bugün

yapıldığı tarihte türkiye'nin en yüksek (52 + ) betonarme binası ünvanını alan yapıdır. açık bir havada geceleri kıbrıs'ın ışıklarının farkedildiği mekan.
52 katlıdır. mersin'in hemen her yerinden rahatlıkla görülebilir; özellikle yükseklerde bulunan yaylalardan bakıldığında.
çevresinde çok sayıda dükkanların bulunduğu metropol olarak adlandırılan alanın ortasında bulunur.
sıkça isim değiştiren mersinin en yüksek binası.
(bkz: merit)
52 kat olması sebebiyle bu adı hak eden binadır. samsun merkezde yapıldığı yıllar itibari ile 12 katlı olmasına rağmen gökdelen lakabını alan şu aralar normal bir bina olsa bile gökdelen denilen binaya agalık taslayabilecek binadır.
mersinlilerin pusulasıdır. şehrin her noktasından görülür. bir zamanlar en yüksek betonarme bina ünvanını taşırdı. kaçıncı kattan sonra bilmiyorum ama bir kısmı otel olarak kullanılmaktadır.
178 metredir.
http://wowturkey.com/tr214/k_arda84_35730867gy4.jpg
avrupanın en yüksek taş binasıdır. yapımında, genel olarak gökdelen yapımında kullanılan çelik bloklar yerine dev bilyeler kullanılmıştır. bu dev bilyeler deprem durumunda yer değiştirerek binanın her hangi bir devrilme veya çökme durumunu ortadan kaldırır. japon teknolojisidir. yanından geçerken yukarı bakmak inanılmaz keyifli...
birilerine girmesini dilediğim yüksekçe bir yapı. henüz spesifik bir hedef belirlemedim ama.
yüzde kaçının dolu olduğunu merak ettiğim gökdelen. otel ve altındaki alışveriş merkezi gibi olan alan harici başarısız bir proje olduğunu düşünüyorum.

mimarisi diğer yazarların da bahsettiği gibi depreme dayanıklı fakat göze güzel gözükmeyen şekildedir. istanbul'daki camdan ve şekilli binaların aksine gri beton görünümünde dikdörtgen prizmasıdır.
mersin'e çok küçük yaşta gelenlerin hatırlarında kalan binadır. bir çok arkadaşım "ya böyle işte kocaman bi bina vardı" diye tarif eder.
Çocukluğumdan beri nasıl olduysa "52. Kat" diye aklıma kazındırılan. Şimdi düşündüğümde "52. Kat ne lan" dedirten, hala ismini bilmediğim göktelen.
Gerçi zaten bitane var ismini bilmesekte olur gibime geliyor.
istanbul'da daha yüksek iki bina yapılana kadar türkiye'nin en yüksek binası ünvanını taşımıştır.
mersin in simgesi olan binadır.

şimdilerde dtp belediyesinin bulunduğu bina.
adı her zaman 52 katlı olarak bilinendir. ayrıca akdeniz belediyesi sınırları içindedir. *
kenan evren zamanında japon mühendisler yapmıştır.uzun süre avrupanın ve ortadoğunun en uzun binası olmuştur.
-nire görüşelim?
-ben metopolün oraya gelirin sen beni bekle.

aynen bu tarz konuşmalara rastlayabileceğiniz kadıköyün boğası gibi bi yerdir.
sana girsin o gökdelen,

ne lan bu her yer mersin dolu amk.
en üst katına çıkınca kıbrıstaki ışıkları görebileceğiniz müthiş yapı.
açık havada 50 kmden göründüğü için mersine gelip yer ararken adres soran ve söyleyenler için bir navigasyon işareti olarak kullanılmasından başka bir esprisi kalmadı. ama hala güzel memleketimin bir simgesi benim gözümde.
Google'de sık aranan Uludağ sözlük başlıklarındandır.

Kaynak: (bkz: Google cevherleri)