bugün

şu an çevremizde gördüğümüz market, süpermarket, hipermarket, zart market, zort market gibi bakkalları bitirip tüketiciyi harcamaya zorlayan devasa perakende satış noktalarının açılmasına milat olup yerli girişimciye gaz veren türkiye'nin ilk büyük marketi. güneşli ve sahrayıcedit'de şubeleri var. gelelde siktirboktan ürünler satmaktadırlar. ama ucuzdur. bi de metro kartınız yoksa babayı alıyorsunuz.
Bursa'da kucuk sanayinin tam karsısındaki dev bakkal.Rastlarsanız cok guzel urunlere ucuza sahip oluyorsunuz ve canınız cekti diyelim tek satılan bir gıda urunu bulamıyorsunuz.Ama temizlik malzemesi gibi urunlerde cok avantajlı ve sadece kendi kartını tasıyanlara kapısını acan sirket ha bir ara byron marka laptop satıyordu bir ara 550 usd ye.
bakkaların da alışveriş yaptığı yer, sattıkları ürünlerin bir kısmını oradan alırlar, elektronik eşya anlamında nerede boktan ürün var satmakta üslerine yoktur, en ucuzu bulur koyarlar, genelde kalitesiz olur.
girişte 'metro kartınız var mı?' sorusuyla karşılaşılan alışveriş yapısıdır. dışındaki börekçi de alışveriş çıkışı epey bir işe yarar. özellikle hava soğuksa...
toptan satış yapıldığı için, bakkal, büfe-tekel işletmecilerin uğrak yeridir.
(bkz: yabancı sermaye).
bu alisveris merkezindeki hala anlamakta gucluk cektigim bir nokta ise * kasadan ciktiktan sonra bir gorevlinin fisinizi alip aldiklariniza bakmasi ve fisinizin uzerine son kontrol damgasini vurmasidir. o kadar kisa sure icerisinde hangi bir urunun kontrolunu yaparlardi hic anlamadim.
içersinde 5 kiloluk nutella satılan market.
diğer marketlerde bulmanın mümkün olmadığı pek çok şeyi bulabildiğim, genelde kalitesiz ürünler üreten firmaların ürünlerine pek yer vermeyen market.
ankara daki 3 ncü şubesi batıkent'e açılacak olan market.
çok ucuz ve kaliteli ürünler satıldığı gibi çok pahalı ve kalitesiz ürünlerde satılır.genel olarak iyidir.
Görebileceğiniz en çok çeşidi barındıran marketlerden biridir. Artık günlük kart ile bireysel alışveriş yapılabilmektedir.
gitmek istediğim mağazadır efendim ama kart yok ne yapacağız bilemedik. yenisahra şubesine arkadaş isteyen olursa eşlik ederim.
kendisiyle uzun yıllardır münasebetimiz vardır ben ona devamlı girer çıkarım.*

yiğidi öldür hakkını yeme, ürünleri çok çeşitli ve hatta bir çoğu türkiye sınırları içerisinde bulunmayan ürün çeşidi ve markayı burada bulabilirsiniz lakin fiyatları son 3-5 senedir* alelade bir süpermarket fiyatlarından daha ucuz değildir.

misal evime buradan rioba su alırım 1,5 lt'lik 6'lı kolide suyu 3.15'e alırken 5 adet aldığımda ekstra indirimle kolisi 2,50'ye düşer. e su bu sonuçta içiliyor diyip abanırım. buraya kadar her şey yolunda fakat ketçap gibi sıradan bir gıda malzemesini almaya geldiğimde makromarket'te ki fiyatın 1,5-2 tl üstünde olduğunu görünce sinirlenmemek elde değil. hele manav reyonu zaten olay.

bu eksilerinin yanında sırf şarap reyonu ve onlarca farklı avrupa biraları için bile gidilir, zaten gel gelelim ailecek seviyoruz, gidiyoruz alıp verişiyoruz efenim.
esnaf olduğuna dair bi kart çıkarıp girebildiğin markettir. Kocaman hangar gibi bir yere kurulan içinde ferah ferah dolaşılabilen, soğuk zincirli kasap reyonları, soğuk hava deposu gibi şarküteri reyonu bulunan, ayrıca eski dönemlere ait yıllanmış şarapları içinde bulunduran devasa marketler zinciri.
Alman disiplini ile yönetilen bir kurumdur.
daha düne kadar magazin,cd, kitap bölümünde erotik cdler de satan marketler zinciridir. sonra demode olduğunu onlar da farketti ki satmıyorlar artık. ama hatırlıyorum daha 4-5 sene evveline kadar satıyorlardı.

hatta 90larda çocukken de hatırlıyorum. baba bunlar da ne böyle deyip erotik cdleri gösterdiğimde babam onlar çok ayıp deyip beni o bölümden çıkartmıştı. sonraki metro markete gidişlerimizde de hep babamdan gizli gizli merak edip bakmıştım tabi. çocukluk işte.
bayramda tüketeceğim içki alış-verişini yapacağım mağazadır. lakin içki fiyatları ve kalitesini merak ettiğim mağazadır
özellikle küçük esnafın yanındaymış gözüken market. öldürmüyor da süründürüyor sanırım.
burası bana hep köyde ki bakkal amcanın ucuza alıp pahalıya mal satması için yapılmış gibi gelir. büyük market küçük esnafı öldürüyor aynı zamanda bazı ürünleri çok ucuza vererek esnafın toptancı beklemesini engelliyor.
ayrıca etrafımda duyduğum lokantacıların söylediği kadarıyla kendi markaları olan aro yağ midede yanma yapmıyormuş.
Turkiye'de ithal ürünleri en alınılabilir olan market. Bizleri Migros'a, macrocenter'a domaltmadığı için teşekkur ediyoruz.
Kasada poşeti 35 kuruşa satan market. Şaka gibi, üstelik aynı ürünler diğer marketler ile aynı sayılır 5 - 10 kuruş farklar var, farklı ürünler var mı var ona bir sözüm yok, ancak alışveriş yapıp ardından poşete para ödemek bana ters geliyor. O zaman bende poşette marketin ismi yazıyor diye para istiyeyim
Türkiye'nin ilk hipermarketidir.açılışında insanlar sabah 5'te kuyruk oluşturmuş, yarım saat sonra izdihamdan kaynaklı müşteri içeri alamamışlardır. ilk insert'ünün kapağı renkli televizyondur. Halkımız bu sayede bakkaldan televizyon almanın keyfini yaşamıştır.
Ucuz değildir ama çeşit çoktur.çoğu ürün sadece buradan temin edilebilir.
girerken günlük kart almak zorunda olduğunuz, kasaya geldiğinizde de bilgilerinizin girilmesini beklediğiniz toptan&perakende satış yapan market.
horeca, aro, rioba gibi özel markalarında satışını yapmaktadır.
ne işe yaradığını merak ettiğim şey. veya araç.
izmir gaziemirde mülakatına girdiğim ama malesef işe alınmadığım toptancı marketi.
emekçileri grev kararı almıştır.

http://www.hurriyet.com.t...grev-karari-aldi-40210621
güncel Önemli Başlıklar