bugün

görsel

iYi Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin grup toplantısında gündeme dair açıklamalar yaptı. Akşener, Erdoğan'a "Ekonomiyi damadının, pandemi’yi de vatandaşın üzerine yıkıp bu işten elini yıkayıp çıkamazsın." dedi. Katar'la yapılan son anlaşmalara tepki gösteren Akşener, "Devlet, 'Ticari sır' maskesinin ardına saklanmaz." derken, asgari ücretin de 3000 TL olmasını önerdi.

https://www.yenicaggazete...ucret-onerisi-319239h.htm
Pardon da meral Hanım bunlar fetöcü ağızları...

Öncelikli hedefimiz her şehire 1 saray yapmak olmalı.

Nüfusu 100 bin üzerindeki ilçelere de mini saray yapılsın.

Sonra devlet erkanının tüm arabaları son model tahsis edilsin.

3-5 kalırsa bir şeyler asgari ücrete yansıtılabilir.
akp ve tayyip'in önce reddedeceği, kızacağı, bunlar şunlar diye ötekileştireceği öneridir.

sonra halktan tepki gelince de, 2990 tl yapıp, bakın biz yaptık, biz. muhalefet olsa asgari ücret bile ödemezdi diyeceği öneridir.
TÜRKiYE'NiN ''DEMiR LADY''Si ADAYINDAN BiR ÖNERiDiR.
3000 olmalı ama zam ile oluşan farkın büyük kısmı vergiden karşılanmalı.
işveren tamamını karşılarsa bu enflasyon olarak geri dönecek.
bence tahminen 2500 olur ..ama hemen değil..önce teklifler gelecek düşünme falan ...
-Hey ahbap sakin ol! bırak o silahı yere !
niye işsiz kalsınlar mk. asgari ücretten kesinti yapma oldu bitti gitti..

işverene giren çıkan bir şey olmayacak ki ?
büyük firmaların milyarca dolar vergi borçlarını sileceklerine asgari ücrete dokunmasalar insanlar daha refah ve mutlu yaşayabilir.. sonuç olarak ülkedeki insanların %52 lik bir kısmı asgari ücretle çalışıyor.. hatta oranı geçtim 5 6 sene okumuş mühendisinden tut bilmem nerede yöneticilik pozisyonuna bile insanların muhtaç olduklarını görüp asgari ücret teklif ediyorlar.. insanların zaaflarını kullanarak ekmekleriyle oynarsanız sonu iyi olmaz... 2010 ve 2020 suriyesine bakarak bu durumu çok daha kolay bir şekilde beyninize yerleştirebilirsiniz.
Benim önerim de 100bin Tl olsun. Merala oy değil bana oy verin hadi bakalım.
sen o vergiyi öderken bir kaç firma belki 500 600 tane adamın 10 senede verdiği vergiyi abidik gubidik iş yemekleriyle bir gecede siliyorlar.. 1 araba kendine 3 araba devlete... 1 rakı kendine 5 rakı devlete yediğin içtiğin zıçtığının zaten vergisini alıyorsun.. hatta verginin vergisini dedesini ninesini bile ödüyorsun.. Devlet kendi götünü kurtarmak için değil halkı için var.. halk olmazsa kendi çalıp kendisi oynayamaz.. bir adam çıkarıp kürsüye 2300tl ile nasıl geçinilir diye ilkokul mezunu bir adama matematik yaptırmaya çalışıp o adama 20 bin tl maaş veriyorken sen gelip senin ülkenin ekonomisine katma değeri olan ve can mal güvenliğini hiçe sayıp evine ekmek götürebilmek için her türlü işi yapan adama al sana 2300tl bunla kiranı öde cocuklarına kıyafet al üstüne bide paran kalırsa 1 simiti 4 kişi bölüşün bakın aa yetiyor dersen... aa bide sen vergi de ver diyip adamın her bir kuruşunu helal lokma ile kazandığı paraya göz dikersen.. gün gelir devran döner.. Tavuklar çoğalır sonu iyi bitmez.
sol görüşlü bir insan olarak sayın akşener'i severim. Onurlu bir insan olduğunu düşünürüm.

Kendisinin önerisi aslında olması gerekendir.

ancak ekonomi böyle işlememektedir.

bilal'e anlatır gibi açıklayalım;

üretim olmadan, karşılığı olmayan bu derece yüksek bir asgari ücret zammı uygulanırsa, 1 ay içinde bu tuvalet kağıdından domatese, tüm temel tüketim ürünlerine yansıyacaktır.

üretim ve ihracat olmazsa, yapılan zam sadece kağıt üzerinde kalır.

çünkü dediğim gibi bu zam gerçek zam olmaz. Aynı ay içinde başta temel tüketim ürünleri olmak üzere her kaleme de aynı, ya da daha yüksek oranda zam gelir.

bu enflasyon yaratır.

paranızın değeri kağıt üzerinde yükselirken gerçek hayatınızda düşer.

şimdi 2300 tl/sikilme oranınız %70 ise, o zaman aynı oran 3000 tl almanıza rağmen %80'e yükselir.

her türlü yine siz kaybedersiniz.
asgari ücretin artması maalesef alım gücünü arttırmayacaktır. o yüzden nafile bir istektir.
Yetmez efenim açlık, yoksulluk sınırı rakamları ortada.
(bkz: https://www.sozcu.com.tr/...-siniri-2-482-tl-6098464/)

4 kişilik bir aile 2300 lirayla evinin kirasını mı ödesin faturalarını mı çocuğunu mu mutlu etsin. Bu dile getirildiğinde "Al bir keyif çayı iç" diyerek dalga geçer gibi tavırlar sergilemek hangi otoritede hangi ülkede var sormak gerekli.cengiz'in, kolin'in, limak'ın vergilerini silmek yerine, ülkeyi azar azar katarlılara satmak yerine kendi halkı için birşeyler yapması gerekiyor iktidarın. Asgari ücretten başlayabilirler.
Bekara karı boşamak kolay.