1. 1.
  doğru bilgi.
  mihri belli ispanya iç savaşında faşist frankoya karşı,
  ispanyol cumhuriyetçileri ile birlikte aynı safta savaşmış bir türk komünistidir.
  1 ... eratosthenes
 2. 2.
  yunanistan 'da nazi işgaline ve iç savaşta ise (1946) yunan komünistlerinin yanında da savaşmıştır . bu savaşta ön cephede idi ve iki kere vuruldu...

  ayrıca seyretmişseniz ''Mississippi yanıyor '' adlı bir film vardı ,orada beyaz ırkçılara ve klan'a (kkk) karşı yapılan bir mücadele vardı . hem fbı hem yerel halk hemde amerikan vatandaşlarının mücadelesi.

  mihri belli yoldaşımız Mississippi'de klan'a ve ırkçılığa karşı çok önce duranlardan birisidir abd topraklarında.

  ayrıca fkö saflarında mÜcadele etmiş biridir.

  sen kafa yapmaya çalış o filmde ki gibi kırmızı fuları hem ispanya'da hem yunanistan'da hemde amerika'da takmıştır .(ispanya'da abd'de öğrenim öncesi bulunmuş ,büyük olasılıkla sosyalist saflardan birinde idi,büyük olasılıkla dedim anarşistlerle olduğunu sanmıyorum)

  ülkemizde de sosyalizm için mücadele etmiş bir devrimci yoldaşımızdır ..
  hatırladığım kadarı ile mhp''li bir faşist galata köprüsünde belli'ye ateş etmiş ve mihri belli yaralanmıştı...

  türkiye komünist hareketinin önde gelen devrimcilerinden olup en son kadıköy ilçesinde mustafa kaçaroğlu denilen eski kurtuluş liderinin mihri baba ilçe binasına girdiğinde ayaklarını sandalyeye uzatıp oturmasından müteessir olup bir daha ilçeye gelmemiştir
  kendisi benimde sevdiğim biridir merhabam vardır ..

  hala kafa yapacak mısın ?

  BENCE AYNAYA BiR BAK NE GÖRECEKSiN ,https://www.google.com.tr...&ust=1574109590614055

  BU ÜLKE BÖYLE BiR YER ,iSKANDiNAV ÜLKELERi BATTI HOLLANDA ÇÖKTÜ,..

  (bkz: christian rosenkreut)
  2 ... baris hemen simdi
 3. 3.
  mihri belli, yunan iç savaşı'na katılmıştı. hatta soner yalçın'ın oradaydım belgesellerinden birinde o hatıralarını anlatır. enteresan bir adamdır. sonra türkiye'de mdd'ciliğin başını çekenlerden oldu. bu bağlamda deniz gezmiş üzerinde epey etkisi olduğu söylenir. öte yandan ispanya iç savaşı'na türkiye'den katılan oldu mu, bilmiyorum. gerçi kemalist yönetim altında türkiyesi totaliter denebilecek bir vaziyette. solcular için birkaç seçenek var. ya öldürülüyorsunuz mustafa suphi ya da sabahattin ali gibi. ya 20-30 yıllık mahkumiyetler yiyorsunuz, hikmet kıvılcımlı ya da nazım hikmet gibi. son çare herhalde şevket süreyya, burhan belge, vedat nedim birkaçı gibi kemalizme kul olmak (ki bunların daha ideolojik yönelimleri ilerleyen yıllarda öyle tuhaf şekiller aldı ki o apayrı bir mesele). yani hayatta kalabilmek için. öldürülmeden, tevkif edilmeden falan öyle ispanya'ya gitmek kolay değil bence, o yıllarda. tabii, solcuysanız. recep peker gibi italyan faşizmine öykünüyorsanız parti genel sekreteri falan oluyorsunuz. öyle yıllardır onlar.
  4 ... mb isimli cocugun anilari