bugün

gün itibarı ile 7,5 milyar dolara gerçekleşmiştir. (evet milyar.)

Artık tüm DOOM, Wolfenstein, Elder Scrolls, Quake, Dishonoured ve Fallout serileri (diğer onlarca title ile birlikte) resmi olarak microsoft'a aittir.

yeni nesil x-box'ın çıkmasına günler kala gerçekten de çok büyük ve agresif bir hamle yaptılar. sony'nin executive ofislerinde şu anda yangın olduğunu tahmin etmekteyim.

kaynak: https://www.nintendolife....shonoured%20and%20Fallout.
sony'nin kendi özel oyunlarını gibi olacağını düşünmediğim,
ve muhtemelen 3-4 yıl sonra minecraft'a olduğu gibi playstation'a da oyun çıkartacağını düşündüğüm şirket.

hep beraber 2 yıla göreceğiz, ama anca göreceğiz. çünkü dokunamayacağız. * *
yüksek bir değerle önemli bir satın alma. yeni elder scroll'a biraz hız verirler umarım.
acaba aynı şey kaç sene içinde cd projekt red'in başına gelecek düşüncesini akıllara getiren olay.

adamların finansal güç olarak alamayacağı bir tek blizzard var dünyada.
Bu satın alma aşırı önemli bir satın alma. O kadar ciddi bir alım ki yani oyun dünyasına League of Legends, Dota ve Pubg gibi kendine has kitlesi olan ve bunları oynamak dışında oyun bilmeyen kitle hariç herkesi etkileyecek ve herkesi de ilgilendirecek bir haber. Bu arada oyunların ne ve nasıl olacağının ilk ölçüde gerçekten bir önemi yok. Sırf yeni Elder Scrolls'u oynamak için insanların fikrini değiştirebilecek kadar ciddi bir olay. Bu arada olaya sadece Elder Scrolls perspektifinden bakmakta çok manalı değil, id Software, Machine Software, Tango Gameworks, Arkane... arkadaşlar bunlar çok ciddi stüdyolar Xbox'ın eli için. Tamam bir Elder Scrolls gibi ismen büyük markalara sahip değiller de insanların fikrini değiştirebilecek kadar ciddi işler çıkarabilecek stüdyolar.

Öncelikle ilk aşamada ne olacak, anlaşması yapılmamış oyunların ben bu saatten sonra Windows ve Xbox dışına çıkacağını sanmıyorum, Microsoft'un politikası bu jenerasyonda bu. PC ile Xbox ana odakları.
Bu firmalardan çıkan oyunlar doğrudan Gamepass'e gelecek, ki muhtemelen çok kısa süre içerisinde hepsi Xbox Game Pass'e bugün yarın gelir.

Şöyle durumlar da var halihazırda, Wasteland'i yapan abiler ile Obsidian Entertainment mesela bu adamların elinde yine. Bethesda'nın satın alınması ile mesela Fallout ismine bu stüdyoların erişimine açıldı. Bu iki stüdyo da ellerine bu fikri mülkler geçtiğinde inanılmaz işler yaptığını gördük. Yarın öbür gün ortaya çıkacak bu iki üç firmanın ortak geliştirmesiyle ortaya çıkacak bir Fallout 5 ya da yepyeni bir Fallout serisi inanılmaz ses kopartabilir ki şöyle bir durum var daha şimdiden. Avowed falan ortaya çıktıktan sonra bu projeyi görmemiz çok olası duruyor.
https://twitter.com/Obsid...tatus/1308044609604341763

Arkane'in işleri zaten yeterince iyi, ki bence Bethesda'nın elindeki en iyi fikri mülklerden biriydi, hem deneysel sayılabilecek hem de genel beğeniyi tutabilecek ciddi bir stüdyo, adamların eline daha geniş bir para imkanı geliyor. Nelere cesaret edebileceklerini düşünemiyorum bile. Afedersiniz sıçsalar da toparlayabilecek ceplerinde çok ciddi mermileri var, bi' Dishonored 3 çıkartıp kendi batırdıklarını düzeltebilirler en basiti.

Machine Software ve id Software aslında birlikte ele alınması gerekiyor bana kalırsa, eski büyük titleları çok güçlü şekilde ayaklandırıyorlar, oyun teknolojisi ve yeniden uyarlama konusunda bu adamlar oldukça iyi. Bu stüdyoların sadece teknik destek vermeleri bile çok patlaması olası oyunları bir anda zirveye oynayacak kaliteye getirebilir. Wolfenstein kadar sağlam oynanış mekaniklerine sahip bir RPG düşünebiliyor musunuz arkadaşlar? Manyaklık lan bu.

Tango Gameworks yine önemli değer aslında insanlar hor görseler de. Özellikle Japon pazarı için ciddi bir değer, çıkarttıkları oyunlar buralarda çok ses getirmese de muhtemelen uzak doğu coğrafyasında ciddi alıcı buluyor ki bu stüdyo arka arkaya basıyorlar. Japon pazarı Microsoft elindeki en sıkıntılı değer olabilir.

Elder Scrolls konusunda, arkadaşlar Microsoft'un parasını teorik olarak sınırsız görün. Ben açıkçası orijinal Elder Scrolls ları yapan Bethesda Game Studios'un işlerini pek beğenmem, üstünkörü görürüm. Şu an bu stüyoya yardım edebilecek stüdyolara bi' bakın. Ve üzerine ciddi para kaynağı da koyun. ismin de büyüklüğünü düşünürseniz Fallout'ta olduğu gibi deli bir iş çıkabilir. Elder Scrolls isminin büyüklüğü bu arada muhtemelen özellikle eski oyuncular için sony elindeki fikri mülklerden daha büyük bile olabilir. Kopartabileceği kıyameti ben düşünemiyorum bile.

Ki bir de bambaşka noktalar da var. Stalker mesela, Machine games işbirliği ile inanılmaz bir iş olabilir, ya da id Software işbirliği ile, eski oyunlar teknik anlamda sorunluydu. Dontnod Entertainment'in elinin altında Vampyr gibi potansiyeli çok yüksek bir RPG var, sanırım onlar da Xbox çatısı altında artık. RPG ekibi bu fikri mülkü de çok ciddi şekilde taşıyabilir de adamlara gidip yine story oyunu yaptırdılar, uzun vadede olabilecek şey bu zaten.

Bu satın almanın meyveleri ancak 2 seneye gelir, pandemiyi de düşünürsek daha uzun. Düzgün yönetim ve iyi oyunlar ile Microsoft potansiyel olarak bence gamepass hamlesi ile ciddi ivme kazanmışken bir anda Sony'i bugünün Nintendo'su haline getirebilir. Game pass alıp bunların hepsine erişeceksiniz sonuçta, ve daha başka bir sürü işe erişeceksiniz. Playstation'un oturduğu çok rahat koltuğunda şu an inanılmaz rahatsız edebilir ki etsin bana kalırsa. Bu jenerasyon daha başlamadan bana kalırsa Xbox cephesi "bu sefer biraz konsol satacaklar galiba" noktasından "acaba milletin birincil konsolu olur mu" noktasına çekti benim kafamda. Sony'den olumsuz olarak oyun fiyatlarının da artışını göz önünde bulundurursak Xbox'ın elini daha da güçlendiriyor bu durum. Bizi geçelim de dünyayı ele alırsak, iki konsolda fiyat olarak üç aşağı beş yukarı aynı fiyat. Değilse de getirilebilir, gerçekten o noktayı geçmiş durumdalar bence iki konsolda. iki tarafta da ortalama olarak aynı fiyatlara gold/plus alıyorsunuz. Xbox az daha para alıp dünya kadar oyun kütüphanesi de sunuyor, Sony exclusiveleri ile çok sağlam bir cephaneye sahip fakat her oyun için ciddi para istiyor ne yazık ki. Microsoft exclusive tarafında da ciddi atak yapmış durumda açıkça, bir kaç tane tutturursa eğer Sony'i dediğim gibi çok radikal hamlelere itebilir bu jenerasyon içerisinde. Geçen sene baya daha piste çıkarken Microsoft havlu atmış durumdaydı, iyi hazırlanılmış. Valla merakla izlenecek kadar nefes kesici bir jenerasyon olacak gibi. Sony'nin bu jenerasyonda pasif kalma şansı yok, Playstation Sony'nin en karlı malı. Microsoft için ise herhangi bir ürün aslında.