bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  yök' ün imam hatip liselerini devre dışı bırakmak için uyguludağı stratejiden meslek liselilerinin başbaşa kaldığı talihsiz olay.
  2 ... beratulanberat
 2. 2.
  (bkz: allah belanı versin yök)
  2 ... fatal
 3. 3.
  cözülmediği sürece ,türkiyenin ihtiyacı olan kaliteli teknik eleman acıgının kapanmıcağı sorundur.
  ... pamuk proton ve 7 elektron
 4. 4.
  bir düz lise öğrencisi öss müfredatının tüm konularını görüyor. meslek liseli tam aksine, mesleki derslerin fazlalığı ile öss müfredatını tam olarak görmüyor. (fizik, kimya biyoloji, tarih, felsefe...) iş bu iken öss' ye tüm bu olumsuzluklara rağmen 90 sayısal sorusunda 75 net yaparak, düz lisede bu rakama ulaşamayan yüz binlerce öğrenciyi geçtiği halde önüne engel çıkarılıyor. hem mesleğini öğrenmişsin hem öğretilmeyen dersleri kendi çabanla öğrenmişsin, kapasiteni öss' de belli ettiğin halde önüne engel çıkarılıyor.
  bu katsayı sorunu çözülmezse. meslek liselerinin önü açılmazsa kimse meslek lisesine gitmeyecek. en sonunda kapanacak. düz liseliler sanayiye gidecek. işçi kalitesi düşecek. ülke ekonomisinden bahsetmiyorum. amaç meslek liselerini özendirmek olsun. %70 lere varan düz lise var. bu kadar çocuk ne yapıyor. hangi kafeye gitsen garson olarak düz liseli çalışıyor.
  "madem okuyacaktın ailen göndermeseymiş meslek lisesine" sorusu ile " madem okumayacaktın neden gittin düz liseye?" sorusu akıllarda yer ediyor

  Altında başka şeyler aramadan gaspedilmiş hakların geri verilmesi olarak bakarsak bu konuya sanırım bu kadar gürültü çıkmaz.

  edit: meslek lisesinde okuyan bi çocuğu avukat yapmayın, doktor yapmayın, sosyolog hiç yapmayın. bilmez çünki, onun eğitimini almamış. bu çocuğ elektrik okuduysa elektrik mühendisi yapın. kimya okuduysa kimya mühendisi yapın. adaletsizlikten kasıt budur.
  2 ... beratulanberat
 5. 5.
  teknisyen yetistirmek icin kurulan teknik lislerin gercek amacina hizmet etmesi amaciyla yapilan bir duzenleme olup adaletsizlik diye adlandirilmasi haksizliktir. teknisyen olmalari icin (duz lise egitiminden daha yuksek maliyetle) egitim verilen genclerin teknisyenlik disindaki mesleklere yonelmesini kolaylastirmanin turkiye'nin teknisyen ihtiyacini nasil azaltacagi da merak konusudur.
  1 -2 ... isla morada
 6. 6.
  herşeyden önce eğitimde fırsat eşitliğinin ihlali olarak bakılması gereken sorundur. en kötüsüde ülkenin gençlerinin kaderinin siyasi ouyunlara alet edilmesidir ki bunda gerek imam hatip liselerini gözümüze sokarak niyetlerini belli eden kadrolaşma meraklılarının gerekse onlara karşı cephe alacağım derken türkiye cumhuriyetinin eşitlikçi sosyal bir temelde kurulduğunu unutanların sorumluluğu büyüktür.
  ... cemuzan
 7. 7.
  aslında ortada bir adaletsizlik yoktur. kimse meslek liseslerine ya da imam hatip liselerine giden öğrencileri kandırmamıştır. onlara ya da ailelerine okula kaydolmadan önce üniversiteye girmek için bu okullardan geçildiği felan söylenmemiştir. dolayısıyla onlar bunu bile bile bu liselere gittiler. zaten herkesin de üniversite mezunu olması gerekmez. ülkemizin temel eğitim sorunu da üniversitelerin azlığı değil, düz liselerin çokluğudur. vasat ya da vasatın biraz üzerinde zekası olan çocuklar üniversite umuduyla düz liseye gönderilmekte, haliyle bunların çoğu açıkta kalmaktadır. meslek liseleri ise sadece ailelerinin "bu çocuk okuyamaz bari meslek lisesine verelim de eli ekmek tutsun" mantıgıyla gönderdikleri genelde* vasatın altında zekası olan problemli çocuklarla doludur. dolayısıyla bu sistemde yeterince kaliteli eleman yetişmez. düz liseye gönderilen gençlerin ise %70'i üniversiteye giremeyerek vasıfsız insan olarak hayatlarına devam ederler.
  1 ... arkun