1. 24.
  merve çavdar
  bu gördüğünüz resimdeki kız çocuğunu tanımıyorum, hiçbir zaman görmedim.

  bu resmi de bugün ilk defa gördüm zaten şu resimde gördüğünüz papatyalarla mutlu olan kız şu anda hayatta değil, kendini öldürdü.

  bunu niçin mi yaptı? çünkü kendisi öğretmen olmak için 8 sene ilkokul, 4 sene lise, 4 sene de üniversite okudu fakat elindeki papatyaları ve bu güzel anı bırakarak giriştiği bu uzun ve zor emeğin karşılığını asla alamadı çünkü devlet ona kadro açmadı.

  gerçekten bu kadar güzel gülen biri nasıl bu hale gelir aklım almıyor... bundan bu denli etkilenmem ise aynı tarzda bir fotoğrafa benim de sahip olmam iki kardeş papatyalarla dolu bir tarlada babamın bastığı denklanşörle bir cansız hatıra bırakmıştık, her şey birbirine benziyor neredeyse tıpatıp aynı.

  dünya gerçekten mide bulandırıcı bir yer. 25 yaşında mutlu olmanız gereken günlerde, çocuk eğitmek için bir ömür sayılabilecek bir süre eğitim almışsınız ve bir sabah evden çıkıp ailenize iş aramaya gidiyorum diyerek cebinizde ilaçlarla bir sahile inip intihar ediyorsunuz.

  bu resimdeki çocuk bunları yaşamayı haketmedi. seni hiçbir zaman tanımadım ama haketmiyorsun bunları gerçekten ailemden birini kaybetmiş gibi üzülüyorum.

  bir seferinde bir arkadaşım “dünya, yumuşak kalpli insanlar için cehennemdir” demişti.

  o arkadaşım çok haklıydı, dost meclisinde söylenmiş öylesine bir söz değildi bu bakın işte dünya şu papatyalarla mutlu olan çocuk için bir cehennemdi.

  ömrünüzü çocukları eğitmeye adıyorsunuz güzel bir dünya için nesiller yetiştirmeye fakat buna dahi izin verilmiyor sizin ömrünüzü çalan eğitim sistemi sizi kendi sistemine bile kabul etmiyor.

  keşke ben bu güzel resmi hiç görmeseydim keşke sen benim küçük kardeşimin öğretmeni olsaydın ve bu güzel gülüşle ona en başta güzel gülmeyi, papatyalarla mutlu olmayı öğretseydin daha sonra sistemin içindeki bir çarktan fazlası olsaydı küçük kardeşim de.

  seni hiçbir zaman tanımadım... keşke hiç de tanımasaydım.

  dünya hiçbir zaman daha iyi bir hâle gelmezmiş bunu anladım.

  keşke ölmeseydin merve çavdar.
  18 -6 ... id est
 2. 25.
  Öğrettiği bir harfe köle olunacak öğretmenlerimizden biri daha... Gözlerinde geleceğin yeşerdiği onca genç fidana yazık ettiniz. Bundan sonra dünya yansa kimin umurunda.
  merve çavdar
  2 ... erkehan
 3. 26.
  Sistemin yok ettiği fidanlardan birtanesi.
  Ruhu şad olsun.
  1 ... atlant isten gelenadam
 4. 27.
  şeyh edebali nin bir sözü var ''insanı yaşat ki devlet yaşasın '' devlet , bu ve buna benzer olaylardan sonra çoktan öldü.. şimdi sandık peşine düşsünler.
  1 ... van li gog
 5. 28.
  Açılabilecek ve istihdamı yapılacak bir sürü yeni meslek kolu varken inatla her şehire üniversite açıp öğrenci almanın sonucudur atanamayan öğretmenler. Eğer ihtiyacın 2 katı mezun veriyorsak burda bir terslik olduğunu anlamak görmek gerekir. Öğretmenlik okudum atanamadım intihar edeyim mantığı afedersiniz ama geri kafalı bir düşünce şeklidir. Evet her insan eğitimini aldığı alanda çalışmak kendini geliştirmek ve hayatını idame ettirmek ister fakat durum da ortada. Sanat Tarihi okuyup Bimde müdür olan biriyle tanışmıştım Ankarada. Keza ben de okuduğum bölümden mezun olunca ne yapacağımı planlıyorum şuan bile. Seçenekleri geniş tutuyorum çünkü tek planla atılırsan hayata işler yolunda gitmediğinde kendini çıkmaz bir sokakta gibi hissedersin. Sağa ve sola onlarca yol varken çıkmaz sokakta olduğunu düşünerek umutsuzluğa kapılırsın. Sevgili merve için üzgünüm ve ailesine baş sağlığı diliyorum fakat başka merveler olmasın, perspektifimiz daracık bir alana odaklanmasın. Okuduğunuz bölüm size iş garantisini değil hayatınızı ve düşünce sisteminizi geliştirecek bilgiler verir. Bu tecrübeyi ve eğitimi tek bir alanda kullanabileceğinizi düşünüp kendinizi umutsuzluğa kaptırmayın.
  -1 ... semal cureyya