bugün

bazen ingilizce terimler kullanılır.bunun iki sebebi olabilir terim hayatımıza yeni girdiğinden tam karşılığı bulunamamıştır * diğeri kullanan kişi bu terimin türkçe karşılığını bilmesine rağmen, çok iyi ingilizce bilmesine (!) binaen bu terimi kullanmaktadır. Güzel türkçemizin anası bellenirken o ne güzel karizma yaptım havasındadır. sert ince bir cisimle * o hava itina ile indirilir. * * ***
spesifik gruplarda anlam bulan yerinde kullanılmadığında anlam kargaşasına yol açan gururlu ve kibirli sözcükler
bu terimler ikiye ayrılır 1)text buklarda geçip gayet akademik olanlar 2) çaycı temizlikçi ve odacı tarafından yanlış telaffuz edilerek "olayı anlatsın yeter" tarzındaki mesleki terimler.
* *
5) kredi araştırması: krediyi alacak göz, ödeyecek göt tahlilinin yapılmasıdır.aslolan müşteri olup,teminat ikinci plandadır.Ben kredi istemiyorum ki çeklerimin karşılığında para kullanıyorum demek abesle iştigaldir.Bu müşteriye çıkmış kredidir teminatı da müşteri çeki senedidir.O çekler ödenmediğin de sen de bana parayı ödemediğinde ne olacaktır??
2)virman:* Müşterinin hesabından aynı şubedeki bir başka hesaba yapılan para transferi.
3)Havale: Müşterinin hesabından aynı bankadaki başka bir şubede mevcut hesaba yapılan para transferi
4) EFT: elektronik fon transferi nin kısaltılmışıdır.Müşterinin hesabından başka bankadaki bir hesaba merkez bankası aracılığıyla para göndermektir.Türk parasını koruma kanunu sebebiyle sadece YTL olarak yapılabilir.Yp para transferleri paranın türüne göre amerika,almany veya ingiltere üzerinden muhabir bankalar aracılığıyla 2 gün sonra gider...
mimarlıkta, sabunlamak kelimesi; artık iflah olmaz denilen projenin maharetli ellerce düzeltilmesi, adam edilmesi, uygulanabilir hale getirilmesi.
bankacılık; finans sektörünün en bi can damarıdır.babamın dediği gibi sonunda cılık olması cılkının çıktığı anlamına gelir yeni nesillere yapmaları önerilmez.
gevezelik; meslek midir bilinmez ama,çaba göstermek gerektiği açıktır.
geveze bir bankacı olarak bu başlık altında bazı mesleki terimleri açıklama ihtiyacı hissediyorum; ilk evvela en önemli banka girdisinden bahsedeceğim.
1) müşteri; yolunacak kaz anlamına gelir.daha teknik olmamız gerekirse latince ismini öğrenmemiz lazım ben de o kapasite yok.bildiğin kuş türü...
herhangi bir meslek grubuna ait spesifik kelimeler. burada ayrım noktası kelimelerin ayrı meslek gruplarında bambaşka manalara sahip olmasıdır.