bugün

üretici birimleri, firmaları ve tüketici birimleri, bireyleri tek tek inceler ve bu birimlerin veri şartlar altında karlarını/faydalarını nasıl maksimum kılacaklarını inceler. Bu analize göre her bir firmanın elde edeceği kar ve her bir bireyin elde edeceği fayda maksimize edildiği taktirde toplumun elde edeceği refah seviyesi de maksimize edilmiş olacaktır.Mikro ekonomik analiz öncelikle bir tüketicinin sınırlı bütçesi ile kendi faydasın nasıl maksimize edeceğinin yolarını araştırır. Ayrıca bir işletmenin kıt kaynaklarla tam ve eksik rekabet ortamlarında nasıl karını maksimize edeceğinin yollarını araştırır. Bunlara ek olarak toplumsal refahın hangi koşullar altında maksimize edileceğinin yolarını gösterir.
geniş türü için;
(bkz: makro ekonomi)
kisaca fazla cosmadan tuketicilerin ve firmalarin pazardaki davranislarini inceler.
-fiyatlar nasil belirlenmeli, urun ve hizmeletin uretimi ve dagitimi gibi konulara bakarsiniz.
-arz ve talep dengelerini incelersiniz.
piyasadan çok tüketici ve firmaların taleplerini ve yatırımlarını inceleyen ekonomi alanıdır. nası bir ihtiyaçtır anlamamışımdır. insan davranışlarını nasıl bir kurala bağlayabilirsiniz ki. sorarım hocalarıma??
Mikro ekonomiyle dar boyutlu ekonomi vurgulanır. Mikro ekonomi kuramı; klasik ekonomistlerin geliştirdikleri bir yöntem olup, hane halkı ve firmalar gibi ayrı ayrı ekonomik birimlerin davranışlarındaki ayrıntılar üzerinde durur ve neler üretileceği, üretimin nasıl yapılacağı, kimler için üretim yapılacağı, maliyetler, işgücü, etkinlik ve bölüşüm konuları ile belirli piyasalardaki fiyatların oluşumu üzerinde durmaktadır.
hukuk fakültesinde daha çiçeği burnunda mini mini birlerin okula adım atmalarıyla tanıştıkları ibretlik ders. kim lan bu erol egemen moduna feci sokar, "hani biz hukuk öğrenecektik, tam rekabet piyasası da ne ola ki" dedirtir. hocasına göre zorluk seviyesi değişir. ama firmalar ve piyasada ki fiyatların neye göre kime göre belirlendiğini öğreten bi derstir. hatta şanslıysanız size bunları çok kastırmadan öğreten bi hocadan öğrenebilirsiniz, tabii ki şanslıysanız.

not: kimi zaman komik durumlar yaratan derstir, mesela bir hukuk fakültesinde en çok kalınan, en belalı ders olabilir gariptir.
makro ekonomiye geçene kadar tadını çıkarmak gereken ders.
mikro ekonomiyi anlamadan makro ekonomiyi anlamak çok zordur.Flrma ve tüketici davranışlarının esas alındığı analizlerde gündelik hayatlardan hep bir parça vardır.mikro ekonomi blr ağaca benzetilirken makro ekonomi içln orman tabiri kullanılır.
Medeni hukuk anayasa hukuku derslerini yüksek notla geçip bu dersten kaldım amk.önerilerinizi bekliyorum
Geçmek için çok büyük çaba gösterdiğim ders. Allah bir daha karşılaştırmasın.
güncel Önemli Başlıklar