bugün

Kalabalığı sevmeyen, insanlardan kaçan, yalnızlığı seven kişiler için kullanılan kelime.
Been. Kelimeyi yeni öğrendim bu arada. Sağol sözlük.
Kalabalıkları sevmeyen, insan içine çıkmaktan hoşlanmayan; insanlardan kaçan kimse.

Dilimize Farsçadan geçmiştir.
insan mânasına gelen merdüm ile, kaçma mânasına gelen güriz sözcüklerinden oluşan bir birleşik kelimedir.
Hemen hemen Herkesi tarif ediyor aslında be bacanak. Çok bir olayı kalmadı hani.

insan sevmeyicilik. Meh, insan sallamayıcılık tanımlı bir terim varsa ona geçiş yapabilir miyim zira şuan herkes mizantrop herkes merdümgiriz amk.
insan anlamına gelen merdüm ile kaçmak anlamına gelen güriz sözcüklerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Türkçe'ye Farsça'dan geçmiştir.

Hepiniz bir parça merdümgürizsiniz.
(#7279638) öfkesini dökmüş yazar. haklı mı, haklı.
(bkz: bir erkeğin üşüyorum demesi)

Enfes olmus be dostum.
şu an dikkatle incelediğiniz, üzerine kır düşmüş ve yer yer kızıllıklar olan sakal, 6 aylık. gözlerinizi kaçırdığınız, rengi her şeye dönüşmeye müsait gözler ise 45 yaşında. evet, kirpiklerim uzundur.

etrafın berbatlığından umarım rahatsız olmamışsınızdır. bu berbatlığı kendi rahatlığım için yarattım. kendimi bildim bileli dağınıklıktan huzur buldum. tertip ve kabul görünün kaidelerinden nefret ettim. ve kirden her daim mutluluk duydum. aynı zamanda çöpten. insanlar çöplerini neden atarlar hiç düşündünüz mü? çünkü çöp; insana her şeyi yiyip tüketmekten başka bir işe yaramayan domuz olduğunu hatırlatır. işte insanlar bu gerçeklerinden kaçmak için, çöplerini kendilerinden olanca uzağa gönderirler. ahh, siktir edin onları. onlar bile kendi gerçeklerinden kaçmayı yaşam olarak addettikten sonra, onların gerçekleriyle vakit harcamak budalalık.

4 yıldır bu güneş görmeyen, bodrum katı dairedeyim. hususi seçimim bu. duvarları rutubetten üzerine kahve dökülmüş dev defter sayfası gibi görünen bu evi ilk gördüğümde aşık oldum. ve hiç pazarlık yapmadan satın aldım bu daireyi. zaten pazarlık denen şeyi yapmama bir gerekçe de yok. kendime bir mezar arıyordum. ve bu muhteşem mezarı kaçıracak kadar aptal bir ölü değilim. bundan önce ise, 11 yıl kadar 2 sokak yukarda oturdum. orası da yine güzel sayılacak bir mezardı. fakat o mezara her ay fidye ödemek canımı sıkıyordu. ve fidyeyi kazanabilmek için gerizekalı ergenlerin bastırılmış kimliklerini okşayan yazılar yazmaktan nefret ediyordum. imdadıma beni dünyaya getiren kadının cesedi yetişti.

evet bir ailem vardı. 15 yıl öncesinden bahsediyorum. çektim gittim işte, ne bileyim; geç bile kalmıştım. yo hayır kavga gürültü falan değil sebebi. zar atmam gerekiyordu. ve onca yıl elimde sıktığım zarlar artık avucumu kanatmaya başlayınca çekip gitme vaktinin geldiğini hissettim. evet, bu evi annemin cesedinden geriye kalan parayla aldım. ve 4 yıldır da o parayla hiçbir şey yapmadan mezarımda yaşamaktayım. annemin babası variyetli bir göttü. neredeyse ölümsüz olduğunu düşünmeye başlamıştım ki kalbi durdu ibnenin.

suyunu çekmez mi, tabii ki çekti. yakındır tamamen sıfıra inmem. ama ne önemi var, daha fazla yaşlanmaya göz yumacağımı mı sanıyordunuz?

benim deli olduğumu düşünüyorsunuz değil mi? haha, neredeyse birbirinizin aynısı hayatı yaşayan sizlerde mi aramalıyım akla dair emareleri?

arkadaş? evet oldu birkaç tane. ama gerçek manasıyla bir arkadaştan bahsediyoruz değil mi? evet, oldu birkaç tane. hayır canım, ne alakası var; 30 yıla yakın bir maskenin altında yaşamış adamdan bahsediyoruz. tabii ki etrafımda sayısız insan oldu. ama ben fikrin ana arterlerde örtüştüğü adamlardan bahsediyorum. sonuncusuna yıllar öncesinde rastladım. onun için bu fikriyatın, bir heves, bir farklılık kaygısı olduğuna emin olduğum andan itibaren onu görmedim. muhtemelen şu anda git gide pörsümekte olan güzel bir amın içine, yasal boşalmalarını gerçekleştiriyordur.

ben mi? kadınları severim. ama en çok da çirkin kadınları severim. çünkü güzel kadınlar, bir erkeğe tanrılığını hissettiremez. güzel kadınların kuralları vardır. onlar yatakta dahi yüceltilmeyi isterler. kuralları vardır, ve de ahlakları. oysa seks başlı başına ilkel bir şeydir. yani ahlaktan çok çok eskidir. freud'un dediği gibi; cinsellik ahlaka kurban edilmiştir. güzel kadın, ancak topluma bir varoluş ispatında kullanılabilir. "bakın ben bu güzel ve bir o kadar da aptal şıllıkla yatıyorum" demekten başka bir şey değildir güzel kadınla birlikte olmak. çirkin öyle değildir oysa. çirkinin pek bir alternatifi yoktur. ve segmentinin çok üstünde bir erkek yakaladığı vakit, yıkmayacağı tabu yoktur yatakta.

şaşırmış taklidi yapmayın. en azından gerçekten kaçmak için doğru yer değil bu mezar. her şey şu duvarda beliren lanet mantar kadar gerçek!

cevapsız kaldınız...

eeeaahhh, siktirin gidin!
(bkz: suskunlar/#15443431)
sanırım corleone ailesinin bir mensubu.
(#8310121)
bilgilerini paylaşarak faydalı olan yazar.
(#8371232)silah işinden iyi anladığını düşündüğüm yazar...
gece gece kopmama neden olan yazar.
(bkz: #3815365)
(bkz: kopmak)

edit: *
deli gibi rüya yorumlayan, yorumlarıyla beni kırıp yapıştıran bünye. bir aptallık sonucu tanışmış olmamızda cabası tabi. paylaşamadığımız bir istanbul olsa da aynı şehri 23 yıl paylaştığımızda koca ve acı * bir gerçek. *
(#7278062)
gülmekten öldüm yahu. kaşarla piçler sadece orda yok canım bi dikkatli bak etrafına sen.**
#7257114 bu şimdi kesin boşalmıştır. sigarasını getirin.
vatan haininin ne anlama geldiğini,bilmediğini düşündüğüm yazar kişisi.
diktatoryanın, cebren sansürlediği yazar.
fikirleri tartışırken "kafam girsin" diyebilecek zihniyete tek bir sözü olan yazar.

"sizin okuduğunuz kadarını, ben sadece yazdım, ama belli ki, maalesef okuduğunuzu anlayamamışsınız"

(bkz: türk islam ülküsü/#5030055)
(bkz: islam coğrafyasına hakim bir türk devleti/#5029734)
(bkz: türk islam ülküsü/#5029661)
(bkz: islam coğrafyasına hakim bir türk devleti/#5029658)
(bkz: türk islam ülküsü/#5029554)
(bkz: türk islam ülküsü/#5029456)
(bkz: atatürk milliyetçiliği/#5029359)
(bkz: türk milliyetçiliği/#5029339)
(bkz: türk islam ülküsü/#5029313)
(bkz: türk milliyetçiliği/#5029277)
sözlük yazarlığı dışında bakkalcılık yapan insan. *
(#4995028)
açık bir şekilde kürtlere karşı gerçekleştirilecek olası bir soykırımı destekleyen yazar.

hayır götüyle anlamak bu olsa gerek. adam* diyor ki, 'eğer masumlara zarar verilirse biz karşınızda dururuz', bu cici yazar da 'ben onu bunu bilmem de barikat yaparsan görüşürüz' diyor.

konu önemli değil, içinde kürt kelimesi geçti ya, ölsün gebersin hemen. sonra 'ama ben kürt demedim ki, hem kürtler iyi de çevresi kötü' diye açıklama yaparlar.
deniz sevdalısı olup bir o kadar da mütevazı isteklerde bulunan yazardır.

(bkz: macgregor 26/#3569992)
bahsi geçen entry deki "sizin güttüğünüz koyun kadar benim adam ettiğim çoban var yavrucuklarım" sözü, "senin güttüğün koyun kadar benim tımar ettiğim adam var" özlü sözünden esinlenilerek yazılmıştır. hiçbir şekilde sınıf yahut insan ayrımı söz konusu değildir. kamuoyunun dikkatine.*
güldürmüş yazardır. bravo.
ogün samast'ın abisi yazar.

(bkz: ahmet kaya/#4813273)

--alıntı--
ne yazık ki eceliyle öldü
--alıntı--

sonra da "teröre karşıyız, bik bik."
http://www.merdumgiriz.blogspot.com
güncel Önemli Başlıklar