1. 1.
  enflasyonu düşürmek için yapılan müdahaledir. üretim yapmak yerine faiz yükseltip yatırımcıyı sikiyoruz.
  kredi faiz oranları da %1.98 %2.40 bandında geziyor.
  100 bine 250 bin ödenecek.
  3 -2 ... kafam bir milyon
 2. 2.
  100 bine 250 bin ödeyecek demek , matematik dersine bedencinin girdiğine işaret etmektedir.
  9 -2 ... mukukulu
 3. 3.
  işsizlik oranını artıracak gibi gözüküyor bu yaptığı mbnin. birçok yatırımcı bırakacak işi gidip parayı bankaya atacak.

  bu ülke beni her gün daha soğutuyor.
  2 -1 ... keyf kahyasi
 4. 4.
  Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık.
  Merkez bankasının durumu aynen bu şekilde.
  ... one last chance
 5. 5.
  100 bine 250 bin ödenecek tespiti demek matematik dersinde sos oynadım demek.... Adama senin matematik hocan kim diye sordurandır...
  ... gezdimgordumyenildim
 6. 6.
  kısa vadede çekilecek 100 bin kredi, 1.98 faizle 48 ayda 200 küsür bine tekabül ediyor.
  144 ayda bu rakam 380 bini buluyor.
  evet matematik derslerinde maç yaptık biz.
  3 ... kafam bir milyon
 7. 7.
  altın vuruş yaptık, yarın bir tuvalet köşesinden poşede koyup kaldırırlar cesedimizi.
  ... mavraci
 8. 8.
  Müteahhitlerin üzerine toprak atın iyi olur.
  -1 ... kapadok
 9. 9.
  çekmesi demek yanlış bir ifade çıkarması desek daha doğru olacak. makro ekonomik sistemlerde dövizle faiz arasındaki ilişki aslında 40 katır mı 40 satır mı tercihidir. ikisi de ülke ekonomisi için zararlıdır. döviz kurunun yükselmesi ithalata dayalı ekonomilerde yerli paranın değer kaybetmesine neden olacaktır. bu durum özellikle ithal ürünlerde ve ithalata dayalı üretimde fiyatlar genel düzeyinin yükselmesine yani enflasyona neden olacaktır. faizlerin yükseltilmesi ise döviz yatırımcısını cezbetmek için yapılır. faiz oranları yükseltilince yatırımcı elindeki dövizi bozdurarak faize yatırır. bu durum dövizdeki yükselişi engellese de bu sefer yüksek faiz nedeniyle kredi hacmi daralır, yatırımlar azalır. dolayısı ile büyüme azalır, rekabet gücü azalır, istihdam azalır.
  1 ... uykusuz baykus
 10. 10.
  faiz arttırımı demek bankanın insanlardan borç istemesidir. insanların; özellikle düşük ve orta gelirli çalışanların parayı biriktirme yoluna gitmesi sebebiyle,ellerinde türk parası çoğalır. hal böyle olunca faiz arttırımıyla insanları parasız bırakarak türk lirasını değerli kılmaya çalışır. aynı örneği biz abd de faizler artınca da görüyoruz, bizimkiler de karşı hamle olarak faiz arttırırlar.
  işte sorun burada başlıyor.
  1-senin üretimin yok
  2- insanların git gide fakirleşiyor
  3-iş kurmayı zorlaştırıyorsun
  4-insanları fakirliğe mahkum ediyorsun ( sırf para birimin değer kaybetmesin diye, faiz arttırımı yapman senin uzun vadede zaten belini büküyor )
  vb daha yazmaya üşendiğim onlarca sebeb var, ama etkilerini yazayım sizlere

  1. ve en büyük sebebi enflasyon artar
  2 - borcu olanlar daha da borca girer ve ellerinde haliyle türk parası azalır. ( zaten türk lirasını değer kaybetmesini önlemek amaç. )
  3- firma sahipleri karışık iç piyasada dövizleri bankalarda tutarlar. mümkün olduğunca ödeme yapmamaya çalışırlar ( aslında bütün hammadde dolar üzerinden döner, ancak siz ihracat yapmıyorsanız sıçtınız )
  4- iş kurmak isteyenler çok küçük bir yatırımla işe başlarlar, ödemelerini zamanında yapamaz. ayrıca faiz arttırımının olacağını bildiği için mevduatta tutarlar hesaplarını sonra enflasyon dediğim gibi artar ( madde 1 ).
  5- devlet tarafından yapılan teşviklerin bir önemi kalmaz. sana 1 sene önce 1 milyon tl verselerdi ( ihracat yapan firma için konuşuyorum ) dolar 3.60 ile 2 katı mal alabilirdin. ancak şimdi o da yok ve ödeyeceğin paranın faizi kat kat artmış durumda. yani sen türk lirası kredi çekip dolar ödüyorsan geçen sene ve bu sene arasında büyük fark var hemşerim. haa faiz düşük diye mesela euro ile kredi çektin, atıyorum 1milyon euro. şimdi bu geri ödeme faizi %3-4 civarlarında dövizin. türk lirasında %12-15-20 arası. ee sen bi an tökezleyip iş yapamadın ne oldu ? öde bakalım geçen sene 4.5 olan borcunu 8 milyon tl olarak.

  kısacası avrupanın yaşadığı 2008 krizi gibi bir şey beklemeyin arkamızda kimse yok. dibine kadar boka battılar ve 3-5 seneye tüm dövizlerini alıp kaçarlar.

  he katar dubai cart curt çıkar üç beş atar önümüze. onları da zaten yandaşlarla hacılanır.
  2 ... jokeyi firlatan at