bugün

doğru bilgi.
mihri belli ispanya iç savaşında faşist frankoya karşı,
ispanyol cumhuriyetçileri ile birlikte aynı safta savaşmış bir türk komünistidir.
mihri belli, yunan iç savaşı'na katılmıştı. hatta soner yalçın'ın oradaydım belgesellerinden birinde o hatıralarını anlatır. enteresan bir adamdır. sonra türkiye'de mdd'ciliğin başını çekenlerden oldu. bu bağlamda deniz gezmiş üzerinde epey etkisi olduğu söylenir. öte yandan ispanya iç savaşı'na türkiye'den katılan oldu mu, bilmiyorum. gerçi kemalist yönetim altında türkiyesi totaliter denebilecek bir vaziyette. solcular için birkaç seçenek var. ya öldürülüyorsunuz mustafa suphi ya da sabahattin ali gibi. ya 20-30 yıllık mahkumiyetler yiyorsunuz, hikmet kıvılcımlı ya da nazım hikmet gibi. son çare herhalde şevket süreyya, burhan belge, vedat nedim birkaçı gibi kemalizme kul olmak (ki bunların daha ideolojik yönelimleri ilerleyen yıllarda öyle tuhaf şekiller aldı ki o apayrı bir mesele). yani hayatta kalabilmek için. öldürülmeden, tevkif edilmeden falan öyle ispanya'ya gitmek kolay değil bence, o yıllarda. tabii, solcuysanız. recep peker gibi italyan faşizmine öykünüyorsanız parti genel sekreteri falan oluyorsunuz. öyle yıllardır onlar.