bugün

Tadı hâlâ ağzımda piyasaya tekrar çıksın gider alır tekrar yerim.
kolalı olan candır.
hoşlandığı kıza ellilik meybuz ısmarlamış nesildir. yüzlükler bardakta olurdu, plastik kaşıkla türlü çeşitlerde kendimizi şımartarak yerdik onları da.
10 kuruş bulmanın verdiği mükemmel haz.
yedim. üstüne bi de anne dayağı. iyi gider.
Hasta edeceğini bile bile yerdik bunlardan. O zamanlar sokakta oynuyorduk tüm çocuklar gibi. Maç yaptıktan sonra bakkala koş meybuzu al ye sonra yeniden maçını yap. Yeni nesil bunların güzelliğini asla anlayamayacak.
En güzeli de kolalı meybuzdu lan.
mahalledeki varoş çocuklar hep yerdi, sonra ağız burun rengarenk olurlardı. bi kere denemiştim, acımıştım çocuklara... "bu dandik şeyi sevenler var" diye düşünmüştüm.
derste kaçak köçek arka sıralarda yerdik 100 binlik meybuzlarımzı .. o zamanlar 100 bin vardıı .
10 kurus ile 25 kurus arasinda degisen fiyatlari vardi.

severek yiyordum ta ki midemi bozup, beni cok fena hasta edip, 3 saat serum yememe neden olana kadar. o gunden sonra gordugumde bile midemi bulandiriyordu. yesil olani yedikten sonra oldu. bildigin o renge karsi bi hassasiyetim, fobim olustu.
annem pis diye yememe izin vermezdi ben de mahallede bulduğum yere atılan paketlerin dibinde kalan 3-5 damla erimiş buzu hüpletirdim.
Kestane nesildir. Sokaklarda kestaneciler de olurdu o zaman, kestaneeeee, kestaneeee diye bağırurlardı. Seyyar turşucuları geçelim.

Meybuza gelelim;

Köpekler gibi kemirirdik
Renkli renkli
En güzeli kolalısı
Ucuzdu
Mahalle maçı sonrası serinlerdik
Sıkı çocuklardık
Topumuz koli bantlıydı
2008'de doğmuştur. efsane nesil olayının bokunu çıkarmaya gerek yok hala satılıyor meybuzlar, hemde hala ayak kokuyor bazıları...
Eldekini çeşitlendirmeyi bilen nesildi, bazen tamamne eritir meyve suyu olarak içer bazen vura vura kırar kar niyedine yer, bazende buzlu hali ile yutardık, yalnız o poşet hangi puştun icadıydı bilemem ama açması ne zordu arkadaş bak hatırlayınca bile sinirlendim.
boğaz tahribatının ne demek olduğunu iyi bilen nesildir. bildiğin buz yiyorduk lan. eski günler..*
meybuzu yemeyi beceremeyip, eridikçe üstünü başını batırmış bu nedenle annesinden azar işitmiş nesildir. bu durumdan keyif almıştır çünkü meybuzu yemenin adabı budur. olsa da yine batırsak üstümüzü.
En şanslı nesildir. çocukluğunu eksiksiz yaşamıştır. ve kesinlikle sokağa çıkıp misket oynamış nesildir.
annenin ' dilini göster ' diyerek meybuz yeyip yemediğini anladığı; eğer yediyse, annenin tarzına göre terlikle veya direkt elle tartaklandığı nesindir efendim. 80 sonu 90 başıdır.
1 milyona 10 tane alıp, bütün mahalle çocuklarıyla paylaşan nesildir.
94-96 jenerasyonudur efenim.
90 ' lı yılların genç nesilidir kendileri.
şu an üniversite okuyan ya da mezun olup hayata atılmaya başlayan nesildir. Ecevit'in başbakanlık yaptığını gören son nesildir. Yazık yeni nesil akp ile büyüyor.
leblebi tozunun yaşatmış olduğu o harikulade adrenalinden de payını almış nesildir. boş kola kutusunu ezip maç da yapardık hey gidi hey ne günlerdi.
(bkz: buzparmak)
meybuzuna mahalle maçı yapmış nesildir. ayrıca parayı fazla bulunca kaliteli meybuz (bkz: aybuz) almış nesildir.
asıl tadı dibinde dibini yala olum diyen bi arkadaşa sahipdir bu nesil.