bugün

- merhaba asker!
+saol!!
-nasılsınız?
+saol!!
-üniformalı erkeklere bayılırım!
+saol!!
Sen nasılsın baattin.
- sağol
+ nasslınz
- sağol sizler nasılsınız
+ çok şükür yuvarlanıp gidiyoruz işte
- allah iyilik sağlık versin paşam
+ evdekiler nasıl, iyiler mi? çoluk çocuk
- iyiler çok şükür,ellerinden öperler. benim küçük ilkokula başladı bu yıl.
+ hay maşallah
- hadi inşallah
+ şöyle bi garaja doğru çıkalım mı ne dersiniz? başka bir önerisi olan varsa sunsun lütfen. he?
çıkçık ayakkabıların kavuşma sesi. saooooool!
yeni gelen acemi askeri selamlayan tertemiz kalpli astsubay/subay/üstsubay sözüdür.

çok iyi davranırlar askere, hatta bülüğüne hareket çekerek şaka bile yaparlar.
-merhaba asker
-sekter lan
-abaoov!
komutanların ego tatmini.
-merhaba asker
+eyvallah komutanım
-sağol diyeceksin oğlummm.
+hay hay komutanım
-asdadfsfsdadafs
"ya bırak allasen daha geçen gün tokat atmıştın şimdi selam veriyosun" diye trip atamayacağınız bir merhabadır.
+ meraba asker!
-saaooll!
+saaaooll değil yarrak kafalılar!
+sool diyeceksiniz bir kerede sool!
+ şimdi tekrar yapıyoruz.
+meraba asker!
-sol!
+aferin!
-sol!
+aferin bölük!
-sol!sol! sol! *
askerliğini cumhurbaşkanlığı muhafız alayında yapmış biri olarak günde bilmem kaç yüz kere tekrarına şahit olduğum askeri selamlama biçimi. tören bölüğünde,onur kıtasında iseniz tiril tiril elbiseleri giyer,ellerinize beyaz eldivenleri takar,botun üzerine beyaz tozluklar geçirirsiniz. tüfek kayışlarınız beyaz meşindendir. size gelecek olan ülkenin dilinde "merhaba asker" nasıl denilir onu öğretirler önce. "hello soldier" gibi abuk ve akılda kalmayan kelimeleri öğrendikten sonra sıralar iple nizami aralığa ve düzene sokulur. gelen kimse artık haşmetmaap teşrif eder, sıranın ortasına gelir ve bozuk bir türkçeyle "merghaba (bir nefes dur) askear" der. ilk merhaba atlayıp "sool" u patlatanı ise bölük dönüşünde tarifsiz acılar beklemektedir. şükür ki asker bunlara karşı hazırlıklıdır ve kolay kolay böyle bişey olmaz.
-merhaba asker
-ii ... (bkz: 1 msn ordu komutanlığı)
Atatürk Türk Ordusuna "Merhaba"yı (farsça bir kelimedir... anlamı benden size zarar gelmez) sokan bir lider. osmanlı ordusunda içtimalarda Komutanlar Askeri " Selamün aleyküm asker ! " diye selamlar, asker de " essalmün aleyküm ! " diye cevap verirdi.
Atatürk üsteğmen iken, Selanik'te Alay komutanı rahatsızlanır, istirahat verilip gönderilir. Alayda bir çok kıdemli subay olmasına rağmen Alay komutanı vekilliği geçici olarak Atatürk'e verilir. Atatürk ilk içtima sabahı atının üstünde alayın önüne gelir ve birden aklına "Selamün aleyküm" yerine " MERHABA ASKER " demek gelir. Asker önce ne
cevap vereceğini bilemez bir an alay efradında duraksama yaşanır. Atatürk ikinci kez ve daha gür ve sert bir şekilde "MERHABA ASKER" i tekrarlar. Asker de o an kendiliğinden " Sağol ! " ile cevap verir. Atatürk can dostu Nuri CONKER iLE iSTANBUL FLORYADA sohbet yaparken " Nuri biliyor musun ? "Merhaba Asker"i bu orduya ben soktum diyerek yukardaki olayı anlatmıştır.
souull!

dur lan o burda değildi. ne kadar bağırırsan o kadar iyidir askerde, bi de akan su kir tutmaz. ekie ekie ekie..
+merhaba asker
-slm
+nbr?
-iidr sndn?
+iidr iste nssun
+ merhaba asker
- sağoooll!
- nassınız?
+ sagol,
+ sen nassın bahattın?
tansu çiller bu hitabı yaptığında sinirden kabız olurdum. (bkz: böyle de bir anım vardır)
beşinci nesil silik. *
espirili bir nesildas yazar. hosgeldin dostum.
sitem dolu beşinci nesil yazar. kendisinden özür diliyoruz..

- merhaba asker!
- yaa yine ne var aq!?
- yok abi, yanlış anladın. ben merhaba asker demek istedim.
- hee, merhaba merhaba.
beşinci nesil yazar.
tabur komutanı:t
subay astsubay:s
bölük : b
t: merhaba asker
b: solll.
s: ...
t: ulan hıyar ağaları siz asker değil misiniz ne bakıyorsunuz bön bön.
s: sıçtık.
t: subay, astsubay geriyeee dön. marş marş. yaaağt. sürün.
b: muhahaha.
t: susun ulan yakarım şimdi askerliğinizi.
tekmil verildikten sonra tekmil alan komutanın birliğini selamlama şekillerinden biridir.
(bkz: askeri terminoloji)
(bkz: askeri komutlar)

diğer versiyonları için
(bkz: merhaba arkadaşlar)
(bkz: bölük günaydın)

Bir bölük içtimasından görüntüler :

+ merhaba arkadaşlar.
- saol !!
+ nasılsınız?
- saol !!
+ Sizler de saolun. Tüfek omza. Esas duruş. Rahat.
- (Bölük komutları yerine getirir)
+ Arkadaşlar... (Bölük hazırola geçer) Beni rahatta dinleyin! Sabah koğuşlarda yaptığımız teftişte bla bla bla...
asker selamlaması.

sayın abdullah gül' ün cumhurbaşkanı seçilmesi akabinde, tören mangasını selamlarken verdiği farklı bir çeşit selamlama da şöyleydi;

+ allah' a ısmarladık asker!
- sool!