1. 1.
  28 eylül 1573 - 18 temmuz 1610
  barok dönem resminin en belirleyici özelliği olan caravaggioculuk tekniğini geliştiren italyan ressamdır.
  dinsel konuları idealleştirerek, geleneksel tavra karşı çıkmış, modellerini sıradan kişiler arasından seçerek gerçekçi bir yaklaşımla betimlemiştir.
  tabloları için buyrun burdan yakın;
  http://images.google.com....r&btnG=Resimlerde+Ara
  3 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  caravaggio'nun "aziz matta" isimli tablosunun hikayesi çok enteresandır.kilise siparişi üzerine yapılmış ilk tabloda aziz;sıradan bir köylü olarak tasfir edilmiş üzerinde yırtık kıyafetler..şaşkın bir ifade vardır yüzünde...fakat kilise buna tepki gösterir ve bir azizin böyle tasfir edilmesini kabul etmezler.bunun üzerine caravaggio yeni bir aziz matta tablosu yapar..bu defa istenilen gibi uzun ipek kumaşlı kıyafeti başında haresi vs.."sanatın öyküsü" kitabında buradaki yapılan iki tablodaki samimiyet ve hangisinde sanat olduğu sorusu mevcuttur...ikinci tabloda da mükemmel bir el becerisi teknik vardır ama hangisi caravaggio'ya gerçekten aittir... tartışılmaz bile...
  1 ... ottomanuel
 3. 3.
  milano 'lu arıza ve aykırı ressam. her sıra dışı yetenek gibi normal olmayan yönleri vardır. bulduğu ölü bedenleri eve getirerek model olarak kullandığı söylenir, meryem ana figürü bu söylentiye konu olan en ciddi örnektir. kilisenin sipariş ettiği resimlerdeki azizleri ve peygamberleri hırsız veya ayyaş gibi resmedecek kadar asidir. eserlerindeki feminenlik onun gay olduğu söylentisine yol açmıştır. günümüz gay ressamları da kendisini örnek alır. sarhoşken bir arbede sırasında adam öldürür ve ömrünün son yıllarını kaçarak geçirir. bir alıntı: "hangi kente gitse, sakinleri onu görmezden geldi çünkü bakire anne ve isa gibi olağanüstü eserlerini yaratmakla meşguldü."
  1 ... roy mustang
 4. 4.
  derek jarman 'ın michelangelo merisi da caravaggio 'nun hayatını anlattığı filmi. 1987 yılında istanbul film festivali 'nde jüri özel ödülünü almıştır. sıkabilir, sanatçıya merakı olmayanları cezbetmeyecek bir film. bir de post production aşamasında 2007 yılında gösterime girecek bir biyografi yapıt geliyormuş, sabırsızlıkla bekliyoruz. detaylar için, http://www.imdb.com/title/tt0814042/
  1 ... roy mustang
 5. 5.
  gölge olayını aşmış ressam.
  ... kenjin
 6. 6.
  gelmiş geçmiş en büyük ressamlardan birisi ve kiliseye karşı gizli bir örgütlenme olan illuminati'nin ilk üyelerinden biridir.
  ... esprimakinasi
 7. 7.
  doubting of st. thomas tablosunda adamın parmağını HZ isa'nın yarasının icine sokmasi rem losing my religion klibine ilham kaynagi olmus barok donemin karanlik dahisi , yaptigi resimler ozenle cekilmis fotograf hissi verir.
  ... eric draven
 8. 8.
  tam adı michelangelo merisi de caravaggio olan, 1571 - 1610 yılları arasında yaşayan, barok akımının öncüsü sayılan italyan ressam. tablolarında ayrıntıları özenle betimlemesi ve ışık - gölge uyumunu iyi kullanmasıyla tanınmaktadır. *
  ... legend of the stranger
 9. 9.
  (bkz: #1937593)
  ... tata
 10. 10.
  Milan'ın 20 - 25 dakika doğusunda küçük bir kasabadır. Sakin temız ve elit insanlar oturur. Sokakları klasik italyan yapıları gibi dar, kalabalık ve arnavut kaldırımlıdır. Ortalıkta dolaşan çocuklar, yüksek sesle konuşup bağırışan kadınlar, bisikletle her yere giden sıradan italyan insanları vardır. Her yerde olduğu gibi bu küçük italyan kasabasında da ingilizce bilen insan sayısı çok azdır. inanılmaz dar yolları vardır ama koşeyi döndüğünüz zaman karşınıza muhteşem şirin bi kaç pub veya trattoria çıkması muhtemeldir. insanlar genelde akşamnşarı bisikletlerle dondurma veya kahve içmek amacıyla küçük masalı, ağaçlıklı şirin cafelerine giderler. Santa Elizabeth adındaki küçük bir kilisesi de vardır. Aynı zamanda bu kiliseninde bir okulu vardır ki çok da fazla lüks olmayıp" bumudur yani avrupa" dedirten bir okuldur. Bu şehrin bazı sokakları sidik kokarken, 2 sokak yukarsının köpüklerle yıkandığını görmeniz size şaşkınlık da yaşatabilir. Bi nevi istanbul dışında Casaba'nın daha sakin, elit ve eğlenceli hali diyebiliriz. insanlar boş kaldıkları her vakitte, 3 -4 aile bir araya gelip barbekü yaparlar. Veya isviçre sınırına veya alplere yakın olması nedeni ile buralarada gezilere giderler. Senenin belirli zamanlarında "Gustar Gandinio" dedikleri bir festivalleri vardır ki gidip görüp yaşamama rağmen hala tam olarak ne olduğunu anlayamadığım bişeydir ancak yine italya'nın her yerinde olduğu gibi kilise çanı ile başlayan, ve çan ile biten, küçük bir köyün etrafındaki kilise ve okulları checkpoint tarzında uğraklar yaparak yemek, içki ve hediyeler kazandığınız bir organzasyondur.
  2 ... poker face