bugün

bol limonlu bir porsiyon midyenin insanın ruhunda yaratacağı tarifsiz mutluluk.
üsküdar sahil..beşiktaş çarşı..

hele bide kafa iyiyse hafif, önüne geçilemeyecek durumdur.bide bu öyle bi merettirki yedikçe güzelleşir.belli bi noktadan sonra çiğnemeden yutarsınız.hele birde 2 3 kişiyseniz midyecinin açtığı dolmayı kapmak için psikolojik savaş verirsiniz..

-aç bakalım hoca..büyüklerden olsun.
-tamam ağaabbii(%90 ı doğulu olur bunların)

biraz tuzsuzmu ne, acısıda fazla..kabaca bi sayım..10 küsür olmuştur..yemeye devam.artık sayamıyorsunuzdur..oradan geçen kızlar tepsideki vahşeti görmesin diye hafif çapraz durarak tepsinin önü kapatılır.

ve işin en önemli noktası nerede bırakacagınıza karar vermektir.bırakma sebebi kesinlikle doymuş olmanız değildir. ya paranız azdır, yada paranız vardır ama dünya para bayılmak istemezsiniz.ve bu son olsun hoca dersiniz.sonra midyeci alın bunlarda benden olsun der.(serefsiz belki dahada açılırsın diye yapmıyosa adiyim) peçete kolonya..kerhanede olma hissi..ve evet işin en can alıcı noktası başlar.kabuk sayımı...

eger midyeci içinden saymışsa sayım sonu ani şok yaşarsınız.sesli saymışsa bu şok kademeli ilerler.ve acı gerçek.. 40küsür tane midye yemissinizdir..bu nedemek..

bu 40küsür tane deniz hayvanı, 2orta boy limon suyu midenizde..(allahtan kabugu yenmiyo bu meretin..) 15milyon civarı para artık sizin değil.ne yaptın? midye yedim..*

bi abondone bi baş dönmesi.etrafınıza bakarsınız, yoldan geçen insanlardan bi farkınız vardır.evet acı ama siz bir hayvansınızdır...

tüm gece karın agrısı ve elden çıkmayan iğrenç kolonya ve midye kokusu karışımı.burnunuza geldikçe karın daha bi ağrır.niye diye düşünürsünüz.niye...
kumsalda yenildigi taktirde zevkin ikiye katlanacagı hadise.
midye sevmeyenler için bir şey ifade etmeyecek cazibe.
(bkz: midye tava)
izmirli insanların her zaman yedikleri ve başkaları ile konuşurken kesinlikle yemem igyyy dedikleri mükemmel şey...
dinimizce günah olmasına rağmen her türlü haltı yediğimize göre yaptığımızda sorun olmayacak eylemin vücuda kattığı haz duygusudur.
1- midye dolma: bu çeşit sokak satıcılarından bol limonla yenildiğinde çok lezzetli olur.bir de çiçek pasajının yan sokağında
2-midye tava: yağ değiştirilmediğinden ağır olur taratordan da çalınırsa lezzeti az olur o sebeple benim evde yapmam ekmek içi yoğur sarımsak ve sudan müteşekkil kendi taratorumu katmam gerekir.bunu yiyen bir daha dışarıda yemez.
3-midyeli pilav midye dolmaya benzer ama farklıdır.eskiden çok yapılırdı.teknik açıdan yetersizlik sebebinden ilk denemem iğrenç olmuştur.
4-midye pilaki: bol limonla nasıl bir lezzettir o.yine kendim yaptım kendim yedim.fakat dolma filan hikaye gibi geldi o an için.
5- çiğ midye: efenim midyeyi pişirmeye gerek olmadanda yiyebilirsiniz. buz dolabında bir müddet bekletip soğutun üstüne limon isterseniz ekmek arası isterseniz o şekil lüpletin acayip lezzetli olur.
bu arada kum midyesi yemek iyidir.demir midyesi zehirlidir.ayrıca dişi midyelerin kanama dönemine dikkat edilmelidir.
afiyet olsun

not:aklıma közde midye geldi ama entryi göndermişim ekleyeemdim.
(bkz: denizden babam ciksa yerim)
yedikce yiyesi gelir insannın yemesi geldikcede bira içesi gelir bu tepsideki midyeler sonlanana kadar veya zehirlenene kadar devam eder.