1. 1.
    öncelikle kayacak kişinin kilo ve boy orantısının yerinde olması gerekir. lakin kilo bölü boy oranı yüksek olan bir şahsın bu denemeyi yapması, aşağıya çok daha hızlı inmesine neden olabilir. öncelikle hız ve yükseklik korkusunu bir kenara bırakıp ardından denge unsurunu gözden kaçırmayarak poponun trabzana denk gelen lobu trabzan üzerine yerleştirilir. daha sonra eller arka tarafta birleştirilerek ilk denge sağlanır ve ardından hafif bir itme kuvveti ile tren raya oturtulur. merdivenin bir döner merdiven olması işleri daha da zorlaştırır. aynı zamanda ahşap trabzanlar daha çok kayarken bir metal trabzanda olduğu yerde oturmuş bekleyen biri görülebilir.

-abi hayırdır neden burada oturuyorsun?
    *eylemsizliği yenmeye çalışıyorum, aşağıya kayacağım
    -sen takıl abi
    1 ... devedikeni
  2. 2.
    merdivenden inmenin en kısa,hızlı ve en eglenceli yoludur. cocuklugumda yaptıgım hatta ilkokul donemimde merdiven trabzanlarından inmek için arkadaslarımla yarış ettigim bir oyundur.
    1 ... syda
  3. 3.
    ''merdiven merdiveninden kaymak''la eşdeğer olan , ne anlatmaya çaçlıştığını çözemediğim başlık .
    ... gerko
  4. 4.
    trabzanın sonunda ne olduğu görülmeden denenmemesi gereken çılgınlık.
    ... arabaciarabayatasget
  5. 5.
    (bkz: trabzandan kayarak aşağıya inmek)
    ... lusi
  6. 6.
    çocukluktan kalma, sisli, puslu (filmmatik olsun, siyah beyaz, böyle ışık huzmeleri falan, afacan arkadaşlar) hatırlanan, yapılması zevkli sporlardan. böyle zorlarsın eşortman ısınır hani. hani o eşortman lacivert ve yanlarda üç beyaz şeridi olandandır. bide kırmızı lastik çizmeler vardı, onun bu sahneyle alakası yok. neyse.
    kıyas gerekirse merdivenle ilgili, merdiven boşluğuna tükürmekten daha zevkli. ne zaman ahşap cilalı bir trabzan görsem depreşir bu kayma isteği. daha yarım saat önce gördüm böyle bi trabzan. kaymak istedim, olmadı. bi sabah erkenden kalkıp, eşortmanı çekip gitmek lazım. uygun bi yere. her şeyi bırakıp çekip gidip. falan. lazım.
    4 ... masalcini
  7. 7.
    elalem ne der düşüncesinden uzak yapılması özlenilen zevk.
    geçen gün gördüm bitanesini, kimseyi takmadan verniği bozulmuş merdivenden kaymaya çalışıyordu. ilk önce yadırgadım. aaa koca insan ne yapıyor dedim. sonra heveslendim bende. içimden " pardon birlikte kayabilirmiyiz diyecektim " demedim tabi.
    ama hala niyetliyim. merdivenler cilanlansın ilk işim uygun zamanda kaymak olacak.
    1 ... kirmizi