1. 1.
  Kanuni'nin kızı Mihrimah Sultan tarafından iskele karşısında 1547 tarihinde inşa edilen ve müştemilatı ile bir külliye teşkil eden cami, kübik sadeliği ve tenasübü ile dikkat çekmektedir.

  Üsküdar'da Sultantepesi'nin eteğinde hakim bir set üzerine kurulan bu cami Üsküdar iskelesi'nde ve Sultan Ahmed Çeşmesi'nin karşısındadır. Son cemaat yerinin önünde iki yüzlü ve yirmi musluklu som mermerden bir şadırvan vardır. Şebekelerin göbeğinde altışar şualı küçük yıldızlar görülür. Şadırvanın mermer şebekelerinin üstünde zambak kabartmalı bir kuşak dolaşmaktadır. Camiin sağında ve solunda, kapıları son cemaat yerine açılan muntazam kesme taşla yapılmış tek şerefeli iki minaresi vardır. Camiin kapı ve pencere kanatları fildişi, sedef ve abanoz ile kakmalıdır. Vaaz kürsüsü de Türk kakmacılık sanatının güzel bir örneğidir. Kapının kanatlarına fildişi ile "Kelime-i Tevhid" işlenmiştir.

  http://www.uskudar.gov.tr/dinimerkezler.htm
  4 -1 ... brhmbl
 2. 2.
  Nam-ı diğer iskele camii...
  ... farabi
 3. 3.
  mimar sinan tarafından mihrimah sultan için hem edirnekapı hem de üsküdar'da yapılmıştır.
  ... tatanka yotanka
 4. 4.
  gecenlerde gıttıgımde gıne huzun ıle baktıgım bır camımızdır ; ıcınde ne var ne yoksa calınan ; mımar sultanın muhtsem eserlerınden bırıdır . kabe ortusu vardı ıcınde eskıden ; hırsızlar ılk once yarısını goturduler sonrada gerı kalan kısmını ; .. turk ıslam tarıhının guzel eserlerınden bırıdır ..
  1 ... elijah
 5. 5.
  istanbulda iki tane mihrimah sultan camii vardır. birisi üsküdarda, diğeri edirnekapıdadır. ilginç bir şey, nisan ayında mehtap yani mah, çamlıca sırtlarından yani mihrimah sultan camiinin iki minaresi arasından doğarken, mihr yani güneş, edirnekapıdan aynı çizgide mihrimah camiinin kubbesi üstünden batar. artık ilginç bir tesadüf mü yoksa mimar sinan bu iki külliyeyi yaparken bunu biliyor muydu, varın siz düşünün. ***
  2 -1 ... forzali
 6. 6.
  avlusunda bir adet tarihi güneş saati bulunan camii.
  ... myhosh
 7. 7.
  Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı ve Sadrazam Rüstem Paşa'nın karısı Mihrimah Sultan tarafından yaptırılmıştır. Mimar Sinan'ın eseridir. Üsküdar Meydanı'nda vapur iskelesi karşısında bir set üzerinde inşa edilen ve merdivenle çıkılmak suretiyle avlusuna girilen camiye, bulunduğu yer itibarı ile aynı zamanda iskele Camii veya Cami-i Kebir de denilmektedir.

  Cami, medrese, okul, imaret, hamam ve çeşmesiyle küçük bir külliyedir. Hünkar ve müezzin mahfillerinin yer aldığı caminin mihrap ve minberi mermerden kapı, pencere kanatları sedef, fildişi ve kemik kakmalı abanozdandır. Birer şerefeli 2 minaresi bulunan caminin son cemaat yeri beş kubbelidir.
  ... rick blaine
 8. 8.
  http://www.milliyet.com.t....2010/1284658/default.htm
  ... darkness nights
 9. 9.
  mimar sinan ın sevdiği kadın için yaptığı söylenen camii dir.
  ... mo ni fe
 10. 10.
  biri üsküdar'da diğeri edirnekapı'da bulunan iki cami. üsküdar'daki sultan süleyman'ın emri ile kızı mihrimah için mimar sinan'a yaptırılmıştır. edirnekapı'dakini ise sinan kendi başına buyruk inşa etmiştir.

  mimar sinan'ın mihrimah sultan'a deli gibi aşık olduğu söylenegelir.

  her yıl 21 mart günü üsküdar'daki camiinin üzerinden "ay" doğarken, edirnekapı'daki camii üzerinden "güneş" batar.

  ve 21 mart mihrimah sultan'ın doğumgünüdür...
  3 ... volkan2386