bugün

bir chp projesi. ekonomi ile alâkalıdır. 2015 genel seçimleri öncesi açıklandı. aklıma heartland theory'i getirdi.
yine yeni yeniden;

(bkz: jeopolitik konum)

ben bor madeni ile alakalı bir şey bekliyordum ama yine olmadı. bi kullanamadık amk borunu!

edit: kılıçdaroğlu açıklayınca mantıklı gelmeye başlayan proje. en azından bir yerleri dozerle delip kanal yapıcaz falan gibi uçuk saçma mevzulardan bahsetmiyor...
Heartland teorisinin dünyanın temel jeopolitik teorisi olduğunu kabul edersek - ki öyle - o halde başarılı olabilecek bir projedir.
kaynak nerde kaynak?

aktroller sormadan ben sorayım dedim
aha kaynak.
(bkz: imf ye 5 milyar dolar borç verebiliriz)
bugün açıklanan ve gerçekten hem ayakları yere basan, hem de devasa bir proje.

Proje ile ilgili bilgiler ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşması ise aşağıda.

--spoiler--

Toplantıda açılışında konuşan Kılıçdaroğlu;

“Yaklaşık bir ay önce 19 Nisan’da yaşanacak bir Türkiye sözü ile sizlerin karşısına çıktım. 4 ayaklı bir seçim bildirgesi vizyonu vardı. Birinci ayağında birinci sınıf demokrasiyi öngörüyorduk. Demokrasi ile hukukun üstünlüğü ile başladık sözlerimize. ‘Biz iktidar olduğumuzda birinci sınıf demokrasiyi getireceğiz’ dedik. ikinci ayağı rekabetçi ve yarışmacı bir ekonomi. Sözü dinlenen, üreten güçlü bir Türkiye. Ülkenin gücü ekonomiden kaynaklanıyor. O nedenle üreten Türkiye olsun dedik. YÖK’ün kaldırılması gerekiyor dememizin temel nedeni de bu. Stratejimizin üçüncü ayağında ürettiğini hakça bölüşen bir toplum olmalıydık. Güçlü bir sosyal devleti kuracağız. Emekliliklere bayramlarda ikramiye verilmesi, asgari ücretin yükseltilmesi. Dördüncü ayağımız da bütün bunları sürdürülebilir bir hale getirmemiz gerekiyordu. Bu çerçevede sizlere projelerimizi sunmuştuk. Ülkemizin rekabetçi gücünü arttırmamız gerekiyor.” dedi.

MERKEZ TÜRKiYE PROJESi NEDiR?

Merkez Türkiye ismi verilen proje tanıtım filmi ile tanıtıldı. Tanıtım videosundaki bilgilere göre, dünyada ticaret yollarını birbirine bağlamayı amaçlayan üç proje var. Merkez Türkiye projesi de dördüncüsü olacak. Projeyle kişi başı gelir yıllık 30 bin doların üstüne çıkacak.
Türkiye’yi içine düştüğü orta gelir tuzağından kurtaracak. Bürokrasi sıfırlanacak, 2020’de faaliyete geçecek ve büyüyecek Merkez Türkiye projesi 2035 yılında tamamlanacak. Akdeniz ve Karadeniz limanları üzerinden dünyaya bağlanan bir merkez. 3 milyon nüfuslu yaşanacak bir cazibe merkezi olacak. Otoyol ve demiryolu ağlarının tam ortasında yer alan bir şehir. AR-GE, tekno park şehri. Bölgenin en fazla yeşil alana sahip şehri olacak. 1 milyon 633 bin kişiye çevresine ile 2 milyon 200 bin kişiye istihdam yaratacak. 2035’de 100 milyar dolar katma değer yaratacak. 2035 yılında Türkiye insani gelişmişlikte dünyanın ilk 20 ülkesi arasına girecek. işsizlik yüzde 5’in altına inecek ve büyüme hızı ortalama yüzde 6 olacak. Tüm yakın coğrafyaya barış mutluluk ve refah gelecek.

--spoiler--
aha bu da videosu

https://www.youtube.com/watch?v=Q49Pvu5IUzg
2035 i mi dusunelim haci simdi? tassak mi geciyonuz aminakoyim. bu halk sevmez oyle beklemeyi diyeceksin beni sec sonraki yaza sunu yapcam bunu yapcam oy kapcam. akpnin kanalla kayseriye deniz getirme projesi daha iyiydi valla.
Bu ara chp nin yaptığı projeler iç açıcı duruyo inş kurtuluş yakındır.
baghh boğazın oraya nah böyle götüm kadar kanal açacam...

gemi bir yerden gelirken diğer yerden geçicek.

beyin bedava oglumm...

gibi milyarlarca lirayı harcayıp doğa katliamı yapacak saçma salak projelerden bin kat daha iyi olduğu kesin.
11 yıllık davutoğlu projesiymiş.

11 yıldır bu proje için ne yaptınız diye sorarlar adama!
35 yıllık hayatımda ülke için duyduğum en doğru en mantıklı en kolay uygulanabilir ayakları en yere basan ve en büyük gelir vaadeden projedir.

kanal manal saçmalıklarını bir kalemde geçin de;
stratejik düşünüp bir oy atmayı düşünüyordum... bu fikre kayıtsız kalamadım... oyum chp'ye...
dünyanın herhangi bir yerine kafanıza göre bir kent kurup geliştiremezsiniz. kentler yaşayan varlıklar gibidirler, her biri eşsizdir ve tarihsel, ekonomik, jeopolitik, sosyolojik altyapıları vardır. bu kadar kapasiteyle değil türkiye muhtarlık bile emanet edilmez la bunlara.
sanat ve bilim kenti olacaksa. ak partililerin pek oturmayacağı kent olacaktır. ama paketleme için amele gerekli..

şaka lan şaka robot kullanırız.
kanal istanbula tapan fanatikler bu projeye neden burun kıvırdılar acaba? kanal istanbulun %15i kadar maliyetle yapılacak bir projeymiş hemde bölgenin merkezi olmak istiyorsanız ülkeleri karıştırarak başaramazsınız bunu bu gibi projelerle olursunuz dağılın şimdi chp on numara proje koymuş ortaya ağlamayın akp nin projesi bile yok işçiye 900 tl maaşı hak görenlerin ne projesi olabilir ki zaten ak saraya para yetiştirmekten projelere para kalmadı amk.
http://www.uludagsozluk.com/e/27768735/
Malum şahsın mitinglerinde '' bunlaaaar yeni bir şehir kuracaklarmış. Ama proje içinde ne cami ne kuran kursu ne de imam hatip lisesi var. işte görüyorsunuz kardeşlerim, bu cehape islamı, kur'anı, başörtüsünü istemiyor. Bu cehape'nin geçmişini hepimiz çok iyi biliyoruz'' diyerek karalamaya çalışacağı proje.
Tanıtım videosundan anlaşıldığı kadarıyla sivas, kayseri, malatya üçgeninde bir yerlerde olacak gibi.
bari türkiye merkez olsaymış adı.
sloganı hazırdı. *
tanıtımından anladığım kadarıyla üzerinde ciddi şekilde düşünülmüş, araştırılmış ve sonuca varılmış bir proje. getirilen eleştiri ise şu: "akp refahı her yere yaymaya çalışıyor, bunlar ise tek merkezde toplamaya çalışıyor. fark bu." amk andavallısı daha izlediği şeyi anlayamıyor ki, bunu okusun da anlasın. ama biz yine de şansımızı deneyelim: o merkez türkiye kardeş. hani senin taptığın herifler üç beş müteahhitin cebindeki zenginleşmeden dolayı "kişi başı geliri 3 katına çıkardık" diyordu ya? hah, işte şimdi bir avuç yalaka zengin edilmeyecek sadece, türkiye önemli bir ticari geçiş noktası haline getirilecek, üretim artırılacak, türkiyenin global ekonomideki ağırlığı artırılacak, işsize iş sağlanacak ve en önemlisi de türkiye sadece ucuz iş gücü sağlamakla övünen bir ülke olmaktan çıkacak.

ama siz de haklısınız tabi. akp gibi yolsuzluklara dibine kadar batmış bir parti size bunları vaat edemez. o halde en iyisi bok atın da belki yapışır.

daha detaylı bir analizi finallerden sonra yaparım belki. şimdilik dursun burada.
biraz zihni sinir projesi gibi dursa da, ecnebilerin deyimiyle "too good to be true" bir izlenim verse de, gerçekleşmesi halinde sonuçları ülke için -özellikle doğu coğrafyası açısından- güzel olacak bir projedir ama global hakim güçler izin verir mi bilinmez.
merkez türkiye projesi şu ana kadar yapılmış en iyi projedir. aslında ilkokuldan beri bildiğimiz bir şeyi temel alarak oluşturulmuş bir projedir. asya ile avrupa arasında bir köprü olan ülkemiz neden dünyanın lojistik merkezi olmasın? argümanları ortaya konulmuş, üzerinde kafa yorulmuş gerçekçi bir projedir. ön yargı ile yaklaşmayınız.

1.chp bu seçimlerde çok farklı. öncelikle iktidarı eleştirerek iktidar üzerinden oy toplamaya çalışmıyorlar çünkü böyle bir yere varılamayacağını artık biliyorlar.
2.chp boş vaatlerde bulunmuyor. problemlerin neler olduğunu ve bu problemlerin nasıl çözüleceğini altyapısı hazırlanmış projelerle seçmenlere sunuyorlar.
3.temiz siyaset yapıyorlar, siyasette kutsalları kullanmıyorlar.
4.sağlam argümanlarla herkesin anlayabileceği herkese hitap eden bir dille projelerini aktarıyorlar.

bu sefer bazı şeyler çok farklı ve kendinizi kandırmayın artık kaynak nerede diye sormanız gereken chp değildir.
kaynağını açıklayamayan iktidara nereden geliyor bu kaynak diye sormanız lazım.
fevkalade bir projedir. ama chp'nin projeleri arasında ondan da iyisi var: (bkz: chp nin en önemli projesi)
rezidans değil, üretim yapılacak. rantla milyonerler değil, anadolu haklı kazanacak. AVMler değil bilişim sağlanacak. Ülke ikiye bölünmeyecek, anadolu da birlik sağlanacak. CHP adına değil, Türkiye adına beni umutlandıran bir proje. hadi inşallah!
Gerçekleşirse sermayenin hayalini kurduğu, çalışma koşullarının güvencesizleştirildiği devasa bir serbest bölge, bir vergi cenneti olacaktır.