1. 1.
  koç topluluğunun olanakları kısıtlı ilköğretim mezunu gençlerin sanayi, bilişim ve hizmet sektörüne eleman yetiştiren meslek liselerine girmelerinin desteklenmesi, staj olanağı sağlayarak, bilgi, beceri ve yeterliliklerinin artırılması ve ekonominin ihtiyac duyduğu nitelikli ara elemanların yetiştirilmesi için başlattığı projedir.

  http://www.mesleklisesimemleketmeselesi.com
  6 ... vend avesta
 2. 2.
  güzel bir projedir.avrupanın en büyük genç nüfusuna sahip ülkesiyiz ve bu büyük kaynağı malesef aktif kullanamıyoruz.realiteye baktığımızda bu gücün mali imkanları kısıtlı ve okuma şansları az,ama mesleki bir ihitisaslaşmayla hem para kazanıp hem de tahsil görürlerse teori ile partiği harmanlamış tünelin sonu aydınlık bir nesil yetişebilir.
  2 ... homer simpson
 3. 3.
  şu memlekette belki de en önemli sorunlardan birine parmak basmış koç topluluğunun girişimidir. canı gönülden destekliyorum. hatta keşke elimden gelse de birşey daha fazlasını yapsam. türkiye'de şöyle bir fikir yerleşti herkesin beynine; üniversiteye girmeliyim ne olursa olsun. sütçü imam da olsa birine girip bir bölümden mezun olmalıyım. bu düşünceye paralel bir çok da bölüm ve üniversite açılmaya başlandı talebi karşılamak adına. peki ne oldu; herkes üniversitelere hücum etmeye başladı. herkes üniversite mezunu olmak için uğraştı. peki üniversite mezunu olunca ne oluyor? işi yapan değil yaptıran veya kontrol eden oluyorsunuz. e peki herkes işi yaptıran olursa işi kim yapacak? bizim ülkemizde meslek lisesinden mezun teknisyen, tekniker özellikle kaliteli eleman sıkıntısı o kadar çok ki. üretim, bu türde kalifiye olmuş eleman bulabilmek için o kadar zorluk çekiyor ki. peki ne oluyor, eleman az ise o kaliteli elemanı kapmak için bir rekabet ve bunun sonucunda kaliteli teknisyenin devamlı bir sirkülasyonu. özellikle hizmet ve üretim sektörlerinde en çok zorlanılan ve sıkıntı yaşanan konudur bu. peki ülkemizde aman işsizlik yüksek, kimse iş bulamıyor derken neden böyle gerçekten elzem ve kritik bir noktada eleman eksikliği yaşanıyor? herkesin aman ben üniversiteli olacağım isteğinden dolayı, bok var sanki üniversiteli olunca -da diyemiyorsunuz, çünkü teknisyenin aldığı para belli üniversite mezunu birinin. işte böyle bir iki ucu boklu değnek. fakat böylesine bir kısır döngüyü bir şekilde bozmak gerekiyordu ve bunu bozacak kişinin ilk eylemsizliği yenebilecek kuvvette olması gerekiyordu. koç topluluğu bunu yapacak güce sahip ve umuyorum bu ilk hareketlerinden sonra meslek liseleri ve teknisyen sıfatı ülkemizde daha çok değer kazanır. kontrol eden- yöneten insan kadar üreten-yapan insan da değerlenir.
  5 ... devedikeni
 4. 4.
  bu bir çözümdür ki cogunlukla teknik lise mezunlarını kapsamaktadır.kız meslek lisesi mezunlarının cogunun da aslında iki senelik okusa bile saat ücretiyle calısabılecek yer bulamaması olaylar zincirinde pek onemsız bır ayrıntıdır bile.ki iki senelik okuyamayıp yani yatay geciş hakkı tamamiyle unutulmuş 84 83 kusagı da işin cabasıdır.
  ... machka
 5. 5.
  özel sektörün bu konuya eğilmesi önemli türkiyede işsizlik var ama ciddi anlamda nitelikli işçiye de ihtiyaç var.ama eğitim sistemi inadına iktisatçı işletmeci yetiştiriyor.mesela uludağ üniversitesi bir yılda 250 tane iktisatçı alıyor 2.eğitimide düşündüğünde korkunç bir rakam bu insanları nerdeistihdamedeceksin.almanya da ki eğitim sistemi mesleki eğitimle yürüyor gerçi adamlar ağır ve hafif sanayide çok fazla yol katedmişler ama bizde de bu konuda açık var. (bkz: eğitim şart)
  -1 ... bilgehan
 6. 6.
  bu kadar güzel ve anlamlı bir proje, ne yazık ki layiğiyle anlatılamamıştır. iletişimi yapılamamıştır.
  1 ... optimum
 7. 7.
  yeniden aktif hale gelen, reklamları televizyonda ve sözlükte bile bulunan projedir.
  ... nobetciekipleramiri
 8. 8.
  turkiyenin asıl sorunu issizliktir. o yuzden kalifiye isciden cok uretim, otomasyon ve organizasyon sorunu vardır. hadi diyelim sihirli bir degnekle butun genclige bir anda mesleki egitim verdin, ortalık kalifiye isciden gecilmiyor. nerde bu insanları istihdam edecegin sanayi ve ekonomi?
  turkiye de patronların "sikim olsun ama donuma degmesin" anlayısı devam ettikce bu tarz cıkısların bir anlamı olmaz. tabi ki herkes universite okumak zorunda degil ama issizligin asıl sebebi nitelikli isci yoklugu degil,sanayinin ve uretimin kaynaklara ve nufusa oranla cılızlıgı.batıda hic de kalifiye olmayan seksen yasında bir kadın bile evde oturmaktan sıkılıp is bulabiliyorsa ve turkiyede genc nufus issiz gucsuz sokaklarda surtuyorsa sorunu baska yerde aramak lazım gelir. batıda kisi basına dusen ogretmen,doktor,avukat,muhendis vs.sayısı nedir, turkiye de bu oran nasıldır?
  bu oranları karsılastırırsak carpıklıgın asıl sebebi ortaya cıkar.
  -2 ... enelhakki
 9. 9.
  evet meslek liselerine uygulanan katsayı adaletsizliğinin ortaya çıktığı yıl tam bir şok içindeydik hayallerimiz yıkılmıştı. birileri imam hatipleri kapatma uğruna bütün meslek liselerinde okuyan öğrencileri katletti, okul hayatlarını söndürdü... Ticaret Meslek Lisesi bu gün 35-55 yaşları arasındaki bankacıları, Muhasebecileri, Mali Müşavirleri, Özel Şirketlerin üst düzey yöneticilerini yetiştirmiş bir okuldu. Eskiler hep anlatır bu okul bitiren hemen bankada işe başlardı. Bu lise sonunda hele birde iktisat akademisini(iktisat fak.) okudunmu devlet dairelerinde şeflikler müdürlükler yakındı. Şimdi ise ticaret lisesi mezunu biri en fazla sekreter olabiliyor çünkü elini sallasan üvn mezununa çarpıyor. ama ünivesite mezunları bile boşta geziniyor. * Şimdi gelelim koç grubunun özverili çalışmasına; koç türkiye nin en önde gelen sanayicileri arasında özellikle endüstriyel anlamda. koç un şu anda fabrikalarında çalışan usta başlarının çocuğu endüstri ve teknik mesek lisesi mezunları. yani candamarları diyebiliriz. fakat son 7-8 yıldır baktıki artık kalifiye eleman çok azaldı çünkü meslek liselerine kayıt yaptıran öğrenci sayısı o kadar azaldıki. meslek liselerine bir gidin göz atın sınıf mevcutları bazı illerde 20 yi geçmiyor. koç bu durumdan elbetteki zarar göreceğini anladı ve sadece endüstri ve meslek liselerini ön planda tutan bir proje başlattı. iyi güzel çok sevindik ama! sadece endüsti ve teknik meslek lisesi öğrencilerine olanak sağlanıyor. nerde diğer meslek liselerine sağlanan imkanlar? Madem bu kadar duyarlısınız o halde işinize yarayan diğer meslek liselerindende öğncilere imkan sağlayın Ticaret Lisesi Mezunlarınada imkan sağlamıyorlar çünkü o alanda binlerce işletme, iktisat mezunları var üniversite mezunlarını o muhasebe finans alanlarında çalıştırabiliyorlar. ama bir makina mühendisini usta başı yapamıyorsun malesef. yane konunun özeti şu; koç kendi menfaatleri doğrultusunda sadece teknik ve endüstri meslek lisesi öğrencilerine olanak sağlamış durumda. diğer meslek liselerine herhangi bir yardımı yok. bu sebeple bu projenin adı yalnış! koç grubu için endüstri meslek lisesi koç meselesi sloganını kullanmalı! insanların gözünü boyamıyalım lütfen!
  2 ... gitarist
 10. 10.
  çok iyi bir hareket olarak nitelendirdiğim, bunun 2. boyutu "meslek yüksekokulları ne meselesi?" diye sorduğum olay
  1 ... alikula