1. 1.
  Rohan topraklarında önü surlarla arkası dağlarla çevrili olan savunma amacıyla yapılmış kalenin bulunduğu topraklar.(helm's deep)Miğfer dibi kuşatması unutulmayan savaşıdır.
  1 ... italiano
 2. 2.
  the battle for middle earth ii oyununda savunması en güçlü olan kale. Duvarları Minas Tirith'den biraz daha zayıftır. Ancak Kapısının gücü 4000'dir ki bu mt'de 2000'dir. Ayrıca oyunda düşmanlar hep kapıya yönelir.
  ... doruk
 3. 3.
  iki kule filminde rohanlılarla sarumanın kuvvetleri arasında olan savaşın adıdır. izlerken yerimizden hoplatan savaştır. savaşta legolas şovlarıyla ünlüdür. gimli de kapının önüne fırlatılarak döktürdüğü baltasıyla ününe ün katmıştır. 100 elfe ve haldir'e yazık olmuştur. arkasından ağlanmış, üzülünmüştür. tam kaybedilecekken eomer ve rohhirim yanlarında da ak gandalf imdada yetişir. rahat bir nefes alınır. uruklar def edilir.
  ... peytonpeyton
 4. 4.
  Yüzüklerin Efendisi Kitabı okunurken Minastirith den sonra en çok merak edilen yer.
  ... fehimsiz ekmek
 5. 5.
  Saruman'a ait 10000 kisilik uruk-hai ordusunun insanlarla savastiklari yerdir. Eomer'in atli birliklerinin son anda savasa katilimiyla rohan'lilar buyuk bir zafer kazanmislardir.
  1 ... radament
 6. 6.
  kitapta yardıma gelen eomer değil, gandalf, erkenbrand ve isen geçitleri savaşı nda hayatta kalanlardan toplanan bin kadar piyadedir. eomer miğfer dibi muharebesine en başında katılmış, yardım geldiği sırada gimli yle uruk haileri mağaralardan sürmeye çalışmaktadır.
  2 ... khan
 7. 7.
  (bkz: helm s deep)
  ... disco inferno
 8. 8.
  (bkz: miğfer dibi kuşatması)
  ... metalycra
 9. 9.
  rohan kralı theodenin kuyruğu sıkışınca kaçtığı yerdir. Ayrıca elf komutanlarından haldir, burada serseri bir ork oku tarafından vurularak şehit olmuştur
  ... monsieurzakon
 10. 10.
  yazarı tarafından istanbul un fethi baz alınarak yazıldığı iddaa edilen "yüzüklerin efendisi" romanındaki şehir, kuşatma, savaş.
  tarihte, kuşatılan kale, şehir türkler tarafından ele geçirilir. ancak romanda, türkler yani orklar tam şehri ele geçirecekken, şehir kurtarılır.
  bir nevi rövanştır bu çoğu eleştirmenlere göre.
  romanda; düşman gelmeden şehre gelen elf okçuları gerçek hayattaki istanbul'a yardıma gelen ceneviz okçularına; ve son anda orduyla yetişen gandalf ta, istanbul'un fethinde asla gelmeyen macar ordusuna bir göndermedir.
  1 ... atgmuls