1. 1.
  mutfak teknolojisinde çığır açmış, özellikle erkek bünyelerin kurtarıcısı alettir. içine yerleştirilen yiyecek maddesinin ısıtılmasını sağlar. bunu maddenin içerisindeki su moleküllerini mikrodalgalar göndererek hareketlendirme ve kinetik enerjilerini arttırarak ısınmalarını sağlama şeklinde gerçekleştirir. bu sebeple içindeki su oranı yüksek olan malzemeler daha hızlı ısınırlar, aynı zamanda maddenin içindeki su moleküllerinin buharlaşmasını da sağladıkları için maddenin kurumasına da neden olurlar.
  3 ... devedikeni
 2. 2.
  ne zaman anneme "ya bize de bir tane alalım" desem, annemin "saçmalama, o fırına yakın durursan, insanın böbreklerini pişiriyormuş" dediği akıllara zarar fırın.
  2 ... asiti kaçmış kola
 3. 3.
  bir mühendislik harikasıdır. bilindiği üzere gözle görülen ışığın bir kısmı, opak yüzeye çarptığında ısıya dönüşmektedir, saydam yüzeyden ise geçip gitmektedir. mikrodalga fırında ise gözle görülemeyen ve su molekülü hariç tüm yüzeylerin içerisinden geçen bir ışık gönderilmektedir. bu ışık yalnızca su molekülüne çarpınca ısıya dönüşmektedir. bu sebeptendir ki mikrodalgaya tabakla birlikte koyduğunuz yiyecek maddesi ısınırken, tabak ısınmamaktadır. ayrıca mikrodalga fırında ısınma yüzeyden içeriye doğru değil, aynı anda tüm hacimde gerçekleşmektedir.
  3 ... koko
 4. 4.
  elektromanyetik dalgalar yayan ve molekülleri parçalayıcı özellikte bulunan ama kullanımı çok rahat ve kolay olduğundan vazgeçilemeyen fırındır.çok keskin bir enerji dalgası ürettiğinden dolayı beyinde hasara yol açabilecek kadar zararı olabilir. kansere yol açma ihtimali var. ayrıca yüksek akımdan dolayı moleküllerin parçalanmasıyla birlikte besin değerinin azaldığı görülmüş. sovyetler birliğinde bir dönem yasaklanmıştır.
  yine de pratik yöntem olmasından dolayı çok yaygın olarak kullanılır. *
  1 ... kacak kelebek
 5. 5.
  kesinlikle her eve lazım olan beyaz eşya çeşidi..
  ... meleklerde aglar
 6. 6.
  bir nevi hızlı haşlama cihazıdır.
  ... lync
 7. 7.
  geçenlerde bir okuduğum bir makalede yeni evli çiftlere hediye edilen "geleneksel" hediyelerden biri olarak lanse edilmiştir. merak ediyorum, icad edileli kaç sene olmuş bir mikrodalga fırın ne kadar geleneksek olabilir ki... mikrodalga fırın orta asya türklerinden beri çiftlere hediye olarak mı veriliyo ne...
  1 -1 ... aria galactica
 8. 8.
  percy spencer tarafından bulunmuş teknoloji harikası.. çalışma prensibi hayran bırakır.. myth busterslar bunu işlemişti sanırım bir ara..

  http://www.thecookinginn....ecipes/microwavehist.html
  2 ... mesqoo
 9. 9.
  amerikan filmlerinden edinilen izlenime göre bu cihaz, bir elinde meyve suyu varken buzdolabından alınan donmuş gıda lönk diye içine atılıp kapağı gavura vurur gibi çaat diye kapatılmak suretiyle kullanılır.
  6 ... ooki seisou hito
 10. 10.
  bir söylentiye göre mikrodalga fırına üzüm tanesi koyup çalıştırdığımız zaman, üzüm tanesi patlıyormuş. * * * *
  2 ... cece