bugün

yatacak yer bulamayan çaresiz insanın yaptığıdır.
psikopat işidir. Bir de bunun türk filmlerinde de yeri büyük. Annesinin mezarı başında uyumak gibi mesela. Lan annemi ne kadar sevsem de öyle bir durumda nasıl yanına yatayım. Tek annem yok orda. Hayal etmesi bile ürpertiyor insanı.
(bkz: Adalet Ağaoğlu-Ölmeye yatmak)
ölüden değil diriden kork derler ama mezarlığın önünden bile geçemem.
yıllar önce bir adamdan dinlemiştim. şayet mezarlıkta uyumak zorunda kalırsanız; mutlaka bir mezarın üzerinde yatın demişti. çünkü mezarlıkta yatan her kişi sizi misafir etmek istermiş ve siz onların kavgalarını duyduğunuzda bundan korkabilirmişsiniz.
sanıldığının aksine sadece zorda kalındığından değil, keyfiyetten de yapılabilen eylem.

5 6 yıldır, ara ara yapmamdan dolayı bu işte gayet deneyimliyim denebilir. eyüp mezarlığı, yani pierreloti tepesinde olan mezarlık mükemmeldir bu iş için. özellikle gece manzarası da çok iyidir bilindiği üzere.

eğer yapmak isteyenler varsa-ki bilmiyorum bi bende mi var böyle bir istek- öncelikle, korkmasına gerek olmadığını belirtmek isterim. oradaki insanların sadece ölü olduğunu, cinlerin her mezara gelene musallat olamayacağını ve felak, nas surelerinin kendinizi korumanızda gayet yardımcı olduğunu bilin. müslüman değilseniz zaten hiçbir sorununuz olmayacağından, bir şey okumanıza da gerek yok. o ölüler toprak, cinler yalandır size göre nasıl olsa. bu mantıkla gidip huzur içinde yatabilirsiniz. mezardan çıkan garip bir böcek türü vardır, adını bilmediğim. bu böceklerin kulaklarınıza girmemesi için, kulağınıza pamuk tıkamanız iyi olacaktır. ayrıca mezarlarda yılan olduğu söyleniyor, ben daha denk gelmedim; ancak zehirli olduklarını sanmıyorum. ya da piton filan değillerdir yani boğup öldürecekleri de yok. böcekten tiksiniyor veya korkuyorsanız sakın bulaşmayın.

mezardaki insanlara saygılı olun, küfür etmeyin veya müzik dinlemeyin. inancınız varsa da onlara fatiha okuyun. hem büyük bir sevaptır, hem de kabirdeki azaplar kuran okunurken durur. hem siz ve hem onlar kazanır yani.

geceleri bu iş daha korkutucu olduğundan, gece yapacaksanız yanınıza bir arkadaşınızı da götürünüz. bir iki denemeden sonra zaten alışırsınız ve rahat rahat gidip orada uyuyabilirsiniz.

pierrelotiyi seçecekler için bir uyarıda daha bulunayım; orada esrarkeşler, hapçılar, baliciler falan gece çok olur. ben çoğunu tanıdığımdan bir sorunla karşılamadım şimdiye kadar; ancak dikkatli olun. yinede yapacaksanız, sahile doğru indikçe onlarla karşılaşma olasılığınız artar, yukarıdaki mezarlarda pek olmazlar.

mezarların üzerine sakın yatmayın; dinen mekruhtur. yanlarına yatın.

ölüm korkusu, dünyaya olan bağlılık gibi sorunlardan kurtulursunuz.*
mezarlıklardaki sessizlik öyle huzur vericidir ki; başka hiçbir yerde düşüncelerinize bu kadar hakim olduğunuzu hissedemezsiniz.
mutlaka daha önce anlamadığınız bir şeyleri orada kavramış olacaksınız.

ayrıca orada yatan insanları hissedersiniz.

güzeldir, tavsiye ederim.
garip fobileriniz yoksa, çok huzur vericidir. mümkünse Müslüman mezarlığında yatın. gayrimüslim mezarlıklarında ölüyü tabutla filan gömdüklerinden, itici kokular olabilir.
devrimci gelenekte, ölen devrimci'nin mezarında ilk gece yapılan eylem, bir çeşit nöbet.
Ankaradaki üniversite yıllarında heyecan arayan arkadaşlara teklif edilen ve arabaya doluşup doğruca yenimahalle karşıyaka mezarlığında soluğu almamızla başlayan talihsiz serüvenler dizise neden olan bol aksiyonlu, adrenalin patlamalı olaydır.

Sonrasında yaşanan hadiseleri zaman içinde anlatacağım ama önce kendime bir kahve alayım.

(bkz: inci sözlük teki askerlik hikayesi)
eğer daha önce hiç gitmediğiniz ve hiç bir tanıdığınızın olmadığı bir yere giderseniz uyumanız için en güvenli yer mezarlıkdır belki korkabilirsiniz ama işin gerçeği bu.
korkunun aksine gayet huzurlu bir iştir. izlenilen filmlerin, dizilerin ve okunan kitapların etkisinde kalmayın. ölüler(mezardakiler) size bir şey yap(a)maz. bol ağaçlı bir mezarlıksa yazın serin olur. varsa madde bağımlısına, yoksa sadace böceklere dikkat edilmelidir. mezarlık çalışanları musallat olabilir. ona da dikkat edin.
ha bir de yaşlanıp mezar kazdırıp içinde yatanlar var. onların başka dünyası var.
korkak insanların yapamayacağı şey. ben yapamam mesela, ehe.
üniversite yıllarında ankara karşıyaka mezarlığında arkadaşlarla denediğimiz aksiyon.

enteresan olaylar oluyor, ya da bize öyle geldi. bilemiyoruz.
Genellikle rastlanmayan bir şeydir.
Eskiden bize, mezarlıkta uyursan, sakın iki mezarın arasında yatma, derlerdi. Ölüler gece kalkıp, ruhunu çekiştirirmiş.
rivayete gore mezarlikta uyurken kibleye dogru yatmak gerekirmis. Eger kibleye dogru yatmazsan oluler kalkip kibleye dogru domaltiyorlarmis.
Aslında, en güvenli yer, vefat edenden, kime ne zarar gelmiş, bu güne kadar ki? Bundan sonra gelsin.
çorum'da yapılmaması gereken eylem.

ağlayan kız vakasından sonra gören olursa odunu yersiniz.
bir tane dizide miydi neydi bir kadın mezarlıkta sevişmek istiyordu. psikopat insanlar mezarlığı seviyor sanırım.
Ölüden değil diriden korkun.
Çok yaptığım eylem, kafanı dinliyorsun güzel oluyor.
Bir gün kesinlikle deneyeceğim, uyumasam da biraz kalmak istiyorum.
bizim buradaki mezarlıkta minik tosbalar uyuyo :( bazen uyanıyorlar caddeye cıkıyolar, sonra abiler geri yerlerine goturuyor :((((
birisinin sizi öldürmesinden kaçıyorsanız en güvenli yerdir.
Klavyede gayet uyuyabilirim gibi geliyor. Bok uyurum.