bugün

en çetin ağrıya bile tercih edilemeyecek kadar berbat rahatsızlık. eğer sebebini biliyorsanız ve elinizden bir şeyler yapmak geliyorsa ne ala. ancak sebebi bilinmiyorsa ya da bilindiği halde bir şey yapılamıyorsa öldürün ulan beni diye bağırmaya başlarsınız bir süre sonra. günlerce mide ağızda gezmek, her nefeste boğaza boğaza çıkan safralar konusunda bir şey yapamamak insanı canından bezdirir. soda içersiniz bana mısın demez, sakinleşmeye çalışırsınız*, pasifloraya dayanırsınız bi halta yaramaz! artık medet umacak şey kalmadığında ağlamak gelir insanın içinden!!!*
mide bulantisi tarifi zor bir durum kusmak isteyip kusamamak sonucu bogazda kötü bir tat ve naböyle bir dügüm hissi karinda varla yok arasi bir agri velhasili kelam igrenc. tuzlu seyler genelde bastirmak denen eylemi iyi yaptiklari icin midem bulaninca hemen cubuk kraker peynir ekmek tuzlu salatalik gibi seyler yiyorum baktim gecer gibi oluyor varsa haslanmis tuzlu patates atiyorum bir iki tane sonra üzerine buz gibi kola nasil varya böyle icerken burnum yaniyor bir yudum daha aliyorum sonra psssst diye cok hafif gegiriyorum afedersin sonra baktim kola iyi geldi bulantida azaliyor gibi bu sefer canim daha cok tuzlu cekiyor ufak bir sandvic yapiyorum yaninada tirtikli patates cipsi biraz daha kola sonra yine bir ipsss bulanti falan yok sonra anliyorum ki bulantim falan yok acikmisim lan basbaya ben, yedikce yiyorum. saka bir yana mide bulantisina kola ve haslanmis tuzlu patates tavsiye ederim.
ne zaman anksiyete yaşasam şikayet ettiğim durum.
sabah sabah gelip vuran, insanı ağlatan.
bu durumda kusmak nirvanaya ulaşmak gibi bir şeydir. huzur verir.
kocaman bir baş ağrısı ve süper rezil bir hayatla birleşince bayram sabahlarını daha bir anlamlı kılan şey.

ne diyelim,

herkese iyi bayramlar!
korku ve endişeyi yoğun yaşayanların sık sık karşılaştığı problem.
psikolojikse sizin peşinizi asla bırakmaz.
illettir. insanı canından bezdirir. acıkırsınız bir şey yiyemezsiniz.
kahvaltıdan hemen önce veya hemen sonra sigara içmenin getirisidir.
son bir haftadır hayatımı belleyendir.

bir ilerisi için;

(bkz: kusmak)
diş tedavisi yaptırmanız gerekiyorsa ve o aletlerden mideniz bulanıyorsa çaresiz kaldığınız durumdur. genel anestezi araştırıp komik duruma düşersiniz ya da diş ağrısını öyle kös kös çekmek zorunda kalırsınız.
aşırı alkol alımı sonra baş ağrısı ile birlilte yaşanan boktan hadise.*
hamilelik belirtisi.*
etraftaki insanların davranışlarından ve görülen şeylerden tiksinmenin sonucudur bazen. hiçbir şey yiyemez hale gelir insan, o çok sevilen çikolatanın bile tadı değişmiştir. ne kadar mide bulantısı yaşasa da bi türlü kusamaz. kusmak, içindekileri döküp rahatlamak bile yasaktır sanki. daha çok şey gördükçe, duydukça mide bulantılarına baş dönmesi de eklenir. düşündükçe daha çok batarsın, sanki kusamadığın şeylerin içinde boğulacak gibi hissedersin kendini. doktora gitmek, ilaçlar kullanmak hiçbir fayda etmez. elinden gelen tek şey endoskopiye girerken gözünden düşen tek bi gözyaşı olur. narkoz etki ettikçe daha mutlu hissedersin kendini. "keşke bi daha hiç uyanmasam" diye içinden geçirirken dökülür o gözyaşı da... birkaç saat sonra etkisi geçer tabi ki narkozun. intihar edenlerin psikolojilerini ve aslında ne kadar güçlü olduklarını giderek daha iyi anlarsın. ama o gücü kendinde bi türlü bulamazsın...

sonuç mu? 1 haftada 5 kilo vermekten daha fazlası değildir...
(bkz: reflü)
filmlerde kadının hamileliğinin tescilidir. kadın bir iki öğürür kusar falan, 3 bölüm sonra nur topu gibi çocuk kucağımızdadır efendim.
sabahın ilk sigarasıyla birlikte gelen.
(bkz: mide bulantısı)
insana, hayatı zindan eden olaydır. bir hafta gibi bir süredir geçmek bilmeyince, ciddi kilo kaybına yol açar.
ayda en az 3 kez başıma gelen olaydır. istifra etmekten başka çaresi yok demeyin, istifra etme sorunu olan insanlar da var. genelde geceleri yatakta yakalar bu meret, derin nefes alıp verirsiniz. boynunuzdan aşağı vücudunuzda negatif bir elektriklenme olur, onu hissettikçe siniriniz bozulur daha fazla nefes alıp vermek istersiniz. bunu sıklıkla tekrarladıkça terlemeye başlarsınız, karşı masadan kalkıp kolonyayı almaktan aciz duruma gelirsiniz. hele ki uykunuzun ortasında geldiyse bulantı, önünüzdeki minimum 1 saat uyumayı unutun. bol oksijenli ortamda bulunmak, karanlıkta kalmamak, yüzü yıkamak, hepsinden önce tuvalet ihtiyacını gidermek bulantıyı hafifletir. başka şeylerle ilgilenip kafa dağıtmanın sonucunda psikolojik olarak, fizyolojik gerçekleşen bu durum yenilebilir. eğer kişi kalkmaktan bile aciz durumdaysa, eliyle yüzüne serinlik vermeyi deneyebilir. paniklemek bulantıyı arttıracaktır, aklınıza getirmeyiniz.

işin tıbbi boyutu:

(bkz: emedur)
(bkz: metpamid) bunlar bulantıyı keser.

eğer mevzunun gazdan ibaret olduğu düşünülüyorsa:

(bkz: talcid)
insana hayatı zindan eden mahlukat. daha az bulansın diye türlü türlü şekillere girersiniz. sırt üstü yatarsınız, sağa dönersiniz, sola dönersiniz olmaz. gider kusmaya çalışırsınız ve kusarsınız. rahatlarsınız. "oh be sonunda kurtuldum " dersiniz ama 2 dakika sonra tekrar bulanmaya başlar. bu sefer safra kusmaya başlar daha da kötü olursunuz. uyumaya çalışırsınız ama beceremezsiniz. ne zaman geçmek bilir ne de bulantınız...
entry okuyup, kurtlar vadisi seyrederken, çay siğara içip mandalin yemek ve bunların hepsini aynı anda yapmakla şahit olduğum olaydır.
lokantada yemek yerken insanın aklına geldiğinde ne kadar aç olursanız olun iştah bırakmaz. ya şimdi kusarsam diye düşündürür. alışkanlık yaparsa dışarda yemek yiyememe sendromuna dönüşür. kusmak çözüm değildir. sadece rahatlatır ama kusmuğu temizlemek ve kilo kaybı başınıza dert olur. eğer üşüttüğünüzden dolayı mideniz bulanıyorsa nane limon ve istirahatle kolayca geçebilir. ama eğer işin psikolojik bir nedeni varsa işiniz zordur çünkü en ufak bir stres anında bile mideniz bulanmaya başlar hele hele evde değilseniz başınıza çok kötü olaylar gelebilir. hele hele sorunsuzca yemek yiyen insanlar gördükçe daha da mideniz bulanır. lan ne biçim midesin sen dersiniz. genelde yemek yemekten zevk almayan insanlarda görülür. midesi bulanan şişman insan görmek zordur. sıkıntılı insanların midesi bulanır genelde. eğer psikolojik ise çözümü hayata pozitif bakmaya çalışmaktır.
uludağ sözlük baz alındığında sol framedeki başlıkların yarısından fazlasının cinsel anlamda uçmasının akabinde gerçekleşen olaydır.