1. 1.
  marksist bir yazar. gelenek hareketinin ideologlarındandır kendisi. en son olarak sol gazetesinde yazmaktadır. uzunca bir dönem gelenek hareketinin liderliğini üstlenmiş, stp sip'e zorunlu bir şekilde geçerken bir şekilde ayrılmış daha sonra ise sip' tekrardan katılmıştır.

  bugün türkiye'de liberal ve ulusalcı sağ sapmalara karşı her türlü yaralayıcı, parçalayıcı konjonktürde dahi marksizmi savunmuş en iyi yazarlardan biridir.
  2 -1 ... kisil
 2. 2.
  Metin Çulhaoğlu 1947 yılında Balıkesir'de doğmuştur. 1970 yılında ODTÜ Ekonomi-istatistik Bölümü'nden mezun olan Çulhaoğlu, 68-69 yıllarında ise ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübü'nde yöneticilik yapmıştır. 1975'ten sonra ikinci TiP'te görev aldı. 1975-78 yılları arasında haftalık Yürüyüş dergisinde sırasıyla yazar, yazı işleri müdürü ve başyazar olarak görevler aldı. Türkiye işçi Partisinden 2. Kongrede Troçkist suçlamasıyla ihraç edilen Yalçın Küçük, Metin Çulhaoğlu, ilhan Akalın, Mesut Odman (Odabaşı) ve çevresi tarafından Eylül 1979da Sosyalist iktidar dergisini çıkarmaya başlamıştır. Aylık olarak yayınlanan dergi toplam 11 sayı çıkmıştır. Çulhaoğlu, bu derginin genel yayın yönetmenliğini üstlenmiştir. Dergi daha sonra, 12 Eylül darbesiyle kapatılmıştır. 1983-86 yılları arasında cezaevinde kaldı. 1986 yılında Gelenek (dergi) kollektifinin kuruluşunda yer aldı. Bu hareket daha sonra partileşerek Sosyalist Türkiye Partisi'ni kurmuştur. Çulhaoğlu, daha sonra sırasıyla BSP ve ÖDP'nin kuruluşlarında yer aldı. 2001 yılında Sosyalist Politika grubu olarak ÖDP'den koparak TKP'ye katılmıştır. Halen siyasi hayatını Türkiye Komünist Partisi'nde sürdüren Çulhaoğlu, Gelenek, Komünist, Sol dergilerinde yazılar yazmaktadır.

  Yayınlanmış kitapları [değiştir]
  Tarih Türkiye Sosyalizm (1988, 1996, Gelenek ve Doruk Yayınları)
  Sovyet Deneyinden Siyaset Dersleri (1989, Gelenek Yayınları)
  Solda Yürüyüş Polemiği (1991, Gelenek Yayınları)
  Binyıl Eşiğinde Marksizm ve Türkiye Solu (1997, Sarmal Yayınları)
  ideolojiler Alanı ve Türkiye Örneği (1998, Öteki Yayınevi)
  Solda Sivil Toplum Söylemi: Gerçekler ve Yanılsamalar (2000 Can Soyer ile birlikte, Özgür Üniversite Yayınları)
  Sivil Toplum: Devletin Büyümesi (2001, ilker Maga ve Kemal Okuyan ile birlikte, YGS Yayınları)

  not: buraya kadar vikipedi'den alıntıdır.

  her cumartesi sol* gazetesinde, üç ayda bir çıkan gelenek'te ve aylık gazete komünistte yazan komünist aydınlarımızdan. pratik ve teorinin ayrılmazlığında marksist yöntem üzerinde, diyalektik materyalizmin bilim-felsefe-ideoloji-siyaset zincirinde yer alışı hakkında ve kemalizm üzerinde** etkileyici yazıları vardır. 6 mayis'ta beytepe'de "emperyalizme karşı deniz olunmalı" eyleminde de bir 68'li olarak konuşma yapmıştır.

  "devrimi en çok hak eden coğrafyada devrimci olmamak hüzün verici olsa gerek."
  -1 ... stillborn
 3. 3.
  sosyalist iktidar yazıları bulunup okunması gereken yazar.
  1 ... kisil
 4. 4.
  http://haber.sol.org.tr/yazarlar/4791.html adresinden, sosyalizm lügatında gelişigüzel kullanılagelen "sapma" kavramını, akla gelebilecek tüm soruları bertaraf ederek açıkladığı yazısına ulaşılabilecek yazar.

  (bkz: sağ sapma)

  (bkz: sol sapma)
  ... ahmet ruhi elmas
 5. 5.
  97 yılında çıkarmış olduğu ve sosyalist politika dönemine ait olan binyılın eşiğinde marksizm ve türkiye solu isimli eserde marksizm'in kimi sorunlu oluduğu iddia edilen noktalarına değinerek, bilim ile kuram arasındaki açının kapatılmasına, siyaset ile bilimsizliğin yok edilmesine çalışmış olan marksist yazar.
  ... kisil
 6. 6.
  85. yılda cumhuriyet ve sol başlıklı 10 yıl önce yazdığı ve bu ülkede sol söylem altında yapılan liberalizmin ve sivil toplumculuğun teşhir edilmesi açısından önemli bir yazısı bulunan türkiyeli marksist. yazı için:

  http://haber.sol.org.tr/yazarlar/5327.html
  ... demokles
 7. 7.
  bugun mulkiye'de kuresel krizle ilgili konferansta konusmalariyla yine farkini ortaya koyan yazar.
  ... demokles
 8. 8.
  sadece türkiyede değil dünyada da tanınan ünlü marksistlerdendir. Bugün TKP bünyesinde yer almaktadır. http://haber.sol.org.tr adlı sitede haftalık yazıları çıkmaktadır. Ayrıca Nazım Hikmet Akademisinde Sosyal bilimler derslerine girmektedir. Okunması ve anlaşılması gereken bir yazardır. Özellikle Bir Mirasın Güncelliği Tarih Türkiye Sosyalizm adlı kitabını şiddetle tavsiye ederim.
  ... lazi
 9. 9.
  bir arkadaşım "metin çulhaoğlu asla yolunu net çizmez önce iki sınır çizer sonra tam ortasından geçer" demişti kendisi için bir sohbetimizde. en son ilhan selçuk yazısındaki şu cümleyle tipik metin çulhaoğlu cümlesinin en güzel örneklerinden birisini vermiş, beni de yarmak suretiyle gece gece sandalyeden düşürmüştür.

  "Demek ki, ya Selçuk çok ama çok "incorruptible" idi ya da asıl "vesayet" başka yerdeydi (bunların her ikisinin de doğru olduğunu düşünmek en doğrusudur)."***
  ... anne ben gruppie oldum
 10. 10.
  http://www.radikal.com.tr...te=&ArticleID=1034384

  laçiner'e verdiği cevapta olur olmaz her şeye faşist denmemesi gerektiği konusunda çok önemli bir uyarı yapmakla beraber partisi olur olmaz her şeye faşist** diyen ankaragücü taraftarı, birgün yazarı, gelenek hareketi kurucusu, renkli üsluplu panelist, gökçe fırat çulhaoğlu ile soyadı benzerliği hep merak konusu olagelmiş olan ev çiye tadında renkli kişilik.

  maalesef verdiği cevap birikim'in tarihin sürekli ilerlediğine duyduğu reformist iyimserliğe ve bunun türkiye düzleminde akp iktidarının bokunda boncuk aramak olarak yansımasına dair hiçbir şey söylemiyor. bu liberal cengaverlerin "stigmatizasyonu"* ve papağanlığı konusunda haklı olmakla beraber demokrasi kelimesinden bu kadar nefret etmenin marksizm sınırları dahilinde bir izahı yok. ayrıca kendisine hatırlatmak gerekiyor: bir papağana "bağımsızlık" ve "cumhuriyet" kelimelerini ezberlettirirsek bir adet leninist elde etmiyoruz! işin kötüsü bugüne kadar kendisine hiç kimse "cumhuriyet" kavramına marksist bağlamda bir yerlere oturtmaya çalışırken marksizmin demokratik kazanımlara verdiği önemden faydalandığını da hatırlatmamış. tarihsel materyalizm içerisinde iyi kötü bu kavram bir yerlere oturur oturmasına ama lenin'in "sosyal demokratlar burjuva sınırlar içerisinde en ileri yönetim biçimi olarak cumhuriyeti savunurlar ama en demokratik burjuva cumhuriyetin bile özünde diktatörlük olduğunu unutmadan" önermesini görmezden geldiği için baş aşağı durur.
  -1 ... anne ben gruppie oldum