bugün

Olsa da olur olmasa da olur.
kendini bağlayan karar. sonuçta özel kuruluş. istediğini yapar. nasıl bim, a101; alkol ve sigara satmıyor. migros da başörtülü çalıştırmıyor. başörtülüler de migrosta çalışıvermesin. hem alkol şişesinin alarmını çıkartırken mazallah abdest gidebilir. başörtülü bacımı durduk yere günaha sokmayın ulan. evet.
kadının yerinin evi olduğu, yabancı erkeklerle haşır neşir olmasının haram olduğu yönündeki görüşlere hiç değilse türbanlı kadınlar açısından sahip çıktıklarını gösterir. daha düne kadar bu görüşleri savunan dini bütün kardeşlerimizin, migros'un yaptığına destek çıkmaları ve hatta dindar geçindiği halde tezgahlarını üç otuz kuruşa çalıştırdıkları türbanlı bacılarımızla doldurmaktan çekinmeyen market sahiplerinden alışveriş yapmamaları gerekir.
ateistlerin konuyu nasılda evirip çevirdiğini görmemizi sağlayan olaydır alkol satmamakla bir insanı sadece inancı yüzünden çalıştırmamayı aynı kefeye koyanı mı dersin. evinde otursaydı diyeni mi ararsın.. lütfen insanların inançlarına saygı göstermeyi öğrenmeyecekseniz ateist olmayın. bir müslümanın bir hristiyanı (kişilik yönünden iyi olduğu sürece ) hatta bir ateisti de (kişilik yönünden iyi olduğu sürece) iş yerinde çalıştırması gerekir diğerleride aynı şekilde inanca saygı gösterme olgunluğunu gösterebilmeleri gerekir ki bu olgunluğa kendilerini bilimde felsefe de görüşte hep en önde olduklarını idda eden ateistlerin önderlik etmesi en büyük temennimizdir...

konuyla ilgili (bkz: ateistlerdeki çifte standart nirvanası)
hedeflediği tüketici profili bunu gerektirmektedir. ucuzluk marketi olsa bunu yapmazdı. migros'tan alışveriş yapan kitleye yönelik doğru hamledir. misal beni migros'tan alışveriş yapmaya teşvik etmiş bir karardır...
insanların inancına saygı bekleyip özel kurumların inançlarına saygı göstermeyenleri afişe eden karar.

kimse alkol satmayan bir markete sat diye baskı kurabilir mi? kuramaz. neden? çünkü kurumsal kararıdır.
kimse başörtülü çalıştırmayan bir markete çalıştır diye baskı kurabilir mi? kuramaz. neden? çünkü kurumsal kararıdır.

esen kalın sevgi kelebekleri. evet.
herkes özgürdür istediğini yapmakta. bende başörtülü bir kadınla evlenmem mesela. kim beni bununla suçlayabilir? neden baskı yapıyorsunuz insanlara? bırakın istediğini çalıştırsın istemediğini çalıştırmasın.

benimde migros'um olsa bende başörtülü çalıştırmazdım.

edit: bunun gibi yapılan bir sürü ayrımcılık var (liste aşağıda) neden hiç biri bu kadar önemsenmiyor?

Bırakın şu mahalle baskısı kurmaya çalışmayı;

-yaş ayrımcılığı
-cv'de fotoğraf istenmesi
-prezantabl olup olmama ayrımcılığı
-50 yaş üstü işe almama ayrımcılığı
-siz kadınsınız, hamile kalacak yaştasınız ayrımcılığı
-askerliğini yapmamışsın ayrımcılığı
-sen sakallısın küpelisin bıyıklısın ayrımcılıgı
kimisinin "evinde otursaydı" diyerek destek çıktığımızı sandığı karardır. mesajımdaki ironiyi daha anlaşılır kılmak için ne yapmam lazım bilemiyorum...

yahu "evlerinde otursunlar" diyenler akp tabanının önemli bir kısmıdır. daha doğrusu "önemli bir kısmıydı"... ta refah partisi dönemlerinde, bir yandan üniversitelerin türbanlılara açılmasını savunurken, diğer yandan bu lafları ediyorlardı. böyle böyle iktidara geldiler...

fakat iktidara geldikten sonra çok azı dışında herkes bu lafları unutuverdi her ne hikmetse!.. din mi değişti, dini görüşleri mi değişti, yoksa yarattıkları kapitalistlerin ucuz iş gücü ihtiyaçları mı susmalarına sebep oldu anlayamadım! olabilir tabi, herkes görüşünü değiştirebilir. benim zoruma giden hiçbir öz eleştiri yapmadan görüş değiştirmeleridir. aynen cemaat konusunda yaptıkları gibi... çıkın delikanlı gibi "kadının yeri evi değildir. yanılmışız, özür dileriz" deyin, sonra ne yaparsanız yapın. lafım zamanında "kadının yeri evidir" diyenleredir.
uydurma haberdir. link paylaşın da ondan sonra yorum yapalım.
(bkz: ekşi sözlükten başlık çalmak)
Daha önce hiç dikkatimi çekmemişti. insanları başörtülü ya da açık diye ayırmaları saçma.
sallamadığım karardır.

götü yiyorsa, başörtülülere satış yapmama kararı alsın.
kadının yeri evidir sokağa kadın çıkmamalı diyen troll profesörler şimdi düşünsün.
Kasiyeri sikmeye gitmiyoruz migrosa zaten bizim için fark yaratmayacak durum.
destekledigim eylem.

hukumetin turbani ilkokula sokma karari varsa migros un da turbanli calistirmama karari pekala olabilir. birileri de kalkip fasitliktir ortacag karanligidir diye yazmiyor mu gulup geciyorum. behey kazma, ortacag adetlerini esas sen 21. yuzyila tasiyacak kadar gerisin.elin oglu uzayda birdirbir oynuyor sen daha turbandi ottu boktu derdindesin. kafaniza sicayim sizin.
nasıl bazı yerlerde de başı açık olanlar çalıştırılmıyorsa çokta kızılacak bir durum değildir.
Olsa da olur olmasa da olur demiştim fakat bir kadın olarak iş hayatında ne kadar zorluk çekildiğinin lütfen farkında olunsun özellikle "orospu çocuğu cehape zihniyeti" denmeden önce. Çünkü şu an egemen olan zihniyet ülke genelinde akape zihniyetidir ve bu farklı görüşte olan kadınlar için büyük zorluklar oluşturmaktadır. iş dünyası ve siyaset 21. yüzyılda hala daha erkeklerin at koşturma alanı olarak algılanıyorsa ve kadınlar gerek cinsel olsun, gerek psikolojik olsun bu sektörlere tutunmak için olağanüstü çaba sarfediyorsa, zihniyet ne olursa olsun orada problem var demektir. Giydiğim kıyafetler açık saçık olmadığı halde patronum "hatlarını ortaya çıkarıyor, uzun boylu olduğun için dikkat çekiyorsun, kısa boylu ve şişman olsaydın kimsenin dikkatini çekmezdin" gibi cümleleri kurabiliyorsa bu hangi zihniyetin sonucudur? Lütfen biri bunu cevaplasın. Sizce bunu herhangi bir zihniyetin maşası olduğu için mi yapmıştır? Fiziği biraz düzgün bir kadın görünce beyninin arka planında çalışmaya başlayan saçma düşünceleri için mi? Yoksa kadını tamamen çalışma hayatının dışına itebilmek için uydurulmuş bir dizi bahane midir? Bir takım marketler alkol satmıyorsa ve alkol alanları aşağılayıcı bir takım propagandalar yapıyor ise, migros'un da bunlara karşı gelmek, şirket bünyesinde kendince kararlar almak gibi bir özgürlüğü olabilir diye düşünüyorum. Migros' un jet şubelerini hepiniz biliyorsunuzdur. Denizli' bu jet şubelerin birinde alkol satışı yapılmamakta mesela. Gerekçesi de şubenin camiye çok yakın olması ve halkın buna tepki göstermesidir. Alın bir de buradan yakın.
karşı çıkanların "kadınlar evlerinde otursunlar" görüşünde olmadıklarını bir türlü dile getiremedikleri karardır.

işte akp'lilerin en çok bu huylarına ifrit oluyorum. tamam, istersen benim gibi düşün, istersen tam tersi... fakat söylediklerin birbirini tutmuyorsa ortadaki apaçık çelişkiyi göremeyecek kadar yoksun musun analitik düşünme kabiliyetinden?

migros'un kararına karşı çıkan herkesin "kadının yeri evidir" görüşünde olmaması icap eder. böyle düşünüyorsanız delikanlı gibi çıkıp söyleyin.

şahsen migros'un kararını beğenmedim. zira "kadının yeri evidir" diye düşünmüyorum.

gördün mü bu kadar kolay işte... migros'un kararına karşıysanız bir önceki paragrafta yazdığımı siz de yazıverin, mesele kalmasın.
demokratik bir ülkede yaşıyoruz, herkesin her firmanın kararı kendini bağlar dediğim önerge.
'' hala mı başörtüsü tartışması!!'' diye hayretler içerisinde bırakıp, insanı kendinden geçiren konu.
özel kuruluş isterse adam bikini giydirir tüm çalışanlarına giymeyenlere yallah der. kamu kuruluşu değil ki benim vergimle benim ülkemde cart curt diyesin . Ha sen vatandaş olarak madem duyarlısın migrostan alışveriş yapmassın yahut izinlerini alırsın bunu protesto etmek için yürüyüş düzenlersin .
faşizmin artık olgudan çıkıp olaya döküldüğünün kanıtıdır.
şu kararı bi kesinleştirsinler artık. senelerdir dert oldu bize.
mini etek giyip çalışırlarsa sorun olmayacak harika bir gelişmedir.
gerçek olduğunu sanmadığım karardır.
Migros carrefour tarzı kurumsallaşmış marketler kendi bünyelerin de alkol satışı da yapıyorlar zaten ondan ötürü türbanlı personel çalıştırmama isteği gayet normaldir.

Fakat kişilerin görüşleri düşünceleri her ne olursa olsun böyle birseye göz yumulması saçmalıktır kendi şahsım adına söylüyorum migros ve carrefourdan alışveriş yapmıyorum alkolün yeri tekel bayidir ailecek alışveriş yapılabilen süper marketler değildir.
güncel Önemli Başlıklar