hukuk engeli) (bkz: imtiyaz)
  #1435821 :)
 19. 19.
  (#1037483)
  #1435838 :)
 20. 20.
  meclisteki vekillerin ve o vekilleri meclise gönderenlerin utanması gereken saçmalık.
  #1702399 :)
 21. 21.
  rte nin 3 kasım 2002 seçimleri öncesi bizzat görev icabı izlediğim kütahya tavşanlı'da yaptığı bir mitingde "dokunulmazlıklar kalkacak" diye bas bas bağırdığı, bağırmaktan neredeyse fıtık olacağı, bağırırken azı dişleri görünen bir konu idi zamanında.
  #1732624 :)
 22. 22.
  hirsizlar, hortumcular derken meclise girecek teröristler için gökte aranip yerde bulunan firsat.
  #1995233 :)
 23. 23.
  rte'nin, 2002 seçimlerinde kaldırılacağını öncül seçim vaadleri arasında tuttuğu; ancak 2007 seçimlerine gelindiğinde sanki hiçbir şey dememişcesine çark ettiği aristokratik kalkandır.
  #1995283 :)
 24. 24.
  özellikle bu seçimde cezaevinden çıkıp meclise girilmesine olanak tanımıştır. hatta dosya rafa kaldırılmıştır. böylesine şahane bir ülkeyiz.
  #1995326 :)
 25. 25.
  entry olarak yazılacak her sözcükten dolayı dava açılmasını sağlayabilecek, "millet temsilcilerine" ait koruma alanıdır.
  #1995461 :)