bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    deneme türünün yaratıcısı olarak kabul edilen fransız rönesans yazarı.
    5 ... sıçtırtma lamasına
  2. 2.
    (bkz: denemeler)
    2 ... sıçtırtma lamasına
  3. 3.
    deneme türü yazıyı yaratan ünlü fransız yazar. kendisi çok akıcı bir dile ve başarılı bir anlatıma sahip olmasına karşın her dahi gibi manyaktır.hatta şöyle diyebiliriz ki van gogh tan bile daha manyaktır. isterseniz olaya geçelim.

bir gün bizim montaigne ve sevgilisi cinsel ilişkiye girmeye çalışırlar ama çömez montaigne hayatında ilk defa denediği bu işi de beceremez, yüzüne gözüne bulaştırır. sevgilisi de onu teselli etmeye çalışır ama montaigne bu duruma fena halde bozulmuştur. bu olaydan sonra evine gider. penisini kökünden keserek bir zarfın içine koyar ve sevgilisine postalar. tabi penisin yanına da küçük bir not koyar.

birkaç gün sonra mektup(!)montaigne'in sevgilisine ulaşır ve sevgilisi zarfı açar açmaz şok olur tabi de*sonrasında da notu okumayı akıl eder.notta yazan şey:

"Yapmış olduğum saygısızlığı umarım affedebilirsin''

ayrıca yazarımızın tuvalet alışkanlıkları ve yellenme konusunda da orjinal fikirleri var. mesela insan büyük tuvaletini yaparken bulunduğu ortamda maksimum bir sessizlik olması gerektiğini söylüyor. ve ciddi söylüyorum ben de kendisiyle aynı görüşteyim. inanmayanlar 3.nesil yazarlardan cunaurg'a da sorabilir.

sonuçta çatlak matlak ama adam hakikaten bir dahi.adamın taa rönesansta yazdığı eserlerin çevirileri bile şuan bana birçok türk öykücünün ve deneme yazarının dilinden daha sade ve hoş geliyor. "denemeler" adlı kitabını okumanızı tavsiye ederim.
    2 ... elrond miriel
  4. 4.
    fransız yazar 1533 yılında doğmuştur. kendi yaşamını anlattığı denemeler adlı eseri en büyük yapıtıdır. yazar 1592 yılında ölmüştür.
    1 ... maxime chattam1905
  5. 5.
    düşünceleriyle kendi çağının dışında olan ünlü bir fransız yazar.
    2 ... ihtiyaç molası
  6. 6.
    gideceği limanı bilmeyene hiç bir rüzgardan hayır gelmez. *
    3 ... kacak kelebek
  7. 7.
    ünlü eseri denemeler' in önsözünde, 'bu kitapta geçen tüm fikirler bana aittir, benden sonra devam edecek soyumun kullanması içindir aynı zamanda. okuyucuyu hiç düşünmedim bu kitabı yazarken' notunu düşmüş fransız yazar ve hukukçu. 1533- 1592 yılları arasında yaşayan montaigne' nin tek eseri denemeler olmasına rağmen, denemeler ile dünya çapında adını duyurmuştur.
    ... legend of the stranger
  8. 8.
    Hasan ali yücel dizisinin sabahattin eyuboğlu çevirisiyle işbankası yayınlarında bir daha onun 3-4 katı kalınlıkta say yayıncılıkta denemeler adlı adı üzerinde deneme türünü yarattığı eseri bulunan ünlü kişi.
    ... indiana_jones
  9. 9.
    Ölümden korkmamak gerektigini bize anlatan 16. yy yaşamış yazardır.

"Bütün dertlerin bittiği yere gideceğiz diye dertlenmek ne budalalık!"

"Bir anda olup biten bir şey için bu kadar zaman korku çekmek akıl karı mıdır?"

"Bu dünyaya nasıl geldiyseniz, öylece cıkıp gidin.Ölümden hayata geçerken duymadıgınız kaygıyı, hayattan ölüme geçerken de duymayın. Ölümünüz varlık düzeninin, dünya hayatının koşullarından biridir."

"Hayattan sonra olumdesiniz; ama hayatta iken ölmektesiniz."

"Hayatın degeri uzun yasanmasında degil, iyi yaşanmasındadır: OyLe uzun yasamıslar var ki pek az yasamıslardır. sunu anlamakta gec kalmayın: Doya doya yasamak yılların cokluguna degil, sizin gucunuze baglıdır. Her gun gittiginiz yere hicbir gun varmayacagınızı mı sanıyorsunuz?"

"Son gununuzden nıcın bu kadar korkuyorsunuz? O gun, sizi oldurmede oteki gunlerinizden daha cok bir iş gormuyor ki! Yorgunlugu yapan son adım degildir; son adımda yorgunluk sadece oraya cıkar. Butun gunler olume gıder; son gun varır."

O zamana kadar kımsenın dışına cıkamıyan ınancları aşmıştır.

Kaynak : Denemeler
    5 ... sossamon
  10. 10.
    yamulmuyorsam tek eseri denemeler olan fransız yazar kişisi. denemeleri önemli mesajlar içerir, alıntılara yer verilmiştir ve herkesi ilgilendiren şeyler güzel örneklerle açıklanmıştır. aşk ve hayat hakkındaki görüşlerine gönülden katıldığım insandır ayrıca;
    "hayalini kurduğunuz gelecek, her an sona erebilir."
    "kitapları bir yana bırakır da dobra dobra konuşursak, aşk dediğimiz şey, arzulanan bir varlıkta bulacağımız tada susamaktan başka bir şey değildir gibi geliyor bana.venüs'ün bize verdiği şey sonunda bir boşalma hazzı değil mi?"
    2 ... ciplak turnagagasi