1. 1.
  Harvard Üniversitesi'nden Orta Çağ tarihçisi ve arkeolog Michael McCormick'e göre dünyada yaşamak için kötü yılmış.

  "McCormick, Science dergisine yazdığı makalede, 536 yılında Avrupa, Orta Doğu ve Asya'nın bir bölümünü gizemli bir sis perdesinin kapladığını ve tam 18 ay boyunca hem gece hem de gündüz dünyanın karanlıkta kaldığını yazdı.

  536 yılının yazında, hava sıcaklıkları 1,5 ile 2,5 derece düştü ve böylece son 2300 yılının en soğuk 10 yılı başladı.

  Çin'e yaz aylarında kar yağdı, ekinler dondu ve insanlar açlıktan öldü.

  irlanda'da resmi belgelere göre, "536 ile 539 yılları arasında yiyecek ekmek bulunamadı."

  Beş yıl sonra, 541 yılında ise o dönem Doğu Roma (Bizans) imparatorluğu'na ait olan, Mısır'ın güneydoğusunda Nil Nehri'nin en doğu ağzında yer alan liman kenti Pelusium'da hıyarcıklı veba (bubonik veba) salgını baş gösterdi.

  McCormick, bugünkü adıyla Justinianus Veba Salgını'nda hastalık çok hızlı bir şekilde yayıldı ve Doğu Roma imparatorluğu'nun nüfusunun üçte birini ortadan kaldırarak, çöküş sürecine de ivme kazandırdı.

  Peki ama bu yıkıcı olayları tetikleyen neydi?

  KARANLIK DÖNEM

  Tarihçiler uzun yıllardır, altıncı yüzyılın ortalarında çok uzun süren, dünyanın günışığından mahrum kaldığı karanlık bir dönem yaşandığını biliyorlardı. Ancak bu gizemli sis perdesinin nereden geldiği ise bilinmezliğini koruyordu.

  BBC Türkçe'nin aktardığına göre, ancak, Harvard Üniversitesi insan Tarihi Bilimi için Girişim grubundan araştırmacılar, isviçre'de yer alan bir buzuldan alınan aşırı bir buz parçası üzerinde aşırı hassas bir inceleme yürüttü ve bu karanlık döneme dair yeni bir açıklama getirdi.

  536 yılının baharında oluştuğu bilinen buz parçasında, iki adet mikroskobik volkanik cam parçacığı bulundu. Bu da izlanda veya Kuzey Amerika'da meydana gelen büyük bir volkanik patlamanın küllerinin kuzey yarıküreye yayıldığı tezini gündeme getirdi.

  Araştırmacılar, volkanik sisin, soğuk hava dalgasıyla birlikte rüzgarlarla önce Avrupa'ya ardından da Asya'ya taşındığını düşünüyor.

  540 ve 547 yıllarında da birer büyük volkanik patlama daha yaşandı.

  Üst üste yaşanan volkanik patlamalarla ve aynı dönemde baş gösteren veba salgını, Avrupa'yı ekonomik durgunluğa soktu ve bu dönem 640 yılına kadar yaklaşık 100 yıl devam etti.

  640 yılına ait buz parçası ise, bu dönemde ekonominin toparlanmaya başladığını gösteriyor.

  Araştırmacılar, buzulda donmuş şekilde bulunan ve havayla taşınan kurşun düzeyinin arttığını tespit etti ve bu da 500'li yılların sonunda düşüş göstermeye başlayan gümüş madenciliğinin yeniden toparlanmaya başladığına işaret ediyor.

  Kurşun düzeyinde ikinci bir artış da 660 yılında görülüyor. Bu da ekonomik faaliyetlerde gümüşün daha sık kullanılmaya başlandığı anlamına geliyor.

  Oklahoma Üniversitesi'nden Orta Çağ ve Roma tarihçisi Kyle Harper, doğal afetlerle ilgili kayıtların ve buzulun içinde donup kalan insan kaynaklı kirliliğin "Roma imparatorluğu'nun çöküşüne neden olan beşeri ve doğal nedenlerin birleşimini ve yeni Orta Çağ ekonomisinin erken olaylarını anlamamız için bize yeni bir kayıt" sunduğunu söyledi.

  Buzuldan elde edilen bilgiler, bilim insanlarının Batı medeniyetinin en karanlık dönemlerinden birinin bilinmezleri üzerindeki sis perdesini kaldırmasına da yardımcı oluyor.

  https://indigodergisi.com...6-yili-iklim-degisikligi/

  https://odatv.com/dunyada...kotu-yil...-05121851.html
  4 ... o halde umabilir miyim
 2. 2.
  Bilmemizin imkansız olduğu yıllardır. Gotten uydurma masallara inanacak değilim. Yazın kar yağmış yok bilmem ne kadar süre sis basmış yok anasınkn nikahı. Birde tüm dünya üzerini yazmış. Ulan ms 500ü geç 500 sene önce yaşananlar muamma.
  -2 ... ktm li aynasiz
 3. 3.
  bir adet "halimize şükredelim" haberi.

  ama, "bilmemizin imkansız olduğu yıllar" da değil: belki internet yoktu ama, roma imparatorluğu, çin medeniyeti gibi kağıt, kayıt tutabilen yapılar vardı; o zamanın atmosfer muhteviyatını bile tespit edebileceğimiz teknikler var elimizde.
  ha, sen nasıl ve nereye bakacağını bilmiyorsan sana dün bile muamma...
  3 ... baftan
 4. 4.
  Bunun Bilinmesi imkansız diyen adam dünyanın yaşının nasıl hesaplandıgını, c14 testini veya çeşitli arkeolog testlerini, fosil bilim testlerini veya jeolojik testleri bilse iyice paranoyak olur çıkar.

  Olum bilim sadece yüzde Yüz sonuca varmak degildir. Bilim felsefeyle ve mantıkla bütün içindedir.
  Akıl yürütür, ihtimalleri ortaya koyar ve sonuca varırsın.
  Bilimsel gelişim aşalamarı denen lisede gösterilen sırlamayı da mı görmedin?
  Elbette buzullarda "suan yıl 560 ve dünyada cok yogun sis var" yazmıyordu.
  2 ... picleme
 5. 5.
  "irlanda'da resmi belgelere göre, "536 ile 539 yılları arasında yiyecek ekmek bulunamadı."

  irlanda'da 536 yılında kayıt tutulup arsiv olusturulduğunu öğrendiğimiz konu. birde veba var, insanoğlunun her döneminde başına bela olmuş.

  https://indigodergisi.com...6-yili-iklim-degisikligi/
  ... o halde umabilir miyim