bugün

Özünü bilmem ama bugünkü mezhep anlayışı en çok tarikatlara yarıyor.
içtihat yapacak ilme sahip iseniz elbette ki mümkün olandır,
şu ayetten ibret alan müslümandır;

"Kendilerine kitap verilenler, ancak kendilerine o apaçık delil geldikten sonra ayrılığa düştüler."
-beyyine, 5

allah'tan korkan müslümandır ve ayrılan taraflardan biri yerine "kur'an'ı" seçer. kur'an varken sizin geleneklerinize, buharinize ihtiyacım yok der.

aferin ona. hayatını bu temel üzerine yaşasın ve allah'a güvensin, doğru şeyler öğrenecek, konuşacak ve sonunda nefsi temizlenecektir. şekilcilikle ve düşünmeden taklit etmekle paçayı kimse kurtaramaz. muhakkak ki insan zorluklarla, sabırla ve aklıyla imtihan ediliyor.
Kimsenin müridi olmayan müslümandır.
mezheplerde birinin helal saydığı diğer mezhebe göre haram olmaz, olamaz.

olsa olsa mekruhtur hükmü verilen, bir başka mezhebe göre caiz hükmü alabilir.

bir şeyin haram sayılması için tüm mezhep imamlarının ortak kararı gerekir.

yani tüm bu demelerimde ki amaç şu, her önünüze gelen tabloya inanmayınız.

yanlış yalan fetvalar var orada. bu tabloyu çıkaran da bir insan unutmayın, kasıt var, yoksa bile hata kesinlikle var.
mümkündür, ya fakihtir ya da cahil.

arasında bulunanlar için mezhepsizlik zor.
ehli sünneti uygulayan müslümandır.
hz. muhammed'in izinden giden müslümandır.

hz. muhammed alevi, şii veya sünni miydi? hayır!
(Bkz: deist)
(bkz: kuran müslümanlığı)
En doğru inançtır. Çünkü mezhepler insan fikridir. Bir mezhebe helal olan öbürüne haram olabilir. Bu yüzden en doğrusu "hiçbiri"
örnek:ben,tüm mezhepleri reddediyorum,müslümanım sade ve sadece Allah'a inanırım,inanan ve inanmayana saygı duyarım,herkesin inancı kendinedir çünkü.
peygamber efendimiz zamanında mezhep mi vardı diyerek mezhepsizliği seçen ama bu konuda feci halde yanılan müslüman tipidir. bunu seçen insan hadis ve kuranı tek başına mükemmel bir şekilde uygulayabilecek kapasiteyi kendinde nasıl buluyor da bunu seçiyor? imamı hanefi imamı şafi senin kadar bilmiyordu tabi bu olayı da sen biliyorsun dimi? bırakın allah aşkına.
gereksiz olan "mezhep" denen saçmalığa uymayan, kur'an'ın ve hz.muhammed'in yolundan ilerleyen doğru yoldaki müslümandır.
Mezhep şart değildir. Lakin kuran'da ve sünnette cevabı olmayan günlük sorunların cevaplarını verebilirler. Sibirya'da yaşayan bir Müslüman bozmadığı sürece tek abdestle bir çok vakti eda edebilir.lakin sıcak yerlerde yaşayan Müslümanların her vakit abdest alabilmesi kolaydır. işte mezhepler bu gibi mevzular hakkında Müslümanlara rehberlik ederler.

edit: kuran'da cevabı olmayan soruların değil kuran'da cevabı olmayan günlük sorunların yazıyor dikkat edelim.
kendini mezhep imamlarından üstün gören ehli sünnetin dışındaki kişilerdir .
Cehenneme zumeradir. Mezhepler günümüz icin sarttır. Fikihtaki mezhepleri kastediyorum. Ehli sünnet dışındakiler dalalet ehli zindiklardir onlar cehenneme gidecekler.
tanıdığım bir müslüman tipidir.
akıllı müslümandır. tüm mezhepleri inceler, akla yatkın uygulamaları kendine baz alır.
perdesiz ev gibidir. perdesiz ev de ya satılıktır ya kiralık. *
ingiliz fitnesine kanan müslümandır. Hz. Muhammed'i (sav) bir postacı gibi görürler.... Rabbim hidayete erdirsin onları
dini muaviye l.a. dan öğrenmiş insanların kafir olarak nitelediği müslüman. Ya adam bölünmeyi rahmet olarak görüyor bakalım bu konuda allah ne diyor.
Hep birlikte Allah'ın ipine yapışın, fırkalara bölünüp parçalanmayın; Allah'ın üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Birbirinizin düşmanı idiniz, Allah kalplerinizi uzlaştırıp kaynaştırdı da O'nun nimeti sayesinde kardeşler haline geldiniz. Ateşten bir çukurun kenarında idiniz; sizi oradan kurtardı. Allah size ayetlerini bu şekilde açıklıyor ki, doğruya ve güzele yol bulasınız.
Bu tür insanlar hep emevi zihniyetinden gelir okumaz araştırmaz sözde alimleri ne derse ona göre tek doğru odur.
benim o arkadaş. herhangi bir mezhebe bağlı olmayı kabul etmiyorum gayet.
şii bir aileden geliyorum, yıllarca şafiilerin yoğunlukta olduğu şırnak'ta yaşadım. daha sonra hatay'da önce sünnilerin, sonra alevilerin yoğunlukta olduğu bölgelerde yaşadım. evimizde hz. ali'nin temsili resmi hep vardı. babam hz. ömer'den, hz. ayşe'den hiç hazzetmez hatta bazen bizim yanımızda hoş olmayan sözler de kaçardı ağzından. bize sürekli ehlibeyt'i sevmemizi öğütlemenin yanında insanları bu sebeplerden ayırmamamızı öğretti. ve annem, ehlibeyt'e derin bir saygı ve sevgi duyan bir kadın ve asla kötü şeyler söylemedi. babamın hz. ali dışındaki halifeler için sarfettiği sözlerine kulak asmamamızı, sinir anında öyle konuştuğunu aslında onun da sevdiğini söyledi. büyüdükçe tam olarak öyle olmadığını anladık elbette.

bana gelince, bütün bu karmaşada, sorguladığım ve ateizmin kıyısından döndüğüm zamanlar çok oldu. sonuçta içinde büyüdüğü aileden ister istemez etkileniyor insan, ben de ehlibeyt'e ve hz. ali'ye diğer üç halifeye nazaran daha çok sevgi besliyorum ama onları asla saygısızca anmadım, anmam. ibadetlerimi dört dörtlük yerine getirdiğim söylenemez ve bu da yalnızca beni bağlar. insanların kime ve neye inandıkları veya inanmadıkları da yalnızca kendilerini.

kendi mantığımla sadece herkese saygılı ve hoşgörülü olmayı seçtim, pişman değilim.
muhtemelen zaten hanefidir, şafidir falan, ötede birileri de "ben ben" yazmış, hey allahım mezhepsizim dedin de mezhepsiz oldun sanki salak.
Tabi bunlar mezhepten şiiyi sünniyi anladığından haklılar tabi,

Dört hak mezhep vardır, şafi, hanefi, hanbeli, maliki, sanki açıp okuyacaksın evde bir ilmihal var oradan bakıyorsun ne mekruhmuş ne sünnetmiş, ne adabındanmış,

Ha içtihad edecek ilme vakıfsındır kimse bir şey demez.
mezhep islam alemini bölücü , sonrada uydurulma bir kavram olduğuna inanan Müslümandır.